Nedosljedno

Da li je popisom “legalizirano etničko čišćenje”?

SDA

Ismet Osmanović, potpredsjednik Kluba poslanika SDA u Predstavničkom domu Parlamenta F BiH, na današnjoj konferenciji za novinare kazao je kako je SDA odlučila podržati Zakon o popisu stanovništva koji je usvojio i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

(FENA, 2. 2. 2012.)

Komentar:

Nakon dogovora “šestorke”, konačno su odmrznuti i ostali bitni procesi za Bosnu i Hercegovinu i to oni koji se direktno tiču stranih ulaganja, ali i stvarnog stanja po pitanju demografije u BiH.
“Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je Prijedlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013. godine.
Predviđeno je da se građani izjasne, između ostalog, i o etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti, jeziku, te vjeroispovijesti.” (ALJazeera, 1. 2. 2012.)

Izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti bilo je “kamen spoticanja”, te je SDA prije tačno godinu dana glasala protiv takvog rješenja, pa je taj Zakon i oboren, uz pomoć Stranke za BiH:
“Zastupnički dom Parlamenta BiH nije prihvatio Prijedlog zakona o popisu stanovništa, kućanstava i stanova u BiH 2011. Za predloženi zakon glasovalo je 16 zastupnika, dok ih je 19 bilo protiv. Svemu je prethodila žustra rasprava. Najviše se sporilo o tomu treba li Zakon obuhvatiti izjašnjavanje o vjerskoj i nacionalnoj pripadnosti (…) SDA je bila kategorički protiv, jer su smatrali da se time legalizira etničko čišćenje. Stranka za BiH je bila isto protiv, ali ne suštine zakona nego odredbi o vjeri, naciji i jeziku (…)” (Dnevnik.ba, 22. 1. 2011.)

SDA je, praktično, od građana BiH “oduzela” godinu dana, jer su isti prijedlog zakona odbili prošle, a podržali ove godine. Pitanje je da li SDA i dalje smatra da se ovim zakonskim rješenjem “legalizira etničko čišćenje”? No, kako god, BiH će imati popis stanovništva nakon 20 godina, što bi trebalo dati odgovor na to i brojna ostala pitanja u ovoj zemlji.

Pitajte Istinomjer!