Ustavni sud BiH je 2010. godine odbacio apelaciju Beriza Belkića i utvrdio kako podnošenje izvještaja Vijeću sigurnosti UN-a od Vlade Republike Srpske ne predstavlja kršenje Ustava BiH.

Prilikom gostovanja u programu Hayat TV-a 6. maja 2025. godine poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ramiz Salkić, govoreći o sjednici Vijeća sigurnosti UN-a o BiH, ustvrdio je da entitetske vlade nemaju pravo podnošenja izvještaja Ujedinjenim narodima.
A, sa druge strane, imamo antiustavno djelovanje koje se na neki način iskaže i kroz podnošenje izvještaja entitetske vlade prema Ujedinjenim nacijama, što one nemaju pravo, nemaju nikakvu ulogu u ovom procesu.
Ramiz Salkić, 6.5.2025.
Sjednica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda povodom redovnog izvještaja visokog predstavnika o stanju u BiH održana je 6. maja 2025. godine. Vlada Republike Srpske poslala je u aprilu 2025. godine 33. izvještaj ovom tijelu UN-a, kao što je to činila i ranijih godina.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine je po apelaciji tadašnjeg zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Beriza Belkića 2010. godine raspravljao o pravu Vlade Republike Srpske da podnosi izvještaje Vijeću sigurnosti.
U odluci donesenoj 27. marta 2010. godine Ustavni sud je utvrdio kako podnošenje izvještaja Vijeću sigurnosti od Vlade RS ne predstavlja miješanje u vanjsku politiku, ili preuzimanje nadležnosti nad vanjskom politikom, te se ne protivi odredbama Ustava BiH.
Zbog činjenice da po odluci Ustavnog suda BiH podnošenje izvještaja Vijeću sigurnosti UN-a ne predstavlja neustavnu aktivnost, tvrdnju Ramiza Salkića ocjenjujemo kao neistinitu.
(Istinomjer.ba)