Analize

Milorad Dodik ponovno najavio donošenje nedemokratskih zakona

Ohrabren stavovima nove američke administracije na čelu s predsjednikom Trumpom, Milorad Dodik ponovno je najavio donošenje takozvanog zakona o stranim agentima inspiriranog ruskim zakonodavstvom koji može dovesti do ozbiljnih pritisaka na nevladin sektor, kao i objavljivanje pregleda ”neprijatelja Republike Srpske”.

Izvor: Kabinet predsjednika Republike Srpske

Na press konferenciji održanoj 23. januara 2025. godine Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovo je najavio donešenje takozvanog “Zakon o stranim agentima”.

Važno je da imamo neprijatelja. I mi znamo koji su neprijatelji. Vratit ću se jednoj našoj priči, koju sam ranije predlagao. Republika Srpska, rukovođena praksom velikih razvijenih zemalja, sačinit će svoj pregled neprijatelja Republike Srpske i javno to objavljivati.

Usput da vam kažem, da će u martu mjesecu, najkasnije, biti usvojen zakon o nevladinim organizacijama koji predviđa obavezu da svi oni koji primaju novac iz inostranstva i finansiraju svoju aktivnost to prijave Ministarstvo pravda i financija. I to je na fonu ovoga što Tramp radi. On je zabranio taj novac, a mi sad želimo da vidimo da možda, nedaj Bože dobilo od neke fašista ili od nekoga pa da. Eto, moramo da znamo, jel'tako.

Milorad Dodik, 23.1.2025.

Raniji pokušaji

Donošenje Zakona o javnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija Milorad Dodik najaviljivao je još od 2013. godine od kada je koristeći teorije zavjera, neistinite i neutemeljene tvrdnje počeo označavati opoziciju, prosvjednike i nevladine organizacije kao “strane agente”.

Nacrt ovog zakona Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 28. septembra 2023. godine. Međutim, iako je zakon trebao biti usvojen na sjednici 22. maja 2024. godine i stupiti na snagu s prvim januarom 2025. godine, Vlada kao predlagač je povukla nacrt zakona iz procedure.

Budući da je ovaj zakon trebao definirati nevladine organizacije koje pomažu strani subjekti, a koje se bave političkim djelovanjem ili političkim aktivnostima, uticajem na javno mnijenje, te one koje “narušavaju integritet i Ustav Republike Srpske” kao “agente stranog utjecaja” kolokvijalno je nazvan “Zakonom o stranim agentima”.

Crne liste neprijatelja

Projekt izrade “Crne liste neprijatelja Republike Srpske” također potiče iz ranih 2010-ih godina kada je SNSD podržavao teorije zavjera o “obojenim revolucijama” i “organizacijama koje rade protiv Republike Srpske”. Naime, SNSD je 2014. godine na svojoj web stranici objavio publikaciju „Rušenje Republike Srpske – teorija i tehnologije prevrata“ u kojoj je Stefan Karganović, ujedno i urednik publikacije, objavio ”crnu listu” udruženja opisanih kao “lažne nevladine organizacije sa zadatkom da budu u pripravnosti da bi se na mig inostranih naredbodavaca uključile u podsticanje nereda i podrivanje ustavnog poretka”.

Oa ovoj listi su kao neprijatelji, između ostalih, navedeni i Transparency inernational BiH, magazin Buka i Helsinški parlament građana Banje Luke, koji su zbog toga tužili Karganovića. Osnovni sud u Banja Luci 2020. godine presudio je u korist tužitelja, a publikacija je nakon toga uklonjena sa stranice SNSD-a.

Značaj zakona

Zakon o stranim agentima” je za sve nevladine organizacije koje primaju novac iz inosranstva predviđao poseban nadzor, podnošenje posebnih financijskih izvještaja dva puta godišnje, mogućnost da svatko zatraži nadzor njihovih financija te mogućnost zabrane rada.

Kao što je Istinomjer već pisao, iako predstavljen kao borba za transparentnost, ovaj zakon je od strane više organizacija (OSCE, Delegacija EU, Venecijanska komisija, Transparency international, Američka ambasada u BiH i drugi) ocijenjen neustavan, u suprotnosti s ljudskim pravima, međunarodnim konvencijama te kao oblik pritiska na nevladin sektor kojeg su dužnosnici SNSD-a optuživali za “neprijateljsko djelovanje protiv Republike Srpske”.

Donošenje zakona je podržala Ambasada Rusije u BiH prenoseći ranije neistine kako se radi o verziji sličnog američkog zakona. Međutim, radi se o ruskom zakonodavstvu iz 2012. godine kada je Vladimir Putin počeo označavati opoziciju i proteste protiv njegovog ponovnog preuzimanja predsjedničkog mandata kao “strane agente.”

Američki predsjednik Donald Trump je prvog dana svog novog mandata donio naredbu o obustavljanju američke pomoći inostranstvu na 90 dana do ponovne procjene tvrdeći kako ova pomoć nije usklađena sa ciljevima vanjske politike SAD-a te da “služi destabilizaciji svjetskog mira promoviranjem ideja u stranim zemljama koje su izravno suprotne harmoniji i stabilnim odnosima unutar i među zemljama.”

Ohrabren potezima nove američke administracije, Milorad Dodik ponovno je pokrenuo priču o usvajanju “Zakona o stranim agentima” koji bi prema njegovim riječima trebao biti usvojen “najkasnije u martu”.

Sudeći prema primjeru Rusije odakle ovakvo zakonodavstvo orginalno potiče, ukoliko bude usvojen, “Zakon o stranim agentima” dovest će do otežanja rada nevladinih organizacija i aktivista, posebno onih koji se bave prijavljivanjem korupcije, ali i do uskraćivanja sloboda.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!