Posljednjeg novembarskog dana ove godine, Predstavnički dom PS BiH usvojio je inicijativu poslanika SDP-a BiH Denisa Bećirovića, kojom je predviđeno da Vijeće ministara BiH u narednih 90 dana pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog izmjena i dopuna Ustava Bosne i Hercegovine kojim se osigurava primjena presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci.
Za ovu inicijativu glasalo je 28 poslanika, a protiv prijedloga bili su jedino poslanici HDZ-a i SNSD-a. Glasanje poslanika ove dvije stranke u direktnoj je suprotnosti sa izjavama koje su davali njihovi lideri, a Istinomjer vam donosi neke od izjava zvaničnika SNSD-a.
Samo nekoliko dana ranije, predsjednik RS-a i lider SNSD-a, Milorad Dodik za N1 televiziju izjavio je kako će podržati izmjene Ustava BiH kada bude postojala spremnost u FBiH.
Nama u RS-u ne smeta da ostane ovo rješenje i spremni smo da budemo dio rješenja ako ono postoji kod drugih. Pitanje `Sejdić-Finci` nije u RS-u”, rekao je novinarima u Banjaluci Dodik. (…)”Kada budete spremni sa druge strane, zovnite nas. Ako nećete, ne smeta ni ovako”.
Milorad Dodik, N1, 21.11.2016.
Kako je usvojena inicijativa upravo potekla iz FBiH, te je podržana od strane većine partija iz ovog entiteta, možemo zaključiti kako je glasanje SNSD-a nedosljedno stavovima koje je iznjeo njen predsjednik samo nekoliko dana ranije.
I premijerka RS, Željka Cvijanović imala je sličnih izjava, a još 2013. godine ona je pozivala da se slučaj Sejdić – Finci „vrati u političku arenu“.
Žao mi je što je slučaj Sejdić-Finci postao predmet zloupotrebe. Nadam se da će biti prevaziđen takav način te da ćemo se vratiti svi zajedno u političku arenu i definisati konačno rješenje”
Željka Cvijanović, Depo.ba, 14.11.2013.
Međutim, kada je njena stranka imala priliku da upravo u političkoj areni pokaže da je spremna na izmjene Ustava, propustila je priliku da bude na strani evropske budućnosti BiH.
Na opredjeljenost RS-a za upravo evropsku budućnost BiH pozivao se i 2014. godine tadašnji član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, Nebojša Radmanović.
Mogli bismo ići unazad i postaviti upitnik iznad same odluke suda u Strazburu i pritiska međunarodne zajednice da se ona odmah provede, iako pola zemalja u Evropi nema na taj način primijenjenu Evropsku konvenciju o ljudskim pravima”. Srpski član Predsjedništva BiH navodi da zbog ovog pitanja najviše trpi Republika Srpska, čiji je interes korak prema EU, korak koji znači nove fondove i prilagođavanje evropskom zakonodavstvu.
Nebojša Radmanović, Starmo.ba, 03.01.2014.
S obzirom da je najviše rukovodstvo SNSD-a već godinama isticalo da će podržati ustavne promjene u BiH, glasanje ove stranke protiv inicijative da se u hitnom roku pripreme i u parlamentarnu proceduru upute izmjene Ustava, možemo ocijeniti kao nedosljedno.
(Istinomjer.ba)