Iako se o sporazumu o mirnom razduživanju Republike Srpske s Federacijom Bosne i Hercegovine nikad nije raspravljalo u institucijama Republike Srpske, Vlada ovog entiteta donijela je rješenje o formiranju radne grupe za njegovu izradu još u maju 2024. godine.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić (SNSD) u gostovanju na N1 krajem maja 2025. godine govorio je o prvostepenoj presudi Suda Bosne i Hercegovine Miloradu Dodiku, ali i o aktivnostima koje se u široj javnosti smatraju udarom na ustavni poredak.
Moje lično mišljenje je mišljenje svih nas – da ne postoji nikakva osnova za krivična djela o kojoj se govori. Pa barem je predsjednik Dodik, ne znam u koliko navrata, izjavio da ne postoji nikakav plan za secesiju, za otcjepljenje.
Ljubiša Ćosić, N1, 26.5.2025.
Na sjednici Vlade RS održanoj u Srebrenici 23. maja 2024. godine, nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama, na prijedlog Kabineta predsjednika RS, najavljeni su priprema izvještaja o funkcionisanju BiH s posebnim osvrtom na kršenje Dejtonskog sporazuma te izrada sporazuma o mirnom razdruživanju ovog entiteta s Federacijom BiH.
Prije održavanja ove sjednice Dodik je najavio donošenje sporazuma te govorio o aktivnostima koje institucije RS planiraju provesti u tom periodu:
Mi danas krećemo sa formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje. Predložit ćemo da se prvo razjasne političke nadležnosti vezano za entitete, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcionisanja privreda i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja.
Milorad Dodik, 23.5.2024.
Vlada Republike Srpske je 30. maja 2024. godine donijela rješenje o imenovanju radne grupe za izradu sporazuma o mirnom razdruživanju ovog entiteta s Federacijom BiH. Kako su naveli iz Vlade, zadatak radne grupe je da sačini prijedlog sporazuma o mirnom razdruživanju RS s Federacijom BiH, koji će Vlada Republike Srpske predložiti Narodnoj skupštini RS. Ipak, nakon godinu, ovaj se prijedlog nije našao na dnevnom redu neke od sjednica Vlade RS ili NSRS.
Podsjećamo, nakon izricanja prvostepene presude Miloradu Dodiku u februaru 2025. godine zbog nepoštovanja i provođenja odluka visokog predstavnika, inicirano je usvajanje zakona koji su protumačeni kao narušavanje ustavnopravnog poretka, a već ih je 27. februara 2025. godine usvojila NSRS. Ovim se propisima na teritoriji RS onemogućava rad Tužilaštva BiH, Suda BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća te Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA). U NSRS u martu 2025. godine također je usvojen i Nacrt ustava RS, kao i Zakon o zaštiti ustavnog uređenja, koji insinuiraju na secesiju ovog entiteta od države BiH.
Dodik je ukaze o proglašenju ovih zakona potpisao 5. marta, ali ih je Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage. Zbog neodazivanja na saslušanje povodom donošenja spornih zakona, Sud BiH raspisao je potjernice za Dodikom, premijerom RS Radovanom Viškovićem i predsjednikom NSRS Nenadom Stevandićem.
O otcjepljenju RS, ali i pitanju raspodjele državnom imovinom, ponovno je govorio u aprilu 2025. godine nakon pokušaja SIPA-e da ga uhapsi u Istočnom Sarajevu.
Imovina je pitanje svih pitanja, ako se to nametne, istog dana će RS donijeti odluku o nezavisnom statusu. Odvojit ćemo se i braniti svoju imovinu (…). Zar neki mozak stvarno misli da policija koja je zadužena da štiti institucije treba da poklekne pod okupacionim silom koja se zove SIPA, Tužilaštvo, Sud, Schmidt?
Milorad Dodik, 23.4.2025.
Tema otcjepljena RS često se nalazi u političkom diskursu Milorada Dodika, ali i kadrova SNSD-a, posebno u periodu intenzivnih političkih nestabilnosti u Bosni i Hercegovini. Uzimajući u obzir činjenicu da je Vlada RS, čiji saziv predvodi SNSD u koaliciji s partnerima iz ovog entiteta, provodila aktivnosti na izradi sporazuma o mirnom razduživanju, ali i da je sam predsjednik ovog entiteta u više navrata spominjao taj proces, izjavu gradonačelnika Ćosića da plan za secesiju ne postoji Istinomjer ocjenjuje neutemeljenom.
(Istinomjer.ba)