Analize

Sedmica na Istinomjeru: (Ne)kultura dijaloga, “nacizam kao uzrok rata” u Ukrajini i neistinite tvrdnje u vezi s državnom imovinom

Istinomjer je u sedmici iza nas zabilježio niz neistinitih i neutemeljenih tvrdnji, a među ocijenjenim političkim akterima/kama našli/e su se, između ostalih, Milorad Dodik, Željka Cvijanović, Draško Stanivuković, Amer Obradović, Nenad Stevandić i drugi.

Proteklu sedmicu na Istinomjeru, pored četiri neistinite i dvije neutemeljene tvrdnje, obilježila je i jedna istinita.

Istinitom je ocijenjena tvrdnja Srpske napredne stranke (SNS) Drvar u kontekstu Izvještaja o finansijskoj reviziji ove opštine za 2020. godinu. Nakon uvida u Izvještaj o finansijskoj reviziji Opštine Drvar za 2020. godinu, kojeg je Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine objavio u septembru 2021. godine, Istinomjer je utvrdio da su tvrdnje SNS-a Drvar o negativnom mišljenju ovog ureda, nedostatku novčanih sredstava u blagajni opštine, kao i o tome da dio sredstava nije utrošen u skladu sa Zakonom o budžetima FBiH, tačne.

Državni parlamentarci Nenad Stevandić i Snježana Novaković Bursać tokom protekle sedmice dali su izjave koje su ocijenjene kao neutemeljene.

Naime, Stevandić je tokom gostovanja u programu N1 televizije prvo ustvrdio kako BiH treba biti neutralna u vezi s ratom u Ukrajini, da bi kasnije izjavio kako je uzrok rata u ovoj zemlji “nacizam”. Podsjećamo, “denacifikacija” Ukrajine kao povod ruske invazije na ovu zemlju počeo se intenzivno koristiti uoči i nakon početka napada 24. februara ove godine. Ipak, suprotno ovakvim tvrdnjama, historijske činjenice ne oslikavaju trenutnu situaciju u Ukrajini kada je riječ o nacizmu. U Ukrajini, kao i u većini evropskih zemalja, postoji nekoliko radikalno desničarskih grupacija koje promoviraju nacističku ideologiju, poput Azov bataljona, Svobode i C14, ali ove grupe nemaju utjecaja u parlamentu i nisu u vladi. Pored toga, ove tvrdnje neutemeljene su i s obzirom na činjenicu da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski Jevrej te da su mu članovi porodice stradali u holokaustu.

Kada je u pitanju tvrdnja Snježane Novaković Bursać da Zakon o nepokretnoj imovini, koji se koristi za funkcionisanje javne vlasti, a kojeg je usvojila Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), nije u suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine, podsjećamo da o tome Ustavni sud BiH tek treba da odluči.

Neistinitom je ocijenjena tvrdnja federalnog zastupnika Amera Obradovića da trenutna Vlada Federacije BiH za sedam godina nije pustila ni kilometar autoputa s obzirom na činjenicu da su u promet tokom 2021. godine puštene Zenička zaobilaznica i dionica Svilaj – Odžak.

Tvrdnja Milana Tegeltije, savjetnika člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, da visoki predstavnik u BiH nema pravni osnov za zabranu političkog djelovanja pojedincima/kama, ocijenjena je kao neistinita s obzirom na to da pored tzv. bonskih ovlaštenja, ovlaštenja iz Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma za konačnu interpretaciju Sporazuma o civilnoj provedbi mirovnog rješenja i zaključka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine iz 2006. godine da “u postojećem pravnom sistemu Bosne i Hercegovine nema djelotvornog pravnog lijeka protiv odluka visokog predstavnika koje se tiču prava pojedinaca”, visoki predstavnik ima pravni osnov za zabranu političkog djelovanja pojedincima/kama u BiH.

U Banjaluci je 20. aprila 2022. godine, u organizaciji Boračke organizacije Republike Srpske (BORS), organizovan skup “Sloboda”, gdje su se mogle čuti prijetnje ubistvom aktuelnom visokom predstavniku Christianu Schmidtu. Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednica RS Željka Cvijanović, kao i predsjednik Vlade RS Radovan Višković ustvrdili su, između ostalog, da na skupu nije zabilježen uvredljiv govor. Tako je Dodik rekao da je protestni skup bio civilizovan i da na njemu “nije iskazana nijedna riječ mržnje”, Višković je izjavio da je “ponosan što sa skupa ‘Sloboda’ nije bilo kome upućena nijedna ružna riječ niti uvreda, ni u Republici Srpskoj, ni u BiH”, dok je Željka Cvijanović konstatovala da je skup obilovao lijepim riječima, bez “loših namjera prema bilo kome”. Međutim, tokom skupa, navedeni zvaničnici/e snimljeni/e su u društvu nekoliko pojedinaca koji su izgovarali stihove pjesme kojom se prijeti ubistvom Christianu Schmidtu (“O, moj Schmidte, ne kači se s nama, ubit će te lole vrljikama. Iz Milića krenula je svita, da obori Christiana Schmidta…”). Ovu kompoziciju Milorad Dodik odlučio je i “nagraditi” tako što je platio svirača harmonike, što je zabilježeno na snimku koji je objavio portal Istraga. U vezi s tim, Istinomjer je njihove tvrdnje ocijenio kao neistinite.

Budući da se ni na jednom mjestu u Dejtonskom mirovnom sporazumu ne navodi da nepokretna imovina pripada Republici Srpskoj te uzimajući u obzir i odluke Ustavnog suda BiH, o čemu smo pisali u više navrata, Istinomjer je tvrdnju gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića da je Dejtonskim mirovnim sporazumom definisano da “imovina pripada entitetima” ocijenio kao neistinitu.

O (ne)kulturi dijaloga političkih aktera, Istinomjer je tokom protekle sedmice pisao u rubrici “Nevjerovatno ali Istinomjer”, gdje smo se osvrnuli na izjave zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo Harisa Zahiragića prilikom gostovanja u emisiji “Polis” na TVSA.

Tokom protekle sedmice, Istinomjer je zabilježio i dvije najave.

Naime, gostujući u emisiji BHT1 “Uživo”, ministar odbrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić saopštio je da bi Program reformi za 2022. godinu trebao biti spreman do kraja aprila ove godine, a ministar privrede KS Adnan Delić najavio je otvaranje fabrike za proizvodnju peleta u ovom kantonu do kraja 2022. godine.

Pored predizbornih obećanja iz 16 opština i gradova širom BiH, Istinomjer je tokom protekle sedmice zabilježio aktivnosti na asfaltiranju puta Glamočani – Bajinci u Srpcu, te je spomenuto obećanje dobilo ocjenu radi se na tome. S druge strane, obećanje ministra energije, rudarstva i industrije Nermina Džindića da će se Zakon o dopunama Zakona o električnoj energiji, koji, između ostalog, definiše i zabranu izgradnje malih hidroelektrane (mHE), naći na narednoj sjednici Vlade FBiH ocijenjeno je kao neispunjeno s obzirom na činjenicu da se ovaj zakon nije našao na dnevnom redu sjednice Vlade FBiH, koja je održana 22. aprila ove godine.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!