Analize

Protekla sedmica u znaku nedosljednih stavova glede novog saziva Vijeća ministara BiH

U sedmici kada je Bosna i Hercegovina dobila novo Vijeće ministara Istinomjer je zabilježio više nedosljednih stavova o sastavu ovog organa izvršne vlasti, ali i tri ispunjena obećanja.

Sabina Ćudić (Naša stranka) i Zukan Helez (SDP BiH) su nakon održanih Općih izbora 2022. godine jasno ustvrdili da njihove stranke neće htjeti formirati vlast na državnom nivou sa SNSD-om. Međutim, oboje su u svojstvu zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH (PD PSBiH) podržali novi saziva Vijeća ministara koji čini upravo SNSD, čime je Istinomjer njihove stavove ocijenio nedosljednim.

Zamjerke na predloženi sastav Vijeća ministara BiH imao je i Miroslav Vujičić (SNSD), iznijevši neslaganje po pitanju prijedloga imenovanja Nenada Nešića (DNS) na funkciju ministra sigurnosti BiH. Ipak, dva dana kasnije i Vujičić je glasao za novi saziv Vijeća ministara, zbog čega je njegov stav također ocijenjen nedosljednim.

Delegatkinja u Domu naroda PSBiH Snježana Novaković Bursać (SNSD) tokom prošle sedmice u dva navrata bila je akterka u Istinomjerovim tekstovima. Nedosljednim je ocijenjen njen stav o nužnosti poštovanja vladavine prava budući da je u istom intervjuu koristila termin “zajedničke” institucije, koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim, a njeno obećanje da će Vijeće ministara BiH biti formirano do kraja januara ocijenjeno je ispunjenim.

Pored ovog, još dva obećanja ocijenjena su ispunjenim, i to zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo Damira Marjanovića da će podnijeti inicijativu kojom bi se smanjila budžetska izdvajanja za političke stranke u ovom kantonu te Gradske uprave Banja Luka da će tokom 2022. godine naselje Dragočaj dobiti novu ambulantu porodične medicine.

Jedino neispunjeno obećanje bilo je u režiji načelnika Opštine Pelagićevo Slavka Tešića s obzirom na činjenicu da do kraja 2022. godine nije okončano renoviranje zgrade bivše opštine te da u nju nije preseljena Policijska stanica Pelagićevo.

U rubrici istinitosti zabilježen je polovičan učinak javnih funkcionera/ki, odnosno dvije neistinite tvrdnje, te jedna istinita i jedna s ocjenom “većim dijelom istina”.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govorio je za RTRS o državnoj imovini, a u vezi s tim ponovio je da je ona vlasništvo entiteta na čijem je čelu. Ova tvrdnja ocijenjena je neistinitom budući da je na osnovu Ustava BiH, kao Aneksa IV Dejtonskog mirovnog sporazuma, Ustavni sud BiH više puta odlučio da državna imovina pripada BiH.

Istu ocjenu dobio je i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, i to za konstataciju da Ustavni sud BiH nije predviđen samim Ustavom BiH. Da Ćosićeva tvrdnja nije tačna, dokazuje član 6. Ustava Bosne i Hercegovine, koji nosi naziv “Ustavni sud”.

Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Alma Kratina (DF) u programu N1 televizije iznijela je istinitu tvrdnju da je i za ovu godinu u budžetu Federacije BiH planirano izdvajanje četiri miliona KM za naftni terminal u Pločama iako to privredno društvo nije dozvolilo da se izvrši planirana revizija finansijskih izvještaja.

Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić izjavio je da je BDP po glavi stanovnika u BiH “duplo manji od najlošije zemlje u EU, od Rumunije”. Prema podacima Svjetske banke na koje se pozvao Nikšić, BDP Rumunije po glavi stanovnika u 2021. godini iznosio je 14.858,2 američka dolara, dok je BDP Bosne i Hercegovine po stanovniku u istoj godini iznosio 7.143,3 američka dolara. Ipak, Rumunija nije “najlošija” zemlja u EU po ovom pitanju s obzirom na to da je BDP Bugarske po glavi stanovnika u 2021. godini iznosio 12.221,5 američkih dolara, čime je Nikšićeva tvrdnja ocijenjena kao većim dijelom istinita.

O višegodišnjem problemu smeća na Drinskom jezeru kod Višegrada, temi o kojoj su proteklih dana izvještavali i Sky News i Euronews, pisali smo u analizi “Plutajuće smeće u BiH u planovima i strategijama, ali i svjetskim medijima”.

Konačno, od prošle sedmice Istinomjer prati i najavu predsjedavajućeg Kolegija PD PSBiH Denisa Zvizdića da će Vlada Federacije BiH biti imenovana do kraja februara 2023. godine.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!