Nedosljedno

Dodikov mirni razlaz u Italiji

Milorad Dodik

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ocijenio je da bi, kada je riječ o ustavu BiH, nekada u daljoj budućnosti u novi ustavni dokument eventualno trebalo ugraditi neki mehanizam za mirni razlaz, ustavno predviđen koji bi podrazumijevao način na koji bi se mogla pokrenuti procedura izjašnjavanja ljudi, odnosno naroda o tome šta žele ili ne žele.

On je naveo da je na skupu u Italiji usaglašen stav da konačno treba dozvoliti da entiteti imaju svoje reprezentativne selekcije na međunarodnim sportskim takmičenjima i da je to nešto što je u Evropi već vidljivo, poput slučaja Velike Britanije.

“BiH je za nas složena državna zajednica koja treba da bude servis za zahtjeve i interese koji imaju niži nivoi vlasti, prije svega entiteti, jer su oni subjekti i faktori te vlasti”, konstatovao je Dodik, koji je i predsjednik RS.

(TV1/Sarajevo-x.com, 27. 11. 2011)

***

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik ponovio je da ne pristaje da se na predstojećem sastanku u Italiji razgovara o unutrašnjim pitanjima u BiH, već samo o njenoj međunarodnoj poziciji.

“Na razgovore o toj temi sam pristao da dođem”, rekao je Dodik i naveo da se o unutrašnjim pitanjima može govoriti u BiH, u bilo koje vrijeme, ali da nije spreman da se o tome razgovora po raznim svjetskim destinacijama.

(FENA, 24. 11. 2011.)

Komentar:

U Italiji se, izgleda, razgovaralo o svemu osim o “međunarodnoj poziciji BiH”, kako je Dodik ranije izjavio. Pod “međunarodnom pozicijom” su se, u ovom kontekstu, svakako podrazumijevale
međunarodne obaveze koje BiH ima u smislu kreiranja ustavnih rješenja koja trebaju polaziti od presuda međunarodnih sudova, u ovom slušaju prije svega presude Sejdić-Finci. No, izgleda da su se na agendi našla brojna druga pitanja, poput (!) sportskih reprezentacija, “složene državne zajednice”, pa čak i “mirnog razlaza”, očigledno na Dodikovu inicijativu, što je suprotno njegovim najavama. Kada se o “mirnom razlazu” govori na Balkanu, posebno u uslovima globalne krize, generacije rođene prije 1990.-te godine ne mogu a da se ne prisjete svega što je pratilo raspad Jugoslavije. Da li je ovo samo dio taktike Milorada Dodika, ili pak ozbiljna namjera, ostaje da
se vidi. Međutim, jasno je da je “vrag odnio šalu” i da ljudi moraju biti spremni na sve, kada je Dodik u pitanju. Ipak, vratimo se na početak priče – u Italiji se ipak razgovaralo o unutrašnjim pitanjima, što je, kad je Dodik u pitanju, nedosljedno ranijim stavovima entitetskog i stranačkog predsjednika.

Pitajte Istinomjer!