Analize

Neistinite tvrdnje o budžetu i imenovanjima obilježile sedmicu na Istinomjeru

Istinomjer je tokom protekle sedmice zabilježio tri neistine i jednu većim dijelom istinitu tvrdnju, kao i jedan nedosljedan stav. Po jedno obećanje ocijenjeno je kao ispunjeno i neispunjeno, a kroz tri analize osvrnuli smo se na aktuelne društveno-političke teme.

Potpredsjednik Socijaldemokratske partije BiH (SDP BiH) Vojin Mijatović, komentarišući odnose unutar Osmorke, ustvrdio je da je on imao više glasova u Republici Srpskoj od Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) i Narodnog evropskog saveza (NES). S obzirom na to da potvrđeni rezultati Opštih izbora 2022. godine demantuju tvrdnju Vojina Mijatovića, ona je ocijenjena neistinitom.

Novoizabrani delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) Radovan Kovačević (SNSD) ustvrdio je da Republika Srpska ima veći budžet nego Federacija BiH. Budžet Republike Srpske za 2023. godinu iznosi 5.383.000.000 KM, dok budžet Federacije BiH za ovu godinu iznosi 6.725.847.563 KM. Kovačevićevu tvrdnju ocijenili smo neistinitom.

Istinomjer je neistinitom ocijenio i tvrdnju zastupnice u Predstavničkom domu PSBiH Mire Pekić (PDP) da je novoimenovani ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić bez prethodne saglasnosti Vijeća ministara BiH izvršio nalog za uplatu sredstava od milion KM za opštinu Berkovići za saniranje posljedice zemljotresa koji je prošle godine pogodio ovu lokalnu zajednicu. Njenu tvrdnju demantuje činjenica da je Vijeće ministara BiH krajem 2022. godine donijelo Odluku o izdvajanju milion KM za ovu namjenu.

Delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Irfan Čengić (SDP BiH), govoreći o sredstvima u budžetu Federacije BiH koja se izdvajaju za poljoprivredu, ustvrdio je da poljoprivrednici “svake godine ne dobiju ono što bi trebalo da dobiju kako bi ostvarivali svoje resurse”. Od kada je formirana Vlada Fadila Novalića, iz budžetskih sredstava nije izdvajano 3 do 6%, koliko je zakonom predviđeno, budžetskih sredstava za podsticaje za poljoprivredu, osim u 2020. i 2022. godini, stoga je Istinomjer tvrdnju Irfana Čengića ocijenio kao većim dijelom istinitu.

Novoimenovani ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i Pravde (NiP) Elmedin Konaković na pres-konferenciji održanoj 1.2.2023. godine ustvrdio je da koalicija čiji je i NiP član “ima većinu u Vladi Fadila Novalića”. Međutim, 13.1.2023. je, suprotno tome, ustvrdio da bi se Federacija BiH “raspala i bankrotirala” kada bi Vlada na čelu s Novalićem ostala još koju godinu. S obzirom na navedeno, Istinomjer je stav Elmedina Konakovića ocijenio nedosljednim.

Kada je riječ o obećanjima, Istinomjer je u sedmici iza nas zabilježio jedno ispunjeno obećanje Milorada Dodika. Naime, on je u novembru prošle godine najavio da će penzije od januara 2023. godine biti 15% veće, a plate 5% veće. Vlada RS je na sjednici održanoj 26.1.2023. donijela Odluku o vanrednom usklađivanju opšteg boda i penzije kojim se opšti bod povećava za 0,18%, a s redovnim usklađivanjem penzija, koje iznosi 13,32%, povećanje iznosi 13,5%. Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 27.1.2023. set zakona kojim je omogućeno povećanja plata za 5% svim zaposlenim u javnom sektoru kojima je plata manja od prosječne.

Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković najavio je polovinom januara ove godine da će tokom prve sedmice mandata novog saziva Vijeća ministara BiH biti smijenjen generalni direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA BiH) Osman Mehmedagić. Prva sjednica novog saziva Vijeća ministara BiH održana je 2.2.2023. godine, ali na ovoj sjednici nije se razmatralo pitanje rukovodstva OSA BiH. Nakon ove sjednice, Konaković je najavio da će direktor Mehmedagić biti razriješen na narednoj sjednici. Međutim, Konaković je istog dana rekao da kandidat za ovu funkciju još uvijek nije usaglašen. S tim u vezi, obećanje Elmedina Konakovića ocijenili smo neispunjenim.

Od prošle sedmice Istinomjer prati i obećanje lidera Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH) Dragana Čovića da će predsjednik Federacije BiH biti imenovan u narednih desetak dana te da će do kraja mjeseca biti imenovan i novi saziv Vlade FBiH.

Građani/ke BiH svjedoče “curenjima” u javnost spiskova prijedloga koji se odnose na imenovanje ambasadora/ica BiH te medijskim “uvjeravanjima” između pojedinih članova Predsjedništva BiH o tome ko i kakvu ulogu ima u proceduri imenovanja i predlaganja ambasadora/ica. U međuvremenu, BiH već više od 25 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i dalje čeka na usvajanje zakona o vanjskim poslovima BiH. Više o ovoj temi možete čitati u analizi Istinomjera.

Kroz još jednu prošlosedmičnu analizu osvrnuli smo se na projekat izgradnje tramvajske pruge od Ilidže do Hrasnice, koji je aktuelan još od 1997. godine. Analizirali smo značajnije aktivnosti koje se odnose na realizaciju ovog projekta.

Federalni parlament usvojio je još 2009. godine Odluku o maksimalnim iznosima participacije koju osiguranici/e plaćaju za pojedine zdravstvene usluge, a svi kantoni bili su dužni da svoje akte usaglase s ovom odlukom u roku 60 dana. Međutim, kantonalni propisi se i danas razlikuju te na taj način dolazi do diskriminacije osiguranika/ca u pojedinim kantonima. Više o ovoj temi pročitajte u Istinomjerovoj analizi Decentralizovani zdravstveni sistem: Građani/ke FBiH nejednaki u pogledu plaćanja pojedinih medicinskih usluga.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!