Suprotno tvrdnjama Vlade Đajića kako će odjeljenje za palijativnu njegu pri UKC-u RS u Banjaluci biti jedinstveno u regiji, odjeljenja za skrb o pacijentima/cama sa smrtonosnim bolestima postoje i u Ljubljani, Zagrebu, Tuzli i drugim gradovima.

Direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske iz Banjaluke i predsjednik Gradskog odbora SNSD-a u ovom gradu Vlado Đajić prilikom gostovanja u programu RTRS-a 16. juna 2025. godine, govoreći o odjeljenju palijativne njege u Banjaluci, izjavio je da takva odjeljenja ne postoje u drugim državama u regiji.
I ono što je najhumanije, što nema ni Slovenija, ni Hrvatska, ni Srbija, ni Crna Gora, i rijetko ko u regionu, mi pravimo 90 kreveta za palijativno liječenje pacijenata koji su teški, koji zaslužuju njegu i podršku kiseoničku i ljekarsku, i zdravstvenu, a to nije moguće uraditi u kućnim uslovima.
Vlado Đajić, 16.6.2025.
Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH definira palijativnu njegu kao pomoć bolesnicima/ama sa smrtonosnim bolestima kojom se bolesnicima/ama i njihovim porodicama unapređuje kvalitet života. Ministarstvo zdravstva Republike Srpske je za Srpska.info 22. juna 2024. godine najavilo kako će odjeljenje za palijativnu njegu biti formirano pri posebnoj organizacionoj jedinici za onkologiju.
Međutim, suprotno tvrdnjama direktora Đajića, odjeljenja palijativne njege postoje i u drugim državama regije, kao i drugim dijelovima Bosne i Hercegovine. Odjeljenje akutne palijativne njege djeluje pri Onkološkom institutu u Ljubljani, dok se redovna palijativna njega pruža pacijentima i pacijenticama i na drugim odjeljenjima.
Također, Specijalna bolnica za plućne bolesti iz Zagreba ima formiran odjel palijativne njege od 2015. godine. Osim toga, ovakvi odjeli postoje i u Novom Marofu, Splitu i Rijeci. U Srbiji odjeli palijativne njege djeluju pri UKC-u Vojvodine i Kliničkom bolničkom centru “Zvezdara” u Beogradu.
U Bosni i Hercegovini odjeljenja palijativne njege postoje u bolnicama u Gradišci i Nevesinju te pri UKC-u Tuzla. Za razliku od drugih država koje Đajić spominje, u Crnoj Gori sistem palijativne njege nije razvijen i pri javnom zdravstvu ne postoje palijativna odjeljenja.
Zbog činjenice da odjeljenja za palijativnu njegu postoje u BiH i državama koje navodi Đajić, osim u Crnoj Gori, njegovu tvrdnju ocjenjujemo kao neistinitu.
(Istinomjer.ba)