Djelimično ispunjeno

Strateško rješavanje problema odvoza otpada i deponije Smiljevići

Partije: Vlada Kantona Sarajevo (NiP, NS, SDP, NBL, DF, SBB) | Oblasti: Ekonomija

Rješavanje problema deponija Smiljevići i odvoza otpada.

Obrazloženje

U toku mandata Vlade KS ciljevi datog obećanja su djelimično ostvareni.

Izvor: Izvor: Sporazum o prioritetima skupštinske većine u Kantonu Sarajevo u mandatu 2018-2022.

U Budžetu KS za 2019. godinu izdvojena su sredstva u iznosu 1.500.000 za projekat „pretvaranja odlagališta Smiljevići u Centar za upravljanje otpadom“. Isti iznos planiran je i Izmjenama i dopunama Budžeta KS za 2019. godinu, usvojim u junu iste godine.

Vlada Kantona Sarajevo je u maju 2019. godine, uz usvajanje Izvještaja Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša o aktivnostima na identifikaciji proizvođača i načina upravljanja građevinskim otpadom, a s ciljem sistemskog rješavanja problema upravljanja građevinskim otpadom, zatražila od Federalnog ministarstva okoliša i turizma urgentno donošenje Pravilnika o upravljanju građevinskim otpadom u Federaciji BiH. Takođe, od Federalnog ministarstva prostornog uređenja zatražene su izmjene i dopune Zakona o građevinskim proizvodima, u smislu ponovnog korištenja recikliranog otpada kao građevinskog proizvoda određenih svojstava, uz propisivanje kvaliteta i postupaka ispitivanja takvih građevinskih materijala.

Kako je tada navedeno u saopštenju Vlade KS, “Kantonalnim planom zaštite okoliša (KEAP) kao i Planom upravljanja otpadom KS utvrđen je nedostatak zakonske regulative za upravljanje građevinskim otpadom, nedostatak infrastrukture za zbrinjavanje građevinskog otpada, kao i nepostojanje adekvatne evidencije o ukupnim količinama građevinskog otpada. Odlaganje građevinskog otpada uglavnom se trenutno vrši na deponiji Smiljevići, koja može primiti samo ograničene količine ovog otpada, te se građevinski otpad odlaže i na slobodne površine na području KS, pri čemu nastaju divlje deponije”.

Kako bi se krenulo u prevazilaženje ovakve situacije, preduzeće “Rad” je zaduženo da okonča sve aktivnosti koje su preduslov za otpočinjanje rada deponije inertnog materijala i postrojenja za reciklažu građevinskog otpada u okviru RCUO Smiljevići najkasnije do 30.09.2019. godine.”

Vlada KS, 16.05.2019.

I Komisija za prostorno uređenje, stambeno-komunalnu politiku, infrastrukturu i zaštitu okoliša, u junu je posvetila sjednicu problem deponije Smiljevići, te je tom prilikom zaključeno da će se u narednom periodu učiniti sve da se ovaj gorući problem sistemski riješi, a najavljena je i tematska sjednica Vlade o ovom pitanju.

Sporazum kojim se regulišu uslovi za provođenje zajedničke javne nabavke, u cilju rješavanja problema sanacije devastirane lokacije Regionalnog centra za upravljanje otpadom Smiljevići potpisali su glavna tužiteljica Tužilaštva BiH Gordana Tadić i ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Damir Filipović, u ime Vlade KS.

Predviđeno je da se nakon završenog procesa ekshumacije u Regionalnom centru za upravljanje otpadom pristupi rješavanju problema sanacije, a kako bi se osiguralo da odlagalište funkcioniše u skladu sa važećim standardima i propisima iz oblasti zaštite okoliša i upravljanja otpadom.”

Vlada KS, 26.06.2019.

Tematsku sjednicu o stanju i budućim aktivnostima u okviru Regionalnog centra za upravljanje otpadom “Smiljevići “ Vlada Kantona Sarajevo održala je 27. juna 2019. godine na lokalitetu ove deponije.

Resorni kantonalni ministar Srđan Madić, razgovarao je i sa federalnom ministricm zaštite okoliša i turizma Editom Džapo o zajedničkim aktivnostima u domenu komunalne djelatnosti i zaštite okoliša na području Kantona Sarajevo.

Krajem augusta raspisana je i “Javna nabavka radova na sanaciji devastirane lokacije Regionalnog centra za upravljanje otpadom ‘Smiljevići’.”

Kolegij skupštine KS krajem septembra je za 8. oktobar 2019. godine, zakazao održavanje tematske sjednice o ovom problemu i planovima njegovog rješavanja.

Na sjednici Skupštine KS 8. oktobra usvojen je Izvještaj o stanju i aktivnostima u okviru RCUO Smiljevići, sa prijedlogom mjera, koji je pripremilo Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša. 

Prema Izvještaju, cilj je da ovaj regionalni centar funkcioniše kao savremeni centar za tretman i iskorištavanje otpada, koji će ispunjavati ekološke standarde propisane važećim propisima, a samim tim će biti eliminisani i svi negativni uticaji na zdravlje stanovništva i okoliš uopšte.

Zastupnici su donijeli zaključke kojim se nalaže Vladi da se zaduži i izdvoji dva miliona KM za izgradnju nove plohe veličine 15.000 metara kvadratnih do kraja 2019. godine. Ovim se kantonalna vlada zadužuje da planira potrebna sredstva u Budžetu za 2020 – 2021. godinu, kako bi se provele mjere planirane Programom sanacije za period 2016 – 2020. godina, uključujući uspostavu sistema za pročišćavanje procjednih voda, kao i da Vlada KS hitno izdvoji novčana sredstva u visini od dva miliona KM kao preventivnu mjeru i kratkoročno rješenje za izgradnju nove sanitarne plohe i „grobnica“ za animalan otpad. Također, predviđeno je da Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS u roku 30 dana predloži Vladi KS usvajanje studije opravdanosti izgradnje kogenerativog postrojenja i postojenja za mehaničko-biološki tretman otpada na području KS, uz zahtjev za konkretno opredijeljenje oko prvorangirane opcije, kako bi se napravio ključni reformski iskorak u postupanju sa komunalnim otpadom i smanjile količine za odlaganje na deponiji Smiljevići. Već u planu i programu za 2020. godinu trebalo bi predvidjeti aktivnosti za početak realizacije ove studije, odnosno one opcije koja bude izabrana kao prvorangirana.

Na pomenutoj sjednici bilo je riječi i o izgradnji spalionice, koja bi po riječima premijera KSEdina Forte, koštala 240 miliona KM i gradila bi se na Butilama, ali bi se na taj način dugoročno riješio problem odlaganja otpada u Kantonu Sarajevo.

Ministarstvo  komunalne privrede i infrastrukture će, u saradnji sa Općinom Novi Grad, u 2020. godini obezbijediti izgradnju kanalizacionog kolektora Smiljevići-Zabrđe, kako bi se tretirale vode do nivoa omogućavanja ispuštanja u sistem kanalizacije, a ne direktno u otvoreni recipijent – Lepenički potok, čime će se smanjiti troškovi investicije i održavanja postrojenja za prečišćavanje procjednih voda.

Također, u junu 2019. godine je održan sastanak predsjedavajućeg Skupštine KS Elmedina Konakovića, ministara u Vladi KS te čelnih ljudi komunalnih preduzeća „Vodovod i kanalizacija” i „Rad”  te Kantonalne inspekcije, na kojem je dogovoreno da će kontrola velikih potrošača vode i usluga odvođenja otpada te uvođenje nelegalnih korisnika u sistem dala je do sada vrlo dobre rezultate i biće nastavljena i dalje.

 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!