Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov ponovio je neistinu da se u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija glasao za imenovanje Christiana Schmidta, a rekao je i da aktuelni visoki predstavnik ima veto Vijeća sigurnosti.
Prilikom gostovanja u na televiziji FACE 15. novembra 2024. godine, ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov pričao je o legitimitetu visokog predstavnika, nazivajući ga lažnim.
Da. I ne samo mi. I Kina ne priznaje. Ustvari, ono što je gospodin Schmidt dobio na Savetu bezbednosti, to je veto Saveta bezbednosti. A kada ima veto Saveta bezbednosti, znači, on nije legitiman.
Igor Kalabuhov, 15.11.2024.
Na web stranici Ureda visokog predstavnika (OHR) 27. maja 2021. godine saopšteno je da su ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC), s izuzetkom Ruske Federacije, službeno imenovali Christiana Schmidta za novog visokog predstavnika u BiH. Kina se nije izjašnjavala o imenovanju, s obzirom na to da nije članica PIC-a od maja 2000. godine.
Ovo imenovanje bilo je predmet rasprave u Vijeću sigurnosti UN-a krajem juna 2021. godine. Tada je predstavnik Rusije Vasily Nebenzia ustvrdio da je Rusija članica Upravnog odbora PIC-a i da “kategorično odbija ovo imenovanje”. Nasuprot Rusije, koja je inicirala sjednicu, Schmidta su podržale Sjedinjene Američke Države, kao i Velika Britanija, Estonija, Norveška i druge zemlje, navodeći da je potvrda Vijeća sigurnosti poželjna, ali ne i neophodna. Američki predstavnik u UN-u Richard Mills tom je prilikom rekao da je sasvim dovoljno da saglasnost za imenovanje novog visokog predstavnika da PIC.
Vijeće sigurnosti UN-a nije se tada, a ni u kasnije, izjašnjavalo o imenovanju Christiana Schmidta na poziciju visokog predstavnika u BiH.
Rusija i Kina su polovinom jula 2021. godine predložile rezoluciju Vijeću sigurnosti UN-a kojom bi se oduzele “bonske ovlasti” visokom predstavniku u BiH i zatvorio Ured visokog predstavnika do 31. jula 2022. godine. Vijeće sigurnosti UN-a odbacilo je spomenutu rezoluciju 22. jula 2021. godine.
Za rezoluciju su glasale Rusija i Kina, a ostalih 13 članica Vijeća sigurnosti bile su suzdržane, čime ona nije dobila dovoljnu podršku kako bi stupila na snagu.
Dakle, Rusija i Kina glasale su samo za rezoluciju o oduzimanju “bonskih ovlasti” i zatvaranju OHR-a, ali ne i o samom imenovanju Christiana Schmidta na poziciju visokog predstavnika budući da se glasanje o tome nikada nije održalo. Shodno tome, Rusija ni Kina nikada nisu mogle uložiti veto u Vijeću sigurnosti.
Podsjećamo, Istinomjer je već ocijenio neistinitim tvrdnje Milorada Dodika, Denisa Šulića i Zorana Milanovića da se Vijeće sigurnosti UN-a očitovalo o izboru Schmidta.
Shodnom navedenom, izjavu da Christian Schmidt ima veto Vijeća sigurnosti UN-a Istinomjer ocjenjuje neistinitom.
(Istinomjer.ba)