Analize

Sedmica na Istinomjeru: Ponovljene neistine o PIC-u, proruski narativ o ratu u Ukrajini i uništavanje kulturne baštine u Stocu

U sedmici iza nas, Istinomjer je zabilježio tri neistine izrečene od dva aktera, kao i jedno ispunjeno i jedno neispunjeno obećanje. Također, u četiri analize, pisali smo o različitim temama koje su bile u fokusu javnosti.

 

Istinomjer je tokom protekle sedmice zabilježio tri neistinite tvrdnje domaćih zvaničnika/ca, od kojih je dvije izrekla ista akterica – zastupnica u Zastupničkom domu BiH Snježana Novaković-Bursać.

Bursać je tako ustvrdila kako Vijeće za provedbu mira (PIC) nema nikakav formalno-pravni okvir, te se složila sa konstatacijom voditeljice RTRS-a da je Rusija garant Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kada je riječ o Rusiji kao garantu Dejtonskog mirovnog sporazuma, podsjećamo na ranije tekstove Istinomjera u kojima smo pojasnili da se termin “garant” ne spominje u Dejtonskom mirovnom sporazumu, te se u tom kontekstu koristi izraz “svjedoci”.

PIC je definisan na Konferenciji o provedbi mira iz Londona 1995. godine, na kojoj je uspostavljen Upravni odbor Vijeća za provedbu mira, koji, pod predsjedanjem visokog predstavnika, funkcioniše kao izvršni organ PIC-a. Ova činjenica demantuje tvrdnju Novaković-Bursać da PIC nema formalno ustrojstvo.

Novaković-Bursać je neistinito ustvrdila i da niko u BiH, osim zastupnika na različitim nivoima, nema pravo da donosi zakone. Naime, u članu 5. Aneksa 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (Dejtonski sporazum) navedeno je da je visoki predstavnik ovlašten za konačnog interpretatora Sporazuma o civilnoj implementaciji mirovnog ugovora. U zaključcima konferencije Vijeća za implementaciju mira (PIC), održane u Bonu krajem 1997. godine, visoki predstavnik donosi obavezujuće odluke kada smatra da je to neophodno. Jedna od navedenih situacija je i donošenje mjera koje stupaju na snagu kad strane nisu u mogućnosti da se dogovore.

Tvrdnju Radovana Kovačevića, savjetnika člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, da je BiH jedina zemlja u svijetu koja nema svoj stav o situaciji u Ukrajini Istinomjer je ocijenio kao neistinitu. Naime, na vanrednoj sjednici Generalne skupštine UN-a, BiH je zvanično osudila rusku invaziju na Ukrajinu u skladu sa UN konvencijama. Od 193 zemlje članice UN-a, osim njih 141 koje su bile “za”, njih 35 suzdržanih i pet “protiv”, 12 zemalja članica se nije izjašnjavalo prilikom glasanja, što znači da nisu iznijele svoj zvanični stav.

Također, Istinomjer je tokom protekle sedmice zabilježio po jedno ispunjeno i neispunjeno obećanje.

Ispunjeno je obećanje o stavljanju van snage odluke o povećanju plata i ostalih primanja izabranih zvaničnika/ca u Tuzlanskom kantonu novog premijera ovog kantona Irfana Halilagića. S druge strane, neispunjenim je ocijenjeno obećanje ministra unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona Nermina Kljajića, koje je dao 29.12.2020. godine, da će nova policijska stanica u Bužimu biti izgrađena do kraja 2021. godine, ali to se nije desilo.

S obzirom na to da je zastupnica u Skupštini KS Vildana Bešlija u nekoliko navrata od 2019. godine podnosila inicijative o uvođenju taksi-vozila za prijevoz osoba s invaliditetom te budući da je u svojim javnim istupima isticala važnost subvencioniranja ove usluge, Istinomjer je njen stav po tom pitanju ocijenio dosljednim.

U analizi “Modernizacija Luke Brčko kao strateški interes privrednog razvoja BiH” ukazali smo na to da je ovo jedina međunarodna riječna luka u našoj zemlji i da su njeni rekonstrukcija, revitalizacija, kao i projekat čišćenja plovnog puta rijeke Save, od iznimnog značaja za privredu čitave BiH. U okviru projekta modernizacije Luke izvršena je rekonstrukcija platoa u vrijednosti nepunih dva miliona KM.

U blizini Stoca nalazi se nacionalni spomenik Arheološko nalazište pećina Badanj, a na putu prema njemu, odlukom lokalnih vlasti, nalazi se deponija smeća koja ugrožava i ekosistem rijeke Bregave, o čemu je Istinomjer pisao u analizi “Nemar nadležnih prema nacionalnim spomenicima i ekosistemu u Stocu”. Navedena privremena deponija u suprotnosti je sa svim općinskim aktima prostornog plana, te ugrožava ovaj nacionalni spomenik.

Istinomjer je u tekstu “Rezultati glasanja za Rezoluciju UN-a uzeti van konteksta” analizirao tvrdnje koje je potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić podijelio na svom Twitter profilu, sa narativom ruske strane u informisanju o ratu u Ukrajini. Šulić je van konteksta iskoristio podatak da su SAD i Ukrajina bile protiv Rezolucije o borbi protiv glorifikacije nacizma, neonacizma i drugih praksi koje doprinose podsticanju savremenih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i srodne netolerancije.

U svojoj objavi podijelio je ilustraciju koja na mapi svijeta pokazuje rezultate glasanja za Rezoluciju iz 2018. godine, uz komentar “Što se tiče glasanja protiv Nacizma u UN-u”. Osim što je na mapi vidljivo da su protiv ove rezolucije bile SAD i Ukrajina, Šulić nije dao nikakav kontekst niti je ponudio objašnjenje o kakvom se glasanju u UN-u radilo. Naime, kako se navodi na zvaničnoj stranici visokog komesara UN-a za ljudska prava, Rezolucija se pod sadašnjim nazivom razmatra na godišnjem nivou još od 2012. godine, a od 2005. nosila je naziv Neprihvatljivost određenih praksi koje doprinose podsticanju savremenih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i srodne netolerancije.

Usljed agresije Rusije nad Ukrajinom, EUFOR je, kako su naveli, predostrožnosti radi, aktivirao 500 rezervista u BiH, pored postojećih 600 pripadnika koji su već stacionirani u našoj zemlji. Istinomjer je u analizi “Koji je mandat EUFOR-a u BiH?” pisao kako su ove snage, čije je djelovanje definisano Dejtonskim mirovnim sporazumom, od 1995. do danas djelovale u BiH kroz različite formacije, a sve s ciljem čuvanja teritorijalnog integriteta, suvereniteta i mira i stabilnosti u BiH. Nakon što su preleti vojnih aviona nad BiH u okviru EUFOR-ovih operacija izazvali reakcije političkih zvaničnika iz RS, zbog interesa javnosti analizirali smo koje su institucije nadležne u situacijama kada vojni avioni ulaze u zračni prostor BiH.

Na kraju, Istinomjer će pratiti najavu premijera KS Edina Forte da će od septembra tekuće godine u svakoj srednjoj školi u KS biti dostupni besplatni higijenski ulošci.

 

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!