Analize

Sedmica ispunjenih, započetih i neispunjenih obećanja

Istinomjer se u protekloj sedmici bavio ocjenjivanjem izjava i obećanja domaćih političkih aktera svih nivoa vlasti u BiH, a među ocijenjenim zvaničnicima, između ostalih, našli su se i Milorad Dodik, Ibrahim Hadžibajrić, Adnan Šteta i drugi.

Ispunjeno je obećanje predsjednika Povjerenstva Turističke zajednice Kantona Sarajevo Kenana Magode koji je u maju 2021. godine najavio da će Vlada KS i Turistička zajednica KS subvencionirati turističko-ugostiteljske usluge smještaja na području Kantona Sarajevo za turiste iz Srbije. Pored toga, obezbijeđeni su i vaučeri za besplatan boravak zdravstvenih radnika Srbije u sarajevskim hotelima, kao znak zahvalnosti za vakcine koje se iz ove zemlje stigle u Sarajevo.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić započela je aktivnosti na ispunjenju obećanja koje je dala prvog radnog dana na toj funkciji, kada je potpisala odluku o prodaji jednog od službenih automobila u vlasništvu Grada Sarajeva.

S druge strane, početkom godine, ministar saobraćaja KS Adnan Šteta najavio je da će u proljeće započeti rekonstrukcija tramvajske pruge od Marijin Dvora do Ilidže, da bi sredinom juna “proljetni rok” pomjerio na sredinu jula. Obećanje Adnana Štete ocijenjeno je neispunjenim jer rekonstrukcija pruge još uvijek nije započela.

U protekloj sedmici na Istinomjeru nije zabilježena nijedna istinita izjava, dok su neistinitim ocijenjene one koje su dali predsjednik SNSD-a Milorad Dodik i zamjenik predsjednika NES-a Ibrahim Hadžibajrić.

Dodikova ocjena odnosila se na tvrdnju da “Savjet (Vijeće) bezbjednosti UN-a nije imenovao visokog predstavnika za BiH i da je ta funkcija prestala da postoji”. Ipak, u Vijeću sigurnosti UN-a nije se glasalo o imenovanju novog visokog predstavnika u BiH, već se raspravljalo i odlučivalo o prijedlogu rezolucije kojom bi funkcija visokog predstavnika bila ukinuta tokom 2022. godine koja nije usvojena.

S druge strane, Hadžibajrić je ustvrdio da je NES, stranka nastala spajanjem A-SDA i Nezavisne bosanskohercegovačke liste, došla na drugo mjesto u Federaciji BiH po broju glasova, što demantuju zvanični podaci Centralne izborne komisije BiH.

Pregled sedmice zaključit ćemo analizom o neumjesnim komentarima na račun žena u bh. politici i novinarstvu. Žene na ovim pozicijama često su izložene nizu rodnih stereotipa te učestalim kritikama i komentarima s kojima se njihove kolege ne moraju suočavati. Nerijetko se njihovo prezime, bračni status, fizički izgled i majčinstvo posmatraju kao politička (dis)kvalifikacija.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!