Analize

Netačne tvrdnje o prenosu nadležnosti i druge neistine u sedmici iza nas

U sedmici iza nas, Istinomjer je zabilježio niz neistinitih i neutemeljenih tvrdnji, kao i nedosljednih stavova i neispunjenih obećanja od Dragana Čovića, Milana Petkovića, Milorada Dodika, Nenada Stevandića, Mahira Devića, Adnana Štete, Draška Stanivukovića i drugih.

Komentirajući prethodno održane pregovore oko izmjena Izbornog zakona BiH, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović ustvrdio je da nema formalno-pravnih uvjeta za organiziranje izbora planiranih za jesen 2022. godine. S tim u vezi, podsjećamo da u periodu od raspisivanja Općih izbora 2018. godine do danas, osim u dijelu koji se odnosio na lokalne izbore u Mostaru, nije bilo izmjena Izbornog zakona BiH te ne postoje pravne prepreke da se oni održe i 2022. godine.

Zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i potpredsjednik Ujedinjene Srpske Milan Petković, govoreći u kontekstu prenosa nadležnosti s entitetskih na državne institucije, istakao je da Republika Srpska vrši povrat nezakonito i nelegalno oduzetih nadležnosti. Osim što su Ustavom BiH propisane nadležnosti države Bosne i Hercegovine i nadležnosti entiteta u sastavu BiH, ovim pravnim aktom utvrđeno je da BiH može preuzeti nadležnosti s entiteta ukoliko bude saglasnosti za takvo nešto. Istinomjer je nedavno u opširnoj analizi pisao kako su pojedine zakone, čijim je usvajanjem izvršen “prenos nadležnosti” sa entitetskog na državni nivo, u značajnoj mjeri podržavali upravo zastupnici/e i delegati/kinje iz Republike Srpske.

Pozivajući se na “relevantne svjetske globalne institucije koje se time bave”, predsjednik SDS-a i delegat u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mirko Šarović ustvrdio je da je Bosna i Hercegovina najkorumpiranija zemlja u Evropi. Podsjećamo da BiH po Indeksu percepcije korupcije nije posljednja, ali jeste treća najlošije rangirana zemlja u Evropi, sa ocjenom 35, na skali od 0 do 100, te da je na svjetskom nivou, od ukupno 180 država, pozicionirana na 110. mjesto, potvrđeno je u izvještaju Transparency Internationala za 2021. godinu.

Govoreći o geografsko-demografskim karakteristikama entiteta Republika Srpska, predsjednik Ujedinjene Srpske i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Stevandić izjavio je, između ostalog, da je ovaj entitet veći od Sjeverne Makedonije i da “u RS imaju četiri grada” sa preko 100.000 stanovnika. Osim što RS nije veća od Sjeverne Makedonije po površini, to nije slučaj i kada je u pitanju broj stanovnika, s obzirom na činjenicu da je, prema procjeni Republičkog zavoda za statistiku, u 2020. godini Republiku Srpsku nastanjivalo 1.136.274 osoba, dok je broj stanovnika Sjeverne Makedonije u istoj godini iznosio 2.083.374. Kada je u pitanju tvrdnja da “u RS imaju četiri grada” sa preko 100.000 stanovnika, podsjećamo da samo Banja Luka (185.094) i Bijeljina (103.783) imaju preko 100.000 stanovnika. S tim u vezi, Stevandićeve tvrdnje ocijenjene su kao većim dijelom neistinite.

S obzirom na odredbe Ustava BiH i Ustava Republike Srpske, Istinomjer je tvrdnje predsjednika SNSD-a i člana Predsjedništva BIH Milorada Dodika da Narodna skupština Republike Srpske i/ili Vlada Republike Srpske može odlučivati ili davati saglasnost na tačke o kojima odlučuje Parlamentarna skupština i/ili Vijeće ministara BiH ocijenio neutemeljenim.

Neutemeljenim su ocijenjene i tvrdnje zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo Mahira Devića da je Vlada KS povećala mjesečne naknade porodiljama samo zahvaljujući novcu “dobijenom” od Vlade FBiH.

U međuvremenu je i stav Ujedinjene Srpske, u kontekstu “prenosa nadležnosti” po pitanju vremenskog okvira za “donošenje zakona” od Narodne skupštine Republike Srpske, koji bi se odnosili na oblasti “odbrane i bezbjednosti” i “indirektnog oporezivanja”, ocijenjen nedosljednim.

Pitanje održavanja Općih izbora 2022. godine, dugoročna proizvodnja električne energije u BiH, kao i događaji tokom i oko 27. posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, održane 1.2.2022. godine, bili su u fokusu analiza Istinomjera tokom protekle sedmice.

Nakon svega što se u BiH događa u posljednje vrijeme, pa tako i u kontekstu mogućnosti i rasprava o (ne)održavanju izbora, teško je ne složiti se sa tvrdnjama da je u našoj zemlji sve moguće. Razlog tome, prije svega, treba potražiti u činjenici da kršenje zakona kako izbornog, tako i mnogih drugih ne prati pozivanje na odgovornost onih koji ih krše, te se vraćamo na, po mnogima, najveći problem u BIH – nepostojanje vladavine prava, o čemu smo pisali u analizi Nova izborna godina i novo pitanje kojeg ne smije biti: Hoće li biti izbora?.

Prema zvaničnim podacima Agencije za statistiku BiH, izvoz električne energije iz naše zemlje je na kraju 2021. godine iznosio 830 miliona KM, što su rekordne brojke. Ovaj iznos je gotovo udvostručen u odnosu na 2013. godinu, kada se približio brojci od 472 miliona KM. Međutim, iako je vrijednost izvoza električne energije uslovljena i rastom cijene ovog energenta na svjetskom tržištu, dugoročna proizvodnja električne energije u BiH je u ovom obimu neizvjesna, što je bila tema analize Da li će BiH u budućnosti biti ovisna o uvozu električne energije?.

U analizi U BiH i dalje ništa novo: Neprijatne scene, neprimjeren govor i fizički nasrtaji i dalje su dio političkog “cirkusa”, Istinomjer se osvrnuo na događaje tokom i oko 27. posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, koji su pokazali da se na polju osnovne kulture, u smislu političkog dijaloga i uopšte načina komuniciranja, stvari u BiH nisu promijenile.

Kada su u pitanju obećanja, Istinomjer je u protekloj sedmici zabilježio tri neispunjena.

Tako je obećanje gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića da će se odluka o uvođenju tzv. neradne nedjelje naći pred odbornicima Skupštine Grada Banja Luka do kraja 2021. godine, kao i uvođenje tranzicionog perioda, koji uključuje skraćeno radno vrijeme od oktobra prošle godine do proljeća 2022. godine, ocijenjeno kao neispunjeno.

S obzirom na to da prvi novi trolejbusi iz Bjelorusije nisu stigli u Sarajevo do kraja januara 2022. godine, kako je to najavio ministar saobraćaja Adnan Šteta, Istinomjer je i njegovo obećanje ocijenio neispunjenim.

Neispunjenim je ocijenjeno i obećanje poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dragana Mektića koji se oglasio se na Twitter nalogu dan prije 26. sjednice navedenog doma porukom da će prva stvar koju će učiniti na sjednici biti izvinjenje građanima. Međutim, na 26. sjednici Predstavničkog doma PSBiH ponovo nije bilo poslanika iz Republike Srpske, a dok su se članovi/ce SNSD-a pojavili/e na glasanju, Mektić ni tada nije bio prisutan te je, s tim u vezi, njegovo obećanje ocijenjeno kao neispunjeno.

U okviru predizbornih obećanja koja Istinomjer prati zabilježene su aktivnosti na izgradnji i rekonstrukciji primarne i sekundarne kanalizacione mreže u općini Novi Grad Sarajevo, dok je u općini Novo Sarajevo osnovan poseban referat ove općine za komunikaciju sa privrednicima, čime je ovo predizborno obećanje ispunjeno.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!