Analize

Zahiragić i Avramović u “Klix Studiju” o Dodiku

U unakrsnoj raspravi zastupnika SDA Harisa Zahiragića i Željka Avramovića, konsultanta za medije predsjednika Republike Srpske (RS), bilo je riječi o javnim istupima Milorada Dodika, o mogućnosti raspisivanja Interpolove potjernice za njim, ali i potencijalnoj zabrani ulaska Miloradu Dodiku u neke zemlje Evropske unije.

Izvor: Screenshot/”Klix Studio”

Gosti debate u “Klixovom Studiju” 15. aprila 2025. godine bili su član Predsjedništva SDA Haris Zahiragić i konsultant za medije predsjednika RS Željko Avramović.

Dodikovi javni istupi

Govoreći o krizi koja se trenutno dešava u državi, voditeljica se osvrnula na medijske istupe Milorada Dodika u kojima često uvredljivo komentariše određene narode, medije i sl.

Ja nisam baš siguran da toliko uvreda ima, obično vidi svako ono što hoće da vidi.

Željko Avramović, 17.4.2025.

Ne treba se vraćati daleko u prošlost kako bi se pronašli Dodikovi javno izneseni negativni stavovi o drugim narodima. Na Međunarodnoj konferenciji o borbi protiv antisemitizma, koja je održana krajem marta u Jerusalemu, Milorad Dodik je dao nekoliko izjava za RTRS, a komentrisao je prijateljstvo između Izraela i Republike Srpske te odnos Bošnjaka prema Srbima, poredeći ga s odnosom Hamasa i Izraela.

Ta uskogrudost muslimana, da su oni uzeli stranca koji nema legitimitet, koji donose odluku… I da me tuže tužioci muslimani, da me sude sudije muslimani, sasvim je dovoljan pokazatelj kako se može živjeti u BiH. S druge strane, to je pokazna vježba kako će se oni obračunati, prije svega, sa nama Srbima. (…) Muslimani u Sarajevu su patološki nastrojeni prema Srbima. Kao što je Hamas ovdje godinama nastojao, ili smirivao situaciju, da bi jednom izletio i napravio takav zločin, to isto muslimani u Sarajevu priželjkuju. Oni su željni osvete Srbima.

Milorad Dodik, 27.3.2025.

O Dodikovom odnosu prema medijima i izjavama koje su uvredljive prema određenim grupama, posebno prema cijelom narodu, Istinomjer je pisao nekoliko puta. (1, 2, 3, 4).

Jedna od takvih izjava zabilježena je u avgustu 2021. godine, kada je Bošnjake nazvao “konvertitima” i “podaničkim narodom”.

Dodik je u decembru 2021. godine ušao u verbalnu raspravu s novinarkom N1 Tinom Jelin-Dizdar oko nazivanja Bošnjaka muslimanima. Tada je rekao da, pored toga, imaju “svakakvih termina” kojim Bošnjake nisu nazivali, a mogli su.

Interpolova potjernica

Milorada Dodika i druge Sud BiH tereti za napad na ustavni poredak, zbog čega je za njim, premijerom RS Radovanom Viškovićem i predsjednikom NSRS Nenadom Stevandićem raspisao potjernicu zbog neodazivanja na saslušanje povodom usvajanja neustavnih zakona.

Međunarodna potjernica nije raspisana zbog odredbe Interpolovog statuta.

Avramović: Mi smo tek na osnovu poternice, koja je upućena Interpolu, koju je Interpol vratio uz obrazloženje da se radi o političkom procesu (…)

Zahiragić: To je malo zloupotreba Interpolove interpretacije, ona je pogrešna. Interpol nije rekao da se radi o političkom progonu kakvim se pokušava ovdje predstaviti.

17.4.2025.

Avramović i Zahiragić iznijeli su svoje stavove kada su u pitanju razlozi zbog kojih nije došlo do raspisivanja crvene potjernice. U svom istupu Avramović nije rekao da se radi o političkom progonu, što je izjavio Zahiragić, već o političkom procesu.

Kako Reuters prenosi, Interpol nije izdao saopštenje o razlozima zbog kojih nije raspisana crvena potjernica za Miloradom Dodikom, što je i Sud BiH potvrdio.

Interpolov statut u članu 3. navodi da je ovoj organizaciji strogo zabranjeno da poduzima bilo kakve intervencije ili aktivnosti političkog, vojnog, vjerskog ili rasnog karaktera. Dodik se sumnjiči za radnje koje označavaju napad na ustavni poredak, koje mogu biti okarakterisane kao djela koja upućuju na procese političkog karaktera, ali ne kao i politički progon, kako često tvrde zvaničnici SNSD-a.

Ograničeno kretanje po Zapadnoj Evropi

Avramović je pri kraju emisije pokazao sumnjičavost prema Zahiragićevim tvrdnjama u kontekstu zabrane ulaska Miloradu Dodiku u Njemačku, tvrdeći da nije upoznat s činjenicom da postoje zvanične odluke o zabrani ulaska.

Danas Dodik ne može ući u Njemačku, recimo. U Njemačku ne može sigurno.

Haris Zahiragić, 17.4.2025.

Njemačka ministrica za pitanja Evrope i klime Anna Lühermann boravila je u zvaničnoj posjeti našoj državi od 3. do 5. aprila 2025. godine i tom prilikom razgovarala s brojnim akterima vlasti u oba entiteta, ali i predstavnicima medija u BiH.

I upravo zbog toga smo s jedne strane zamrzli sredstva, a s druge strane, zajedno s Austrijom, našom evropskom partnerkom, uveli zabranu ulaska onim osobama koje djeluju protiv ustavnog poretka BiH.

Anna Lühermann, 3.4.2025.

Na stranici Ministarstva vanjskih poslova Savezne Republike Njemačke 3. aprila 2025. godine potvrđeno je da se, u cilju suzbijanja utjecaja političara iz RS odgovornih za ustavnu krizu, pokreću mjere koje će ubuduće spriječiti ulazak tih političara iz RS u Austriju i Njemačku. Na zvaničnoj stranici njemačkog ministarstva još uvijek nema izvještaja o tome da li su određene mjere o sprečavanju ulaska pokrenute. Mediji u BiH se u izvještavanju o zabrani ulaska Dodiku u ove zemlje EU pozivaju na izjavu ministrice Lühermann.

Gosti u “Klix Studiju” iskoristili su priliku da raspravljaju o političkim aktuelnostima o kojima imaju potpuno drugačije stavove, posebno kada se radi o djelovanju predsjednika RS Milorad Dodika. Najnovija informacija do objave ovog teksta jeste da je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) pokušala uhapsiti Dodika, međutim, pripadnici MUP-a RS su onemogućili prilazak, a time i hapšenje.

Pitajte Istinomjer!