Nešto manje od mjesec dana nakon što su predstavnici SDP-a BiH, DF-a i Naše stranke iznijeli stavove svojih partija po pitanju njihovog odnosa spram donesenog Uputstva CIK, na nastavku konstituirajuće sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona održane 11.01.2019. godine, na dnevnom redu pod tačkom 6. našao se Izbor delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije BiH.
Centralna izborna komisija (CIK) na sjednici održanoj 18.12.2018. godine, usvojila je Uputstvo o izmjeni Uputstva o postupku sprovođenja posrednih izbora za organe vlasti u Bosni i Hercegovini obuhvaćenih Izbornim zakonom BiH, na osnovu kojeg bi se trebao koristiti popis iz 2013. godine, te primijeniti princip 1/1/1, koji znači da će u Domu naroda Parlamenta FBiH biti najmanje jedan Bošnjak, jedan Srbin i jedan Hrvat iz svakog kantona ukoliko su izabrani.
Istog dana uslijedila je reakcija stranaka koje čine “Bh blok”, SDP-a BiH, Demokratske fronte (DF) i Naše stranke kojom prilikom su između ostalog njihovi predstavnici najavili “pokretanje apelacije pred Ustavnim sudom od kojeg će zatražiti da se odluka CIK-a proglasi neustavnom”, te nagovijestili način na koji će se u međuvremenu odnositi spram Uputstva CIK.
Tako je 18.12.2018. godine u svom zvaničnom saopštenju upućenom bosanskohercegovačkoj javnosti, SDP BiH pored ostalog naveo da “ovim potezom pet članova CIK BiH pokušavaju u praksi legalizirati rezultate etničkog čišćenja”, te “pozivajući i sve druge probosansko-hercegovačke snage da javno iznesu stav” najavio način svog budućeg djelovanja kada je pomenuta odluka CIK u pitanju:
SDP BiH neće pristati na formiranje Doma naroda Parlamenta FBiH pod ovim uslovima i neće učestvovati u bilo kakvim razgovorima o formiranju vlasti na nivou BiH i FBiH dok se ovaj proces ne vrati u okvire Ustava i zakona. Sve drugo bilo bi izdaja Bosne i Hercegovine i pristajanje na daljnju etničku podjelu naše države i njeno svođenje na uniju tri etničke republike.
SDP BiH, 18.12.2018.
Najavljujući također pokretanje apelacije pred Ustavnim sudom BiH, i predsjednik Naše stranke Predrag Kojović je podvukao da stranka na čijem je čelu u međuvremenu neće učestvovati u izboru delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH:
U međuvremenu Naša stranka neće učestvovati i na sve moguće načine, koji su dozvoljeni, će blokirati izbor delegata u Dom naroda FBiH dok god Ustavni sud ne donese odluku o ovom pitanju.
Predrag Kojović, 18.12. 2018.
Samo dan kasnije nakon što je CIK donio pomenuto Uputstvo, DF je podnio Tužilaštvu BiH i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i izvještaj o počinjenju više krivičnih dijela od članova CIK, a u vezi sa usvojenim Uputstvom, o čemu je Istinomjer imao priliku pisati, dok je početkom 2019. godine potpredsjednik DF-a, Dženan Đonlagić naglasio da “trebamo imati čistu situaciju da se ne bi krenulo u konstituiranje doma koji može biti neustavan”:
Čović bi onda ucjenjivao FBiH vraćanjem na scenu pitanja o Izbornom zakonu. To je za nas neprihvatljivo. Mi smatramo da se pravno treba raščistiti situacija da ne bi naknadno imali problema. Trebamo imati čistu situaciju da se ne bi krenulo u konstituiranje doma koji može biti neustavan. Vjerujemo da će sud u razumnom roku donijeti odluku.
Dženan Đonlagić, 07.01.2019.
U međuvremenu, Klub zastupnika SDA u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, uputio je Ustavnom sudu BiH Zahtjev za ocjenu ustavnosti Uputstva o izmjenama i dopunama uputstva o postupku provedbe posrednih izbora za tijela vlasti BiH obuhvaćenim Izbornim zakonom BiH, prema kojoj se Ustavni sud BiH još uvijek nije očitovao.
Ipak, nešto manje od mjesec dana nakon što su predstavnici SDP-a BiH, DF-a i Naše stranke iznijeli stavove svojih partija po pitanju njihovog odnosa spram pomenutog Uputstva CIK, na nastavku konstituirajuće sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona održane 11.01.2019. godine, na dnevnom redu pod tačkom 6. našao se Izbor delegata u Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Kako je dnevnim redom i najavljeno, a u skladu sa navedenim Uputstvom CIK, u nastavku konstituirajuće sjednice Skupštine Tuzlanskog kantona izvršen je izbor delegata koji u Dom naroda Parlamenta FBiH ulaze iz ovog zakonodavnog tijela.
Tako su iz reda bošnjačkog naroda izabrani Senad Alić iz Pokreta demokratske akcije (PDA), Fahrudin Skopljak iz Stranke demokratske akcije (SDA) i Dževad Hadžić iz Socijaldemokratske partije (SDP BiH). Iz reda srpskog naroda također iz SDP-a BiH izabrani su Slađan Ilić i Žarko Vujović, dok će delegati u Domu naroda Parlamenta FBiH iz Skupštine Tuzlankog kantona iz reda hrvatskog naroda biti Boris Krešić iz Demokratske fronte (DF), a “Ostale” će predstavljati Mirela Trepanić iz Naše stranke, te Sandra Imširović iz DF-a.
Obzirom da su SDP BiH, DF i Naša stranka, i pored iznesenih stavova svojih predstavnika, ipak uzele učešća u izboru delegata Doma naroda Parlamenta FBiH po pomenutom Uputstvu CIK, kao i da su su nakon obavljene procedure izbora u Skupštini Tuzlanskog kantona iz navedenih političkih subjekata po tom istom Uputstvu izabrani delegati u Dom naroda Parlamenta FBiH, Istinomjer stavove njihovih zvaničnika po tom pitanju ocjenjuje nedosljednim.
(Istinomjer.ba)