Iako su gotovo sve političke partije na vlasti u BiH obećavale uvođenje diferencijalne stope, odnosno nulte stope poreza na dodanu vrijednost ( PDV-a) za neke proizvode gotovo od kada je on i uveden, do toga još nije došlo. Posljednji prijedlog za uvođenje nulte stope na osnovne životne namirnice došao je iz opozicionog SDS-a, ali je sjednica na čijem je dnevnom redu taj prijedlog bio otkazana.
Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost BiH našao se na dnevnom redu 14. redovne sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH krajem juna 2024. godine. U skladu s ovim prijedlogom, nulta stopa PDV-a primjenjivala bi se za sljedeće proizvode: sve vrste hljeba, sve vrste mlijeka, lijekove i pomoćna ljekovita sredstva i zdravstvena pomagala, stočnu hranu bez koncentrata, sjemena i sadni materijal te učila, informacione i komunikacione tehnologije za predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje.
Međutim, o ovom prijedlogu nisu raspravljali/e delegati/kinje Doma naroda, jer nije bilo potrebnog kvoruma. Kao i prethodna tri mjeseca, nije došao/la nijedan/na delegat/kinja iz bošnjačkog kluba naroda, pa je sjednica otkazana.
Info box: PDV u Bosni i Hercegovini počeo se primjenjivati 1. januara 2006. godine, i to s jedinstvenom stopom od 17% u skladu sa Zakonom o PDV-u.
Prije ove sjednice, Zakon o PDV-u promijenjen je dva puta u toku 2023. godine, ali to nije utjecalo na promjenu stope naplate poreza. Dopunom ovog zakona 2023. godine određeno je da se za poklanjanje hrane kao vida donacija neće plaćati PDV.
Drugom izmjenom Zakona 2023. godine prag prometa dobrima ili uslugama koje treba ostvariti privredni subjekt podignut je s 50.000 KM na 100.000 KM. Predlagači ove izmjene bili su Mladen Bosić i Darko Babalj. Ove izmjene ipak nisu dovele do uvođenja diferencijalne stope, koja je predmet brojnih obećanja političkih partija i aktera u proteklih nekoliko mandata.
Historijat neuspjelih izmjena PDV-a
Uvođenje diferencijalne stope PDV-a u Parlamentarnoj skupštini BiH razmatrano je 2022. godine na prijedlog zastupnika Mirka Šarovića.
Kako je tada pisao Istinomjer, ovaj prijedlog predviđao je diferencijalnu stopu PDV-a od 5% na osnovne životne namirnice i neke proizvode (lijekove), dok je na luksuzne proizvode stopa PDV-a trebala iznositi 22%. Prijedlog Mirka Šarovića usvojen je u Predstavničkom domu i Domu naroda PSBiH, ali nije mogao stupiti na snagu jer je u dva doma zbog usvojenih amandmana prihvaćen u različitim tekstovima. Zajednička parlamentarna komisija usaglasila je tekst koji je predvidio da diferencijalne stope trebaju trajati samo do kraja godine.
Mirko Šarović je za O kanal 25. augusta 2022. godine izjavio da se njegov prijedlog neće primjenjivati u praksi. Kako je rekao, njegova namjera bila je da se uvede trajna primjena diferencijalne stope, dok je, prema izjavi iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), bilo potrebno šest mjeseci da se izmjena implementira.
Pored Šarovićevog prijedloga, i SNSD je 2022. godine predlagao da se skoro identična skupina proizvoda oporezuje po nešto nižoj stopi od 10%, dok bi za luksuzne proizvode stopa također iznosila 22%. Ovaj prijedlog nije usvojio Predstavnički dom PSBiH.
Prije ovih prijedloga, u 2020. godini, usljed efekata pandemije Covid-19 na privredu, PDP je podnio inicijativu kojom bi se Vijeće ministara BiH obavezalo da u roku 30 dana pripremi izmjene i dopune Zakona o PDV-u kojim bi se smanjila stopa za ugostiteljstvo, turizam i putnički saobraćaj sa 17% na 5%, i to na period do 31. decembra 2022. godine. Ovaj prijedlog, kao ni onaj SDA iz 2021. godine o uvođenju PDV-a kladionicama i igrama na sreću, nije dobio podršku u institucijama BiH.
Brojna obećanja partija iz prethodnih mandata
Gotovo sve političke partije koje su bile na vlasti od kada Istinomjer prati ispunjenost predizbornih obećanja na državnom nivou obećavale su izmjenu stope obračuna PDV-a i uvođenje manje, odnosno veće stope za određene kategorije proizvoda.
Istinomjer je još krajem 2011. godine pisao o strankama koje su dobile većinu u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, a u svojim programima obećale su ili ukidanje PDV-a, ili uvođenje niže stope na osnovne životne namirnice.
U mandatu od 2014. do 2018. godine Istinomjer je pratio obećanja PDP-a i SDA, i ona su ostala neispunjena. U mandatu od 2018. do 2022. godine neispunjena su ostala obećanja DF-a, SDA (1, 2, 3) i DNS-a.
U aktuelnom mandatu Istinomjer prati obećanja Naše stranke, koja se zalaže za diferencijalnu stopu, kao i obećanje SDP-a, koji predlaže uvođenje poreza priređivačima igara na sreću na razliku uplate i isplate po stopi PDV-a.
Neki politički akteri zalagali su se i za povećanje stope PDV-a, kao što je Milorad Dodik 2017. godine, dok je Lazar Prodanović rekao da bi uvođenje nulte stope značilo drastično smanjenje prihoda na jedinstvenom računu UIO BiH.
Uvođenje diferencijalne stope PDV-a na određene proizvode u cilju pružanja zaštite ugroženom stanovništvu, odnosno smanjena cijena, u prošlosti je bilo predmet mnogih obećanja. Ipak, od 2006. godine do danas doneseno je tek nekoliko izmjena Zakona, koje nisu dale velike rezultate za građane/ke i privredne subjekte.
Na platformi Javna rasprava možete pročitati detaljniju analizu prijedloga izmjena ovog zakona, glasati za ili protiv rješenja koja nudi te postaviti pitanja i dati prijedloge zastupnicima i zastupnicama o ovom i drugim zakonima.
(Istinomjer.ba)