Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) u svojoj posljednjoj izjavi ostavio je mogućnost saradnje MUP-a Republike Srpske s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA). To se uveliko razlikuje od njegovih stavova iznesenih u prethodnom mjesecu.
Foto: NSRS
Predsjednik NSRS Nenad Stevandić ranije je nedvojbeno podržavao zakon kojim se zabranjuje rad SIPA-e na području Republike Srpske. Nakon usvajanja Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH 27. februara 2025. godine, Stevandić je potpisao ovaj propis, koji je 7. marta 2025. Ustavni sud BiH stavio van snage. Stevandić je i nakon stavljanja ovog zakona van snage insistirao da SIPA ne može djelovati na teritoriji RS.
U razgovoru s voditeljem RTRS-a o djelovanju SIPA-e sredinom marta 2025. godine, u nekoliko je navrata istakao da su zakoni usvojeni u NSRS temelj njegovog stava o radu ove državne institucije.
Stevandić: “Koliko znam, niko u Republici Srpskoj neće privoditi i vršiti bilo kakve policijske aktivnosti sem MUP-a Republike Srpske…”
Voditelj: “Imate informaciju da SIPA neće reagovati?”
Stevandić: “U teritoriju Republike Srpske neće provoditi ništa što nije u skladu sa zakonom.”
Međutim, nakon dvije akcije SIPA-e u martu na području Banjaluke, Stevandić je za Nezavisne novine govorio o saradnji SIPA-e i MUP-a RS u slučajevima sprečavanja ubistava, pranja novca i slično. Rekao je da političku krizu u BiH, uzrokovanu zloupotrebom institucija kojim je prije mjesec zabranjen rad u RS, ne smiju “zloupotrijebiti kriminalci koji će krivična djela pravdati zakonima usvojenim u NSRS”.
Pa da kažu zbog toga što je Republika Srpska donijela zakone koje štite institucije i ličnosti mogu raditi šta žele. Da to zloupotrijebe kriminalci, dileri droge, ubice, kako bih rekao, razni kriminalci. Ne. Po tom pitanju, MUP Republike Srpske je odgovorna organizacija i kao što reaguje na neku međunarodnu akciju, npr. iz Austrije, tako će sarađivati i sa SIPA-om da se spriječe ubistva, pranje novca i vezano za drogu…
Zakon koji je usvojio NSRS je koncizan i u njemu se ne ostavlja prostor za djelovanje SIPA-e na području RS. Od donošenja ovog zakona, SIPA je na području RS djelovala dva puta: prvi put pod nadzorom Tužilaštva BiH 18. marta 2025. godine, i to na području Banjaluke, Prnjavora i Gradiške, nakon čega su slobode lišene tri osobe, a druga akcija, ujedno i ona na koju je Stevandić reagovao, odvila se 25. marta 2025. godine u Banjaluci.
S obzirom na to da je Nenad Stevandić i nakon stavljanja van snage ovog zakona tvrdio da SIPA ne može djelovati na području RS, a da je nekoliko sedmica nakon toga pravdao saradnju ove agencije s MUP-om RS, Istinomjer njegov stav ocjenjuje nedosljednim.