Analize

Šta se najviše čitalo na Istinomjeru u 2024. godini?

Istinomjer donosi pregled tema koje su privukle najviše pažnje čitatelja i čitateljki tokom 2024. godine. Od političkih neistina do ključnih društvenih pitanja – pogledajte šta ste najviše čitali/e i dijelili/e ove godine.

Foto: Istinomjer

Na samom početku 2024. godine najveću pažnju privukao je tekst “Iako je Schmidt obećao da se to neće desiti, 9. januar obilježen i 2024. godine.” U ovom tekstu Istinomjer se osvrnuo na obećanja i najave visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta da se 9. januar neće slaviti. Međutim, kao i ranijih godina, održane su manifestacije širom Republike Srpske.

U februaru 2024. godine najčitaniji tekst bio je “Šta premijer Višković (ne) zna o ukupnom dugu Federacije BiH?” Prema riječima premijera Republike Srpske Radovana Viškovića, dug kantona ne ubraja se u dug Federacije BiH pa stoga nije moguće upoređivati dug FBiH i RS, ali Istinomjer je ovu tvrdnju demantovao, pozivajući se na podatke dostupne na stranici Federalnog ministarstva finansija.

Entitetska zaduženja bila su popularna tema i u martu 2024. godine, ali najčitaniji test u ovom mjesecu bio je onaj o neistinama ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića o putu BiH u NATO.

Uoči izglasavanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, tokom aprila 2024. godine veliku pažnju naših čitatelja i čitateljki privukli su tekstovi “Nijemci, kao ni Srbi, nikad nisu proglašeni ‘genocidnim narodom’ u UN-u” i “U Nacrtu rezolucije o Srebrenici ne spominju se ni Srbi ni Republika Srpska”.

Intervju Istinomjera s članom Predsjedništva BiH Željkom Komšićem i neistina delegata u Domu naroda PSBiH Radovana Kovačevića o Ustavu BiH obilježile su maj 2024. godine, a popularne su bile i neistine o Kosovu (1, 2). Podsjećamo, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić neistinito je tvrdio da je Kosovo nakon proglašenja nezavisnosti tražilo potvrdu Međunarodnog suda pravde, a predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik neistinito je tvrdio da Kosovo mora biti članica UN-a kako bi bila članica Vijeća Evrope.

Niz neistina i manipulacija podacima Milorada Dodika, koje su analizirane u tekstovima “Kako je Milorad Dodik manipulisao podacima u gostovanju na RTRS-u”, “Druga strana Ulice maršala Tita u Sarajevu ne nosi naziv po Aliji Izetbegoviću”, “Dodikov doživljaj evropskih izbora” i “Dodik neistinito o stambenoj izgradnji u Sarajevu”, neke su od najčitanijih u junu 2024. godine.

Juli je bio u znaku obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici. Premijer RS Radovan Višković tokom sjednice Narodne skupštine Republike Srpske optužio je narodnog poslanika Ramiza Salkića da je “priznao” da su živi ljudi sahranjivani u Srebrenici. Viškovićeve navode Istinomjer je ocijenio neistinitim, a ovom temom bavili smo se i u tekstu “Sinergija Alternativne televizije i premijera Republike Srpske u plasiranju neistina”.

U augustu i septembru najčitaniji je bio tekst o neistinitoj izjavi delegata u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Marinka Čavare, koji je tvrdio da u Ustavu BiH postoje predstavnici naroda.

Septembar je bio i mjesec predizborne kampanje za lokalne izbore, a jedan od najčitanijih sadržaja na Istinomjeru bila je analizaGdje će Trojka zajedno na izbore, a gdje ne?”.

Kao i svaku predizbornu kampanju, i ovu su obilježile neistinite. Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković rekao je da HDZ BiH u Vladi FBiH prvi put ikad umjesto šest ima pet ministarstava, dok je predsjednik SDA Bakir Izetbegović neistinito ustvrdio da je rast bruto društvenog proizvoda trostruko manji od rasta u vrijeme Novalića.

Trend neodazivanja na debate također je obilježio kampanju, ali kandidati za gradonačelnika Bihaća bili su izuzetak od pravila i više su puta izašli na sučeljavanje. Jedna od ovih debata bila je predmet analize Istinomjera i jedan od najčitanijih tekstova u septembru.

Najčitaniji tekst u postizbornom periodu bila je analiza Kako nam je sa strane stigao zakon o stranim agentima, koja se bavila povučenim zakonom o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u Republici Srpskoj. Zakon je predviđao da organizacije s finansijskom podrškom stranih i/ili međunarodnih subjekata budu označene kao “agenti stranog uticaja”, uz poseban nadzor i stroge obaveze izvještavanja.

U novembru 2024. godine čitatelje i čitateljke najviše je zanimala biografija Faruka Kapidžića, zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo i člana Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH. Pored ove biografije, tema dugova opet je bila u fokusu. Ovaj put premijer RS Radovan Višković odlučio je govoriti o dugovima Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Pored teme dugovanja SAD-a, u fokusu je bilo i to koga je sankcionisala Trumpova administracija.

Na kraju godine najpopularnija tema na Istinomjeru bila je uvođenje neradne nedjelje u FBiH. Načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić iznio je neistinitu tvrdnju da u Lukavici sve radi uredno nedjeljom, a Istinomjer je istražio koje je zaista radno vrijeme trgovina u opštinama Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža.

Pored navedenih tekstova, popularne su bile i nevjerovatne, ali istinite (NAI) tvrdnje političkih aktera. Šampion ove kategorije 2024. godine bio je federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, a ovaj status osigurale su mu izjave “kompas pod nogama”, “ima država da gori” i analiza gostovanja naziva “Historija izbora, neistine i bizarne izjave”.

U analizi “Manipulisanje glasačima/cama kroz kandidaturu i na općim i na lokalnim izborima”. Istinomjer je pisao o 90 državnih, entitetskih ili kantonalnih zastupnika/ca koji/e su odlučili/e da nastupe na lokalnim izborima iako već predstavljaju građane/ke na višim nivoima vlasti. Riječ je o analizi koja je u 2024. godini privukla najveću pažnju medija (1, 2, 3).

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!