Jedinice Vojske Republike Srpske kojima je komandovao Ratko Mladić počinile su zločine genocida i zločine putem četiri udružena zločinačka poduhvata. Osim vrhovnog komandanta Mladića, za zločine su pred Haškim sudom i sudovima u BiH i Srbiji osuđivani i zapovjednici i pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS).

Govoreći o ovoj vojsci, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je na pres-konferenciji povodom obilježavanja Dana VRS-a 12. maja 2025. godine izjavio kako ona nije počinila zločine.
Ona nije počinila zločine, mada, neki su pokušali da joj pripišu neke te stvari, sudeći njene prvake. To, naravno, nije istorijska ni pravna istina.
Milorad Dodik, 12.5.2025.
Presuda Haškog suda protiv komandanta Vrhovnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića pokazuje kako je VRS počinila zločine. Osim kao direktno odgovoran za počinjenje zločina, Mladić je osuđen i na osnovu krivične odgovornosti nadređenog jer je znao za zločine svojih jedinica, ali nije poduzeo nikakve mjere da spriječi te zločine ili kazni počinioce.
Jedinice VRS-a kojima je komandovao Mladić učestvovale su u zločinima genocida u Srebrenici i zločinima počinjenim putem četiri udružena zločinačka poduhvata s ciljem trajnog uklanjanja Bošnjaka i Hrvata iz dijelova BiH terorisanjem građana i građanki Sarajeva, uklanjanjem Bošnjaka iz Srebrenice i uzimanjem za taoce pripadnika Ujedinjenih naroda.
Osim Ratka Mladića, osuđeni su i drugi zapovjednici VRS-a koji su naređivali jedinicama počinjenje zločina. Komandant taktičke grupe “Ozren” Novak Đukić osuđen je za zločin protiv civilnog stanovništva jer je 25. maja 1995. godine naredio artiljerijskom vodu VRS-a granatiranje Tuzle, kada je na trgu Kapija poginula 71 osoba. Kao što je Istinomjer već pisao, Stanislav Galić je kao komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog terorisanja građana i građanki Sarajeva.
Osuđeni pripadnici VRS-a
Uz komandante, za zločine su na sudovima u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Haagu osuđivani i pripadnici VRS-a. Haški sud je u martu 1998. godine Dražena Erdemovića osudio na pet godina zatvora nakon priznanja da je kao pripadnik VRS-a streljao zarobljenike u Srebrenici.
Sud BiH je sedam pripadnika VRS-a u augustu 2023. godine osudio za zločin u Štrpcima, dok je za isti zločin Viši sud u Beogradu u februaru 2023. godine osudio četiri pripadnika VRS-a. Deset pripadnika VRS-a Sud BiH osudio je za zločine počinjene u Bosanskom Novom u junu 2024. godine. Osnovni sud u Podgorici je 2020. godine osudio četiri pripadnika VRS-a za zločin počinjen nad civilima iz Foče.
Promjene stavova
Milorad Dodik je u ranijem periodu negirao da su pripadnici VRS-a počinili zločin u Tuzli na Kapiji 25. maja 1995. godine te zločin na sarajevskim Markalama 5. februara 1994. godine. Međutim, iako je isprva prihvaćao činjenicu da su u Srebrenici 1995. godine pripadnici VRS-a počinili genocid, da bi zatim negirao kvalifikaciju ovog zločina kao genocida, Dodik nije negirao kako su u Srebrenici počinjeni zločini.
Govoreći o izvještaju Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine, koji je za potrebe Vlade RS sačinila ova komisija, Dodik je izjavio kako su u Srebrenici počinjeni zločini.
Mi prihvatamo izvještaj, iako on nije nimalo lak za srpsku stranu, jer je tamo rečeno na koji način su neodgovorni pojedinci počinili zločine. Tamo se zaista desio zločin, ali je isto tako presuđeno za to.
Milorad Dodik, 22.7.2021.
Iako je Balkanska istraživačka mreža u analizi ovaj izvještaj ocijenila suprotnim sudski utvrđenim činjenicama, sam je Dodik, komentirajući izvještaj, prihvaćao činjenicu da je “srpska strana” počinila zločine u Srebrenici. Upravo je Vojska Republike Srpske, pod komandom Ratka Mladića, ušla u Srebrenicu 11. jula 1995. godine, nakon čega je počinjen genocid.
Dakle, s jedne strane, Dodik ne negira da su zločini počinjeni. S druge strane, za te su zločine osuđeni mnogi pripadnici VRS-a, a na doživotni zatvor osuđen je komandant VRS-a, zbog čega tvrdnju Milorada Dodika da VRS nije počinila zločine ocjenjujemo kao neistinitu.
(Istinomjer.ba)