Nedosljedno

Ujedinjena Srpska nedosljedna u pogledu rokova za pojedine “zakone o prenosu nadležnosti”

Na sjednici Predsjedništva Ujedinjene Srpske, održanoj 30.1.2022. godine, kako je objavljeno na zvaničnoj Facebook stranici tog političkog subjekta, doneseno je sedam zaključaka.

Foto: N1 Info
Foto: N1 Info

Između ostalih, zaključak pod rednim brojem dva odnosio se na, kako je navedeno, definisanje zakona koji regulišu pitanje imovine, “Visokog sudskog i Visokog tužilačkog savjeta Republike Srpske”, ali i onih koji se odnose na “VRS”, “indirektno oporezivanje” i dr.:

2. Za Republiku Srpsku je najbitnije definisati zakone koji regulišu pitanje imovine kao neophodni osnov za stabilnost i ekonomski razvoj. Vrlo je bitno i formiranje Visokog sudskog i Visokog tužilačkog savjeta Republike Srpske kao preduslov vladavine prava i političke stabilnosti. Donošenje drugih zakona (VRS, indirektno oporezivanje i dr.) odložiti do izbora i mogućih političkih dogovora na nivou BiH.

Ujedinjena Srpska, 30.1.2022.

Iz navedenog zaključka Predsjedništva Ujedinjene Srpske, a u odnosu na informaciju o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, ali i oblasti odbrane i bezbjednosti koje je 10.12.2021. godine usvojila Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), jasno je da je, kada je navedeni politički subjekt u pitanju, došlo do promjene stava.

Podsjećamo, na 24. posebnoj sjednici NSRS usvojena je Deklaracija o ustavnim principima i četiri informacije o prenosu nadležnosti sa zaključcima.

Između ostalih, a kako je objavljeno na zvaničnoj stranici NSRS, Informacija o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja, kao i ona iz oblasti odbrane i bezbjednosti, usvojena je na prijedlog predsjednika Republike Srpske, Vlade Republike Srpske, člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske i klubova poslanika SNSD, SP, DEMOS, NPS ,Poslaničke grupe NDP, ali i Ujedinjene Srpske.

Za razliku od potonjeg stava Ujedinjene Srpske usvojenog na posljednjoj sjednici te stranke, u usvojenim zaključcima u vezi sa navedenim informacijama o “donošenju zakona”, u oblasti indirektnog oporezivanja, NSRS je “zadužio Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine”, ali i “da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske Zakon o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakon o akcizama Republike Srpske”:

– Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, koji su dana 5. decembra 2003. godine, u prisustvu visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, potpisali premijeri entitetskih Vlada.

– Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske Zakon o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakon o akcizama Republike Srpske.

– Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, Zakon o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, Zakon o Upravi za indirektno oporezivanje, Zakon o postupku indirektnog oporezivanja, Zakon o postupku prinudne naplate indirektnih poreza, Zakon o porezu na dodatu vrijednost i Zakon o akcizama u BiH neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu Zakona o porezu na dodatu vrijednost u Republici Srpskoj i Zakona o akcizama Republike Srpske.

– Ovi zaključci stupaju na snagu narednog dana od dana donošenja.

NSRS, 10.12.2021

Isto vrijedi i za Informaciju o “prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH” u oblasti odbrane i bezbjednosti, gdje je, pored ostalog, NSRS također zadužio Vladu tog entiteta “da povuče saglasnost na Sporazum o prenosu nadležnosti iz oblasti odbrane na institucije BiH potpisan sa Vladom Federacije BiH, ali i da “u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.

U kontekstu “prenosa nadležnosti”, ovim Istinomjer stav Ujedinjene Srpske po pitanju vremenskog okvira za “donošenje zakona” od Narodne skupštine Republike Srpske koji bi se odnosili na oblasti “odbrane i bezbjednosti” i “indirektnog oporezivanja” ocjenjuje nedosljednim.

(Istinomjer.ba)

 

Pitajte Istinomjer!