Iako u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) živi blizu 200.000 građana/ki koji/e se izjašnjavaju kao Srbi, oni/e nisu mogli/e značajno uticati na rezultate izbora i izbor Donalda Trumpa za predsjednika.
Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik je na pres-konferenciji 6. novembra izrazio zadovoljstvo pobjedom kandidata Republikanske stranke Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, a ustvrdio je da su u njegovoj pobjedi značajnu ulogu odigrali predstavnici srpskog naroda u toj zemlji.
I zato je važno da danas pošaljemo poruku podrške i moram da kažem da je naša zajednica u Americi odigrala značajnu ulogu. I da je to bilo vidljivo. I upravo sam sada razgovarao sa predstavnicama naše zajednice u Americi koji slave ovu pobjedu. Računa se da je preko 95% Srba u Americi glasalo za Trumpa. To nije malo. U nekim zemljama to je bilo gotovo odlučujuće.
Milorad Dodik, 6.11.2024.
Prema procjenama američkog Ureda za popis stanovništva iz 2023. godine, u SAD-u živi nešto manje od 200.000 građana/ki koji/e se izjašnjavaju kao Srbi. Najviše ih je nastanjeno u saveznoj državi Illinois (22.625), koja broji 12,5 miliona stanovnika/ca i čiji je glavni centar Chicago. Međutim, u ovoj saveznoj državi Trump nije pobijedio, a elektorski i apsolutni glasovi, prema podacima CNN-a, otišli su u korist demokratske kandidatkinje Kamale Harris.
California je druga savezna država po broju građana/ki koji/e se izjašnjavaju kao Srbi (19.042), a i u ovoj je državi na posljednjim izborima pobijedila Harris.
Na trećem mjestu je savezna država Pennsylvania u kojoj živi 16.518 Srba, od ukupno 12,9 miliona stanovnika/ca. Prema rezultatima izbora u ovoj državi, Donald Trump ima prednost od 154.819 glasova. Čak i ako bi se pretpostavilo da je svih 17.000 osoba punoljetno, to jest da može izaći na izbore, te da je to i učinila svaka od njih i glasala za Trumpa, ovaj broj glasova ne bi bio presudan za pobjedu republikanskog kandidata. Pennsylvania je bila jedna od tzv. swing states i jedna od ključnih za Trumpovu pobjedu.
U saveznoj državi Ohio nastanjeno je 11,8 miliona ljudi, od toga 13.986 pripadnika/ca srpske zajednice. Trump u ovoj državi ima prednost od 636.931 glasa. Glasovi srpske zajednice ni u ovoj državi, dakle, nisu mogli mnogo uticati na rezultate.
U saveznoj državi Texas (30,5 miliona stanovnika/ca), Trump je ostvario prednost od 1.604.749 glasova. U ovoj američkoj državi živi 11.148 građana/ki srpskog porijekla, te se ni ovdje uticaj Srba na pobjedu republikanskog kandidata nikako ne može smatrati “odlučujućim”.
Skoro million i pol glasova prednosti ostvario je Trump i na Floridi, u državi u kojoj živi ukupno 22,6 miliona stanovnika/ca, od čega je 11.046 pripadnika/ca srpske zajednice.
U svim ostalim američkim državama pojedinačno živi manje od 10.000 građana/ki srpskog porijekla.
Na stranici World Population Review, koja koristi zvanične statističke podatke različitih država kako bi prikazala brojčanu i procentualnu zastupljenost različitih grupa, prikazani su podaci popisnog biroa iz SAD-a iz 2022. godine koji pokazuju da ni u jednoj saveznoj državi u ovoj zemlji srpska populacija ne dostiže ni 1% ukupnog broja stanovnika/ca.
Iako, prema podacima iz ankete o broju stanovnika/ca u SAD-u, građani/ke srpskog porijekla žive u gotovo svim saveznim državama, njihova brojnost, dakle, nije tolika da je mogla promijeniti rezultat izbora.
Iz rezultata posljednjih američkih predsjedničkih izbora jasno je da srpska zajednica nastanjena u SAD-u nije toliko brojna da bi mogla donijeti prevagu, pa stoga Istinomjer tvrdnju Milorada Dodika da su glasovi Srba bili odlučujući u nekim saveznim državama u Trumpovoj pobjedi ocjenjuje neutemeljenom.
(Istinomjer.ba)