Neistina

Neistinite tvrdnje Novalića o neaktivnosti SAD-a u BiH “u doba Trampa”

Tokom gostovanja premijera Federacije Bosne i Hercegovine, Fadila Novalića na TV Hayat, 5. 11. 2020. godine, jedna od tema bili su predsjednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama.

Na pitanje voditeljice šta će izbori u Americi značiti za građane Bosne i Hercegovine, za državu Bosnu i Hercegovinu pa i za vlast u BiH, Novalić je pored ostalog ustvrdio da se “u doba Trampa nije dogodilo apsolutno ništa osim one intervencije na Balkanu sa Srbijom i Kosovom i da ne vidimo ni jedan drugi aktivan potez Amerike”.

Pa pazite u doba Trampa nije se dogodilo apsolutno ništa osim one intervencije na Balkanu sa Srbijom i Kosovom ne vidimo ni jedan drugi aktivan potez Amerike. Nije isključeno ni da se ne dogodi u naredne četiri godine.

Fadil Novalić, 5. novembar 2020.

Tvrdnju Novalića da se u kontekstu dešavanja u Bosni i Hercegovini, kako je naveo, “u doba Trampa nije dogodilo ništa”, demantuje nekoliko veoma bitnih događaja, procesa i na kraju usvojenih odluka i dokumenata u koje je na najdirektniji način, između ostalih, bila uključena i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini.

Jedan od takvih je i Program reformi BiH usvojen od strane Predsjedništva BiH na 44. vanrednoj sjednici 19. 11. 2019. godine. Na istoj sjednici donesena je i odluka o imenovanju Zorana Tegeltije za predsjedavajućeg Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Podsjećamo, odluci je prethodio i snažan angažman ambasadora Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Italije i Delegacije Evropske unije u BiH.

S tim u vezi, nakon usvajanja Programa reformi BiH član Predsjedništva BiH, Šefik Džaferović izjavio je da dogovoreni dokument “omogućava nastavak odnosa i saradnje sa NATO savezom” te podsjetio na ulogu u tom procesu “prijatelja iz svijeta i NATO saveza”.

Ovdje nema pobjednika ili pobijeđenog od strane bilo kojeg političara ili politike. Pobjednici su BiH, svi dijelovi BiH i svi narodi i svi građani BiH. Mi smo u protekla dva mjeseca u Predsjedništvu BiH radili naporno zajedno s prijateljima iz svijeta i NATO saveza i došli do dokumenta koji će biti dostavljen u NATO savez i koji omogućava nastavak odnosa i saradnje sa NATO savezom.

Šefik Džaferović, 19. novembar 2019.

Istog dana iz Ambasade SAD-a u BiH stigla je i potvrda podrške:

Američka ambasada u BiH podržala je današnju odluku članova Predsjedništva BiH o usvajanju Programa reformi BiH.

Ambasade SAD-a u BiH, 19. novembar 2019.

Osim navedenog, eklatantan primjer direktne uključenosti SAD-a u bitne aktivnosti i procese sa njihovim pozitivnim ishodom u Bosni i Hercegovini tokom mandata aktuelnog predsjednika Donalda Trumpa je i Politički sporazum između SDA i HDZ-a BiH potpisan 17. 6. 2020. godine kojim je između ova dva politička subjekta “usuglašen model Izbornog zakona, odnosno način izbora vijećnika i broj vijećnika koji se bira po Gradskim područjima i obuhvaćene su usuglašene izmjene Statuta Grada Mostara”.

Sporazum su u prisustvu Ambasadora SAD-a u BiH, Erica Nelsona, Šefa Delagacije EU u BiH, Johanna Sattlera, Ambasadora Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Matthew Fielda, Visokog predstavnika u BiH, Valentina Inzka te Šefice OSCE u BiH, Kathleen Kavalec potpisali predsjednici HDZ-a BiH i SDA, Dragan Čović i Bakir Izetbegović.

Nakon potpisivanja Sporazuma, Ambasador Eric Nelson pozvao je stranke da bez “odgađanja potpisani sporazum predstave u Parlamentu BiH”.

Ovo je proces koji je počeo davno, kada je devet stranaka sjelo za sto i pokušalo postići dogovor o izborima u Mostaru. Pozivamo stranke da bez odgađanja potpisani sporazum predstave u Parlamentu BiH da bi građani Mostara imali pravo da glasaju.

Eric Nelson, 17. juni 2020.

Nakon što je početkom mjeseca jula tekuće godine Parlamentarna skupština BiH u oba doma usvojila Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koji se odnosi na izbore u Mostaru, a koje su bile sadržane u Sporazumu SDA i HDZ-a BiH, konačno su se nakon 12 godina stekli uslovi za održavanje lokalanih izbora u Gradu Mostaru.

Na kraju, treba podsjetiti da su SAD igrale veoma bitnu ulogu i u procesu pokretanja aktivnosti Predsjedništva BiH u pravcu ispunjavanja 14 zaključaka iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji.

S tim u vezi, Predsjedništvo BiH održalo je 28. 4. 2020. godine sastanak sa ambasadorima Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke i Italije, odnosno Kvinte, na kojem je prisustvovao i ambasador Delegacije Evropske unije u BiH, Johan Satler, a nakon sastanka član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik je izjavio:

Donijeli smo nekoliko zaključaka, a jedan od njih je da se formira ad hoc grupa koju čine tri člana Predsjedništva BiH, kolegij Vijeće ministara BiH i kolegiji oba doma državnog parlamenta te da se sastanemo za pet dana, u petak, i donesemo dokument koji bi bio odgovor na tih 14 tačaka iz Mišljenja Evopske komisije kako bi Savjet ministara mogao napraviti akcioni plan.

Milorad Dodik, 28. april 2020.

Na 11. redovnoj sjednici održanoj 28. 4. 2020. godine Predsjedništvo BiH usvojilo je Zaključak u kojem se navodi da će “s ciljem ubrzanja procesa pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, Predsjedništvo BiH inicirati i voditi reformu radi ostvarivanja potrebnog stepena usklađenosti sa kriterijima za članstvo na temelju realizacije 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije”.

Potvrđujući članstvo u Evropskoj uniji kao strateški vanjskopolitički cilj i prioritet Bosne i Hercegovine, Zaključkom se “pokreće proces realizacije 14 ključnih prioriteta, kao i uspostavljanje ad hoc Političke radne grupe” koju čine članovi Predsjedništva BiH, sa predsjedavajućim na čelu, predsjedavajući Vijeća ministara BiH sa dvoje zamjenika, i članovi Kolegija oba doma Parlamentarne skupštine BiH.

Predsjedništvo BiH nalaže predsjedavajućem Vijeća ministara BiH da u roku od 7 dana od usvajanja ovog zaključka, u skladu sa odlukom o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, pokrene inicijativu za održavanje sjednice Kolegija za evropske integracije i Direkcije za evropske integracije, s ciljem iniciranja procesa izrade Akcionog plana za realizaciju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije. Akcioni plan za realizaciju 14 ključnih prioriteta na prijedlog Kolegija usvaja Vijeće ministara BiH, u roku od 30 dana od dana iniciranja procesa izrade, a isti sadrži konkretne mjere, nadležne institucije, jasno utvrđene i mjerljive indikatore, te rokove za realizaciju.

Predsjedništvo BiH, 28. april 2020.

U skladu sa Dodikovom najavom, sastanak Predsjedništva BiH sa ad hoc Političkom radnom grupom za EU održan je 4. 5. 2020. godine Sastanku su, pored članova Predsjedništva BiH, prisustvovali Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Bisera Turković, zamjenica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministrica vanjskih poslova BiH, Nebojša Radmanović, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Denis Zvizdić, drugi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Nikola Špirić, prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, i Bakir Izetbegović, drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.

U saopštenju sa sastanka naglašeno je da je cilj ove grupe podstaknuti ukupan dijalog u BiH u cilju ispunjavanja uvjeta za dobijanje kandidatskog statusa, te podržana realizacija sljedećih prioriteta iz Mišljenje EK: tehničko poboljšanje izbornog procesa, osiguranje pravilnog funkcioniranja Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje, reforma javne uprave, usvajanje i provedba propisa o sukobu interesa i reforma sistema javnih nabavki.

Nakon navedenih aktivnosti, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Zoran Tegeltija predsjedavao je 4. sjednicom Kolegija za evropske integracije na kojoj je, kako se u saopštenju nakon sjednice navodi, “istaknuto da su evropske integracije strateško opredjelјenje BiH, te da zajedničkim djelovanjem svih nivoa vlasti u skladu sa ustavnim nadležnostima i doslјednom primjenom mehanizma koordinacije, BiH može nastaviti rad na ispunjavanju kriterija za članstvo u EU”.

Kolegij za evropske integracije danas je zadužio Komisiju za evropske integracije da do 30. juna 2020. godine pripremi Metodologiju izrade Programa integriranja BiH u Evropsku uniju, u skladu sa principima Odluke o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u Bosni i Hercegovini, te da je dostavi Kolegiju za evropske integracije na razmatranje. Također, s cilјem ubrzanja procesa pristupa BiH Evropskoj uniji, Kolegij za evropske integracije danas je zadužio Komisiju za evropske integracije da do 15. 6. 2020 pripremi Akcioni plan za realizaciju klјučnih prioriteta iz Mišlјenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji i dostavi ga Kolegiju za evropske integracije.

Kolegija za evropske integracije, 7. maj 2020.

Ovim Istinomjer tvrdnje Fadila Novalića da se, kada je BiH u pitanju, “u doba Trampa nije dogodilo apsolutno ništa” te da nije bilo “aktivnih poteza Amerike” ocjenjuje neistinitim.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!