Analize

Finansijska injekcija od 30 miliona maraka za turizam koji je “klinički mrtav”

Edita Đapo, ministrica okoliša i turizma FBiH, na konferenciji za medije održanoj sredinom decembra, predstavila je pomoć Vlade FBiH za najugroženije sektore zbog posljedica pandemije novog koronavirusa.

Vlada FBiH se opredijelila da sa transportnom industrijom podrži sektor turizma i to u prilično velikom iznosu od 30 miliona. Nakon donošenja Uredbe pomoći najugroženijim sektorima, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je raspisalo javni poziv. Na javni poziv prijavilo se 415 subjekata, od kojih je 340 subjekata ostvarilo pomoć. Ovih 75 subjekata nije, ili su imali pogrešnu šifru poslovanja, neizmirene obaveze do 30.6. ili pad prometa manji od 40 posto.

Edita Đapo, 15. 12. 2020.

Otkako je u BiH 17. marta 2020. proglašeno stanje prirodne ili druge nesreće uzrokovane koronavirusom, a zatim i nakon zatvaranja aerodroma, Đapo je više puta isticala koliko pandemija koronavirusa utiče na turizam, te je predlagala određene mjere.

 

Od aktiviranja garancijskog fonda do osnivanja jednog stabilizacijskog fonda, gdje će se usmjeriti međunarodna sredstva, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Svjetske banke. I naravno, ići ćemo na smanjenje plata administraciji od deset posto. U ovoj zdravstvenoj krizi najvažnije je, kao prvo, sačuvati živote i zdravlje ljudi, ali, naravno, potrebno je i ohrabriti privrednike da ne otpuštaju svoje radnike, pa samim tim i u turizmu.

Edita Đapo, 29. 3. 2020.

 

No, najave Đapo, koja je tada bila i predsjednica Koordinacionog odbora za stabilizaciju privrede, o smanjenju plata administraciji Istinomjer je ranije ocijenio nedosljednim. Nakon što je krajem maja u Federaciji BiH prestalo stanje prirodne i druge nesreće, Vlada FBiH odlučila je pomoći privrednicima, koji su usljed restrikcija zbog pandemije imali pad poslovanja, kroz tzv. korona-zakon, odnosno Zakon o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica u FBiH. Koliko je navedeni zakon bio dobar, odnosno efikasan, Istinomjer je detaljno analizirao u maju 2020. godine. Đapo je ranije najavljivala da će, po uzoru na kolege iz drugog bh. entiteta, građanima dijeliti turističke vaučere na području Federacije. Međutim, ispostavit će se da je i ovo obećanje ostalo neispunjeno. Potom je krajem jula ministrica Đapo izjavila da turizam dnevno gubi milion maraka dnevno, te je imala i prijedlog kako povećati broj turista u BiH.

 

Turizma bez turista nema i ja sam nekoliko puta, a i danas ću, pozvati Vijeće ministara BiH da otvori granice, čak i bez testiranja na koronavirus.

 

Edita Đapo, 20. 7. 2020.

 

Vijeće ministara je granicu otvorilo u septembru, a Đapo je najavljivala 20 miliona maraka teške pomoći turističkim radnicima.

 

To je pomoć za režijske troškove, a bit će podijeljena prema procentu poreza koje su uplatili.

 

Edita Đapo, 23. 7. 2020.

 

No, do toga nije došlo. Nije realizovan ni najavljivani “Korona 2” zakon pomoći privrednicima. Umjesto toga, Vlada FBiH je odlučila da se pomogne najugroženijim sektorima, među njima i turizmu, ali i tu su rokovi probijeni, o čemu je Istinomjer detaljno pisao. Prema procjenama koje je u javnosti predočila ministrica Đapo, prošlogodišnja brojka od više od milion turista spala je na oko 100 hiljada.

 

Ne bih rekla da je turizam na koljenima, već da doživljava kliničku smrt i vještačko disanje.

 

Edita Đapo, 3. 10. 2020.

 

Prema zvaničnim podacima, prošle godine u decembru je u Sektoru turizma i ugostiteljstva u djelatnosti pružanja smještaja, te pripreme i usluživanja hrane u Bosni i Hercegovini bilo zaposleno 43.058 osoba. Prema Uredbi o interventnim mjerama za podršku ugroženim sektorima privrede FBiH, usljed pandemije koronavirusa, za turistički sektor alocirano je 30 miliona maraka, a maksimalni iznos po jednom pravnom subjektu iznosi 700 hiljada maraka za plaće i naknade zaposlenih od početka jula do kraja 2020. godine.

Nakon mnogo izrečenih obećanja resorne ministrice o pomoći turističkim radnicima, ta pomoć se na kraju svela na finansiranje plaća i doprinosa koji opet idu u budžet FBiH, što zapravo potvrđuje izjavu Đapo da je turizam na vještačkom disanju i da doživljava kliničku smrt. S obzirom na to da je u Europi počela masovna vakcinacija, koja se kod nas tek očekuje, ostaje nada da će rezultati u 2021. godini biti bolji, te da će turisti već u aprilu doći u našu zemlju, što su i najavljivali domaći politički akteri.

 

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!