Analize

Mjerom Ustavnog suda BiH privremeno stavljeno van snage uspostavljanje Agencije za lijekove RS

Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske (RS), kojim se predviđa osnivanje Agencije za lijekove RS, stupio je na snagu 28.6.2022. godine. Nakon apelacije Šefika Džaferovića, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 6.7.2022. godine održao 127. plenarnu sjednicu na kojoj je donio privremenu mjeru u predmetu U 17/22.

Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock

Ovom mjerom, Ustavni sud BiH je privremeno stavio van pravne snage Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske i Zakon o dopunama Zakona o republičkoj upravi.

Ustavni sud je Odlukom o privremenoj mjeri stavio van pravne snage Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske (Službeni glasnik R, broj 118/21) i Zakon o dopunama Zakona o republičkoj upravi (Službeni glasnik RS, broj 15/22). Određeno je da odluka stupa na snagu odmah i da proizvodi pravno djelovanje do donošenja konačne odluke Ustavnog suda BiH o podnesenim zahtjevima. Ustavni sud podsjeća da Odluka o privremenoj mjeri ni u kojem slučaju ne prejudicira konačnu odluku Ustavnog suda BiH u ovom predmetu.

Ustavni sud BiH, 6.7.2022.

Iako se Agencija za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine ne nalazi u Ustavu Bosne i Hercegovine, na osnovu člana IV. stava 4.a) Ustava Bosne i Hercegovine, Parlamentarna skupština BiH je na 29. sjednici Predstavničkog doma, održanoj 14. maja i 4. juna 2008. godine, i na 18. sjednici Doma naroda, održanoj 17. juna 2008. godine, usvojila Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima kojim je osnovana ova agencija kao ovlašteno tijelo odgovorno za oblast lijekova i medicinskih sredstava koji se proizvode i upotrebljavaju u medicini u BiH i koja je s radom počela 1.5 2009 godine.

Uspostavljanje dodatnih institucija na nivou Bosne i Hercegovine je ne samo predviđeno nego i naloženo entitetima kroz član III Ustava Bosne i Hercegovine koji propisuje nadležnosti i odnose između institucija Bosne i Hercegovine i entiteta. Stav (5) ovog člana, koji definiše dodatne nadležnosti, također predviđa da Bosna i Hercegovina preuzme nadležnost:

Bosna i Hercegovina će preuzeti nadležnost u onim stvarima u kojima se o tome postigne saglasnost entiteta; stvarima koje su predviđene u Aneksima 5 – 8 Opšteg okvirnog sporazuma; ili koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine, u skladu sa podjelom nadležnosti među institucijama Bosne i Hercegovine. Dodatne institucije mogu biti uspostavljene prema potrebi za vršenje ovih nadležnosti.

Ustav Bosne i Hercegovine

Podsjećamo, na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), održanoj 20. oktobra 2021. godine, s jednom tačkom dnevnog reda koja se odnosila na stanje o isporuci kisika javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj, planiran je i Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske, kojim se predviđa osnivanje Agencije za lijekove RS.

Istog dana, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt naglasio je da Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS “predstavlja ozbiljno osporavanje nadležnosti i nesmetanog funkcionisanja Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH”, pritom apelujući na zastupnike/ce u NSRS da ne usvoje navedeni zakon:

Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je jedina institucija u BiH koja je ovlaštena, sposobna i opremljena da osigura da lijekovi i medicinski uređaji koji su u upotrebi u BiH budu sigurni, kvalitetni i efikasni. To je ujedno i jedina takva agencija koja je osnovana i radi u skladu sa EU Acquis, kao uslov za BiH u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Svako poništavanje ove reforme direktno je usmjereno protiv zaštite javnog zdravlja, a time i opasan i nepotreban rizik po živote i dobrobit svih građana BiH.

Visoki predstavnik poziva svakog pojedinačnog predstavnika u Narodnoj skupštini RS da ispoštuje svoje obaveze u skladu sa Ustavom BiH, pokaže odgovornost prema javnom zdravlju i dobrobiti građana i da ne idu u usvajanje Prijedloga zakona o lijekovima i medicinskim proizvodima RS.

OHR, 20.10.2021.

Uprkos ovom apelu, na sjednici je, s ukupno 43 glasa “za” i dva “protiv”, usvojen Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske. Nakon ove odluke, američko ministarstvo finansija je 6. juna 2022. godine na listu sankcionisanih osoba iz Bosne i Hercegovine uvrstilo Alena Šeranića, ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, o čemu je Istinomjer već pisao.

Na sjednici održanoj 26. maja 2022. godine Ustavni sud BiH je u predmetu broj U 2/22, rješavajući zahtjeve 15 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, donio odluku o ukidanju odredbi NSRS od 10. decembra 2021. godine.

Ustavni sud BiH je ovom odlukom ukinuo odredbe Deklaracije o ustavnim principima NSRS u vezi s prenosom nadležnosti sa države na RS u oblasti pravosuđa, poreza i odbrane.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio je da postoji spor u vezi s aktima koje je donijela Narodna skupština te ukinuo niz odredbi koje prestaju važiti narednog dana od dana objavljivanja ove odluke u Službenom listu Bosne i Hercegovine, u skladu s članom 61. stav (3) Pravila Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrđuje da postoji spor u vezi s aktima koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske, i to: tač. 17, 18, 19. i 20. Deklaracije o ustavnim principima broj 02/1-021- 1034/21 od 10. decembra 2021. godine, tač. 4. i 5. Zaključaka u vezi Informacije o pravosudnim institucijama BiH broj 02/1-021-1032/21 od 10. decembra 2021. godine, tač. 4. i 5. Zaključaka u vezi Informacije o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH u oblasti odbrane i sigurnosti broj 02/1-021-1033/21 od 10. decembra 2021. godine, tač. 5. i 6. Zaključaka u vezi Informacije o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja broj 02/1-021-1031/21 od 10. decembra 2021. godine, te tač. 2. i 3. Zaključaka u vezi Informacije o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH broj 02/1-021-1030/21 od 10. decembra 2021. godine.

Ustavni sud BiH, 26.5.2022.

Mjesec kasnije, 27.6.2022. godine, zajedničkom izjavom oglasili su se Ured visokog predstavnika u BiH (OHR) i Delegacija EU, kojom su istakli da se Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske krše Ustav BiH i i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH.

Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske koji stupa na snagu sutra, 28. juna 2022. godine, krši se Ustav BiH i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH, te bi on predstavljao korak unazad u pogledu napora koje BiH poduzima da bi uskladila svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom EU (EU acquis), u dijelu kojim se regulira zaštita potrošača i zdravstvena zaštita, kao i djelovanje protivno obavezama koje BiH ima prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju. To je jasno rečeno u nekoliko navrata. Vlasti Republike Srpske mogle su ukinuti ili suspendirati ovaj zakon, ali su odlučile ništa ne poduzeti i krenuti s njegovom primjenom.

Primjena Zakona RS imat će ozbiljne implikacije i ugrozit će zdravlje stanovnika BiH, u oba entiteta i Brčkom. Ozbiljno će ugroziti postojeće mjere zaštite javnog zdravstva i rad firmi koje se bave veleprodajom lijekova i medicinskih sredstava u RS-u, čime će se uticati na maloprodaju lijekova i medicinskih sredstava, te u konačnici ugroziti jedinstven ekonomski prostor BiH.

OHR i EU o Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske, 27.6.2022.

Uprkos sankcijama američkog ministarstva finansija i odluci Ustavnog suda BiH, mediji su izvijestili da je Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske stupio na snagu 28.6.2022. godine. Na službenoj web stranici Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS nije bilo više dostupnih informacija o ovome, no obraćajući se na pres-konferenciji 29. juna 2022. godine, predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović osvrnula se na osnivanje Agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske, ustvrdivši da nema nikakvog antiustavnog ponašanja u uspostavljanju ove institucije.

Ono što je važno reći ovdje kad je u pitanju Agencija za lijekove, ona nije bila predviđena, nije propisana Ustavom Bosne i Hercegovine, tamo se nije nalazila, prema tome, ovdje nema nikakvog ni antiustavnog ponašanja, ovo je bila iznuđena aktivnost, bukvalno iznuđena aktivnost, dakle naših institucija Republike Srpske u vrijeme kao, i premijer je to objasnio, kad se neko preko Agencije BiH obračunavao sa pacijentima, obračunavao sa zdravstvenim radnicima, a i sam je zdravstveni radnik, da bi pokazao kako neka politika valja ili neka druga politika ne valja.

Željka Cvijanović, 29.6.2022.

Nakon ove odluke reagovala je i Ambasada SAD-a, konstatujući da je “neustavno i antidejtonski formirati paralelnu Agenciju za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske (RS)” te da “to predstavlja jednostrano povlačenje ovog entiteta iz državnih institucija BiH”, a predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović uputio je Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske.

Gostujući u programu televizije N1, visoki predstavnik Christian Schmidt je u ponedjeljak, 4.7.2022. godine, rekao da se u srijedu očekuje odluka Ustavnog suda te da će se onda ići u provedbu.

Mislim da će sada u srijedu Ustavni sud donijeti odluku po tom pitanju, da li je ta Agencija za lijekove, da li je RS upravu, da li ima pravo da osnuje vlastitu, ja mislim da nije to uredu, ali neka Sud o tome donese svoju odluku. Ja poštujem svaki sud i sud kada odluči, onda ćemo ići na provedbu.

Christian Schimdt, 4.7.2022.

Nakon mjere Ustavnog suda BiH, putem svog Twitter profila oglasio se član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, koji je poručio da će, uprkos ovoj mjeri, Agencije za lijekove Republike Srpske biti:

Borenović se raduje odluci Ustavnog suda BiH. Na njegovu žalost, Agencije za lijekove će biti. Zakon je stupio na snagu i biće sproveden.

Milorad Dodik, 6.7.2022.

Istog dana, obraćajući se medijima tokom boravka u Briselu, Dodik je također poručio da se zakon koji omogućava uspostavljanje entitetske agencije za lijekove ne može suspendovati te da će on ići “dalje u realizaciju”:

Ne može to suspendovati Ustavni sud ni visoki predstavnik. Taj zakon će ići dalje u realizaciju. (…) Nikakvog ustavnog osnova za takvo nešto nema. Zdravstvo je u nadležnosti entiteta. Promet lijekova je u nadležnosti entiteta.

Milorad Dodik, 6.7.2022.

Ured visokog predstavnika je putem službenog Twitter profila pozdravio usvajanje privremene mjere Ustavnog suda BiH, rekavši da se ovom mjerom “sprečavaju ozbiljne, dalekosežne i potencijalno nepopravljive štete koje bi u konačnici ugrozile sistem zdravstvene zaštite građana”.

OHR pozdravlja usvajanje privremene mjere Ustavnog suda BiH kojom se stavlja van snage Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS, kao i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi do donošenja konačne odluke Suda u ovom predmetu. Usvojenom mjerom sprječavaju se ozbiljne, dalekosežne i potencijalno nepopravljive štete koje bi u konačnici ugrozile sistem zdravstvene zaštite građana.

OHR, 6.7.2022.

Donošenje konačne odluke Ustavnog suda BiH očekuje se u septembru. Do tada, Istinomjer će pratiti da li će institucije i funkcioneri/ke Republike Srpske poštovati donesenu mjeru Ustavnog suda te da li će visoki predstavnik djelovati i iskoristiti bonske ovlasti u slučaju neprovođenja te mjere.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!