Milorad Dodik kao i prethodnih nekoliko godina ponio je titulu “šampiona Istinomjera”, a osim 10 neistinitih ili neutemeljenih tvrdnji, zabilježili smo i jedno njegovo ispunjeno obećanje. Česta tema naših analiza bile su i tvrdnje drugih političara poput Nermina Nikšića, Edina Forte, Radovana Viškovića, Dragana Čovića i drugih.
Među neistinama koje je u svojim javnim istupima iznosio Milorad Dodik su tvrdnje da se nikada nije zaklinjao državi BiH, da desna strana ulice Maršala Tita u Sarajevu nosi naziv po Aliji Izetbegoviću, ponavljao je neistine u vezi s sudski utvrđenim činjenicama o genocidu u Srebrenici i granatiranju pijace Markale u Sarajevu (1, 2), tvrdio da su Srbi u Americi doprinjeli pobjedi Donalda Trumpa, te koristio stare neistine o nazivu akcije NATO saveza u SR Jugoslaviji. Tvrdnjama Milorada Dodika bavili smo se i kroz analize njegovih gostovanja na BHT-u i RTRS-u.
Drugo mjesto na listi šampiona Istinomjera drži federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak čijih pet tvrdnji je ocijenjeno neistinom, a jedna kao neutemeljena. Isak je iznosio neistinite podatke u pogledu posjeta turista našoj zemlji, rastu budžeta federalnog MUP-a, investicijama ali i vlastitoj karijeri. Isak se zbog svojih izjava i dva puta našao i u rubrici Nevjerovatno ali Istinomjer (1, 2).
Po pet tvrdnji Radovana Viškovića, Nenada Nešića, Radovana Kovačevića i Nebojše Vukanovića ocjenjene su nao neistinite ili neutemeljene u protekloj godini. Višković je neistinito govorio o dugu FBiH i dugu SAD-a, podizanju optužnice protiv Dodika, ali i tvrdio da je narodni poslanik u NSRS Ramiz Salkić “priznao” da su živi ljudi sahranjivani u Srebrenici (1, 2).
Delegat u državnom Domu naroda Radovan Kovačević je neistine iznosio na teme poput ustavnog uređenja BiH i rada Ustavnog suda, dok je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić neistinito govorio o NATO putu BiH, uvođenju novih tehnologija u izborni proces ili o demografskim trendovima u Rumuniji i Bugarskoj.
I opozicioni poslanik u NSRS Nebojša Vukanović dijeli treće mjesto po broju neistinitih i neutemeljenih tvrdnji koje je Istinomjer analizirao u protekloj godini. Vukanović je neistinito govorio o izvozu iz BiH u zemlje EU, neutemeljeno poredio BiH s zemljama Afrike, govorio o troškovima predstavništava RS-a u svijetu, ali i nuklearnim elektranama u Njemačkoj. Osim toga Istinomjer je zabilježio i jednu njegovu poluistinitu tvrdnju, a analizirali smo i Vukanovićevo gostovanje u programu UNA TV-a u aprilu protekle godine.
Tek 15 tvrdnji ocijenjeno je kao istinito ili većim dijelom istinito, a među akterima u toj kategoriji su se našli Elmedin Konaković, Nermin Nikšić, Aida Obuča, Josip Brkić, Branislav Borenović, Bariša Čolak, Vukota Govedarica i drugi.
Rubriku dosljedno/nedosljedno u 2024. godini obilježile su nedosljednosti poput one lidera “Trojke” da neće pregovarati u restoranima, ali i u vezi sa izborom sudije Ustavnog Suda FBiH. Uoči lokalnih izbora zabilježili smo i nedosljednosti delegata u Domu naroda federalnog Parlamenta Sanela Kajana i bivše gradonačelnice Sarajeva da neće biti kandidati na izborima.
U protekloj godini Istinomjer je zabilježio i preko 50 neispunjenih obećanja koja su dali aktuelni zvaničnici. Četiri naispunjena obećanja imao je federalni premijer Nermin Nikšić, dok je državni ministar komunikacija i prometa Edin Forto imao tri. Neispunjena su ostala Nikšićeva obećanja o usvajanju Zakona o južnoj plinskoj interkonekciji, početku rada tzv. federalnog USKOK-a, usvajanju seta fiskalnih zakona i brzom usvajanju budžeta, dok je njegovo obećanje o pravovremenom dostavljanju aplikacije za Fond solidarnosti EU za saniranje šteta od poplava ocijenjeno kao ispunjeno.
Edin Forto također nije ispunio obećanje iz sporazuma državne vlasti o brzom usvajanju budžeta, ali i obećanje o početku radova na izgradnji međudržavnog mosta sa Crnom Gorom preko rijeke Tare, te obećanje da CIPS potvrde neće biti potrebne za bankovne usluge građanima. S druge strane Forto je početkom 2024. godine ispunio obećanje o nabavci opreme za digitalizaciju RTV sistema.
Ni Dragan Čović nije ispoštovao dogovor kojim je predviđeno brzo usvajanje budžeta, a i njegovo obećanje o skorom usvajanju izmjena Izbornog zakona BiH po ko zna koji put ostalo je neispunjeno.
U godini iza nas zabilježili smo i 23 ispunjena obećanja aktera s različitih nivoa vlasti. Pisali smo o obećanju ministra saobraćaja Kantona Sarajevo Adnana Štete o nabavci i puštanju u promet novih tramvaja, obećanju kantonalne turističke zajednice o povećanju broja letova sa sarajevskog aerodroma, najavi ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića da će državni Zakon o sukobu interesa biti upućen u parlamentarnu proceduru, a ispunjeno je i obećanje Milorada Dodika o otvaranju predstavništva Ruske Federacije u RS.
Kao i proteklih godina neke tvrdnje zbog svoje apsurdnosti i bizarnosti nisu mogle biti ocijenjene ali kako bismo ih oteli zaboravu one su završile u našoj rubrici “Nevjerovatno ali Istinomjer”.
“Ja bi danas iš’o na drvo, ponio sendvič i pokuš’o dovesti Bosnu i Hercegovinu za pregovarački sto s Evropskom unijom”, ustvrdio je Elmedin Konaković govoreći o spremnosti na saradnju s Miloradom Dodikom, dok je Nermin Nikšić ilustrujući razliku života u BiH i Njemačkoj govorio o ljepšem životu “kod nas”. Državna parlamentarka Sanja Vulić govorila je o šarmu predsjednika Dodika, Dragan Čović sebe vidi samo na anđeoskoj, a nikakvoj crnoj listi, dok je Ramo Isak “izgubio kompas pod nogama”.
Manje ili više vjerovatnih, istinitih ili neistinitih tvrdnji kao i novih obećanja političkih aktera ne sumnjamo da će biti i u buduće, a Istinomjer će ih nastaviti analizirati i u narednoj godini, u kojoj ćemo možda dobiti i neke nove šampione.
(Istinomjer.ba)