Pregovori o formiranju vlasti u Bosni i Hercegovini, iako rezultati svih posrednih izbora još uvijek nisu poznati, uveliko su u toku, pa je tako predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik (SNSD) 8. decembra 2022. godine najavio koaliciju SNSD-a, HDZ-a BiH i stranaka Osmorke na nivou Vijeća ministara, ustvrdivši i da bi budžet institucija BiH mogao biti usvojen u “rekordnom” roku.
U tom kontekstu, Dodik je rekao da bi državni budžet za 2023. godinu mogao biti usvojen krajem decembra ili početkom januara, što bi predstavljalo “presedan”:
Mislim da to ide sada, da je nesumnjivo da je Osmorka, HDZ i SNSD oni koji će nositi i biti osnova novog strukturiranja zajedničkih institucija. Ono što pokušamo da uradimo, da uskladimo što je prije moguće budžet za iduću godinu, tako da bi i to bio jedan od presedana koji bi značio da budžet koji se nikada nije donio tako rano bude usvojen, ako ne do Nove godine, onda sigurno u prvih par sedmica januara.
Milorad Dodik, 8.12.2022.
Zakon o finansiranju institucija BiH u članu 10. nalaže da Zakon o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za narednu godinu treba biti usvojen do 31. decembra tekuće godine:
(1) Zakon o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine sadrži budžet sačinjen u skladu s članom 8. ovog zakona i odredbe koje reguliraju specifičnosti izvršenja budžeta u tekućoj godini.
(2) Vijeće ministara obavezno je Predsjedništvu Bosne i Hercegovine podnijeti Nacrt Zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za narednu godinu najkasnije do 15. oktobra tekuće godine.
(3) U skladu s vlastitim poslovnikom, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine dužno je podnijeti za narednu godinu Prijedlog Zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine do 1. novembra tekuće godine.
(4) Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine razmatra Prijedlog Zakona o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine koji podnosi Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, i u skladu s vlastitim poslovnikom usvaja Zakon o budžetu do 31. decembra tekuće godine.
Zakon o finansiranju institucija BiH, član 10.
Iako je Parlamentarna skupština BiH od 2000. godine, otkada se vodi evidencija na web stranici Ministarstva finansija i trezora BiH, budžet uglavnom, suprotno zakonu, usvajala u godini za koju se donosi, nije istina da on nikada nije usvojen do kraja decembra, odnosno u prvih par sedmica januara, kako je Dodik ustvrdio.
Naime, Zakon o finansiranju institucija BiH ispoštovan je u pet navrata, s obzirom na činjenicu da su budžeti za 2010, 2013, 2014, 2016. i 2017. godinu usvajani u propisanom roku:
- Zakon o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2010. godinu – usvojen 30.12.2009.
- Zakon o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2013. godinu – usvojen 6.12.2012.
- Zakon o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2014. godinu – usvojen 30.12.2013.
- Zakon o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2016. godinu – usvojen 30.12.2015.
- Zakon o budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2017. godinu – usvojen 15.12.2016.
Iako je bilo obavezno Predsjedništvu BiH podnijeti Nacrt budžeta BiH za 2023. godinu najkasnije do 15. oktobra tekuće godine, Vijeće ministara BiH još uvijek nije usvojilo ovaj dokument.
Shodno navedenom, tvrdnju Milorada Dodika da budžet institucija BiH nikad nije usvojen do Nove godine ili u prvih par sedmica januara Istinomjer ocjenjuje neistinitom.
(Istinomjer.ba)