Analize

Pregled sedmice: Spora vakcinacija, mjere protiv zagađenja u Sarajevu, ekonomske teme i neistine

U protekloj sedmici, Istinomjer se bavio ocjenjivanjem istinitosti izjava zvaničnika i analizama aktuelnih tema u bh. društvu.

Sarajevo će se i ove zime suočiti sa višedecenijskim problemom zagađenja koje uzrokuje zdravstvene tegobe. Procijenjeno je da oko 30.000 domaćinstava u Kantonu Sarajevo koristi ugalj i druga čvrsta goriva za grijanje. Od toga, manje od 10% je podnijelo aplikacije za subevncioniranje zamjene peći na ugalj, a njih tek 817 zadovoljilo je postavljene kriterije. Iako se ne može utjecati na geografski položaj glavnog grada BiH i podložnost pojavi magle, konkretni potezi protiv zagađenja uzrokovanog ljudskim aktivnostima i dalje su, u svom obimu, neznatni. Analizirali smo koje su mjere poduzete da Sarajevo i ove zime ne bude na listi najzagađenijih gradova svijeta.

Iako za Covid-19 imamo konkretne alate za borbu, Bosna i Hercegovina je prva u Evropi, a druga u svijetu po smrtnosti od Covid-19. U isto vrijeme, na samom je dnu evropskih zemalja u pogledu vakcinacije protiv Covid-19, s tek oko 20% vakcinisanog stanovništva. Proces imunizacije teče znatno sporije od očekivanog, a u Federaciji BiH ne razmišlja se o restrikcijama i mjerama kakve se uvode u pojedinim evropskim zemljama koje imaju višestruko više vakcinisanog stanovništva. Opširnije o ovoj temi čitajte u analizi “Na putu do imuniteta: Nije ostvarena predikcija o 40% vakcinisanih građana do jeseni”.

Tragom izjave Bakira Izetbegovića, istražili smo kolika je dobit u djelatnosti kockanja i klađenja i uporedili je s dobiti BH Telecoma, Elektroprivrede BiH te Elektroprivrede HZHB Mostar. I dok pomenuta djelatnost jeste profitablina, više od pola cijelog profita pripada samo jednoj kladionici.

Istinomjer se bavio i finansijskom stabilnošću Republike Srpske. Govoreći o finansijskoj situaciji u ovom entitetu, premijer Republike Srpske Radovan Višković ustvrdio je da je u budžetu RS 236 miliona KM više prikupljenih sredstava u odnosu na prošlu godinu te najavio da su rebalansom predviđena dodatna sredstva za realni sektor i Kompenzacioni fond. Ipak, dok se u pojedinim sektorima ističu povećanja plata, za pojedine su najavljena smanjenja.

Početkom juna 2021. godine, Centralna izborna komisija BiH donijela je Zaključak o usvajanju Nacrta inicijative za donošenje zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koji je trebao biti upućen Venecijanskoj komisiji i GRECO-u putem Vijeća Evrope i OSCE-u/ODIHR-u s molbom za dostavu mišljenja. Kakva će biti sudbina inicijative CIK-a, opširnije čitajte na ovom linku.

U protekloj sedmici, tri su izjave ocijenjene kao neistinite, a samo jedna kao istinita.

Istinitom je ocijenjena izjava predsjednika SDA i aktuelnog predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne Skupštine Bosne i Hercegovine Bakira Izetbegovića o tome da nije moguće odreći se Zakona o zabrani negiranja genocida, koji je nametnuo bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko.

S druge strane, neistinitom je ocijenjena tvrdnja Milorada Dodika da je Vijeće sigurnosti odbacilo Christiana Schmidta kao visokog predstavnika. Istu ocjenu dobio je i dopredsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva Dragan Stevanović za tvrdnju da je TVSA osnovao i Grad zajedno sa općinama. Izjava Milana Tegeltije da visoki predstavnik nema pravo da nameće zakon, čak ni po “bonskim ovlaštenjima”, također je ocijenjena neistinitom.

Za kraj pregleda ostavili smo najavu premijera FBiH Fadila Novalića. On tvrdi da trenutni ekonomski rast FBiH omogućava Vladi FBiH da poveća minimalnu platu na 700 KM. Glavni uslov da se to desi jeste, kako je kazao Novalić, usvajanje Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o doprinosima, koji bi na dnevni red trebao doći u oktobru. Istinomjer će pratiti da li će potrebni zakoni biti usvojeni i hoće li doći do povećanja minimalne plate.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!