Analize

Nacrt zakona o zaštiti zviždača na sjednici federalnog parlamenta

Nacrt zakona o zaštiti prijavilaca nepravilnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Vlada FBiH, naći će se na dnevnom redu 14. redovne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH koja je zakazana za 22. i 23. oktobar 2024. godine.

Izvor: Shutterstock.com

Na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, Nacrt zakona o zaštiti prijavilaca nepravilnosti u FBiH utvrđen je na sjednici Vlade FBiH krajem augusta 2024. godine i upućen u parlamentarnu proceduru. U javnosti, ovaj zakon poznatiji je kao “zakon o zviždačima”.

Nacrtom zakona, kako se navodi na platformi Javna rasprava, uređuju se zaštita zviždača u FBiH, postupci prijave nepravilnosti, opseg zaštite, postupci zaštite prava, obaveze subjekata na koje se ovaj zakon odnosi, kao i druga pitanja od značaja za zaštitu zviždača.

Ovim zakonom, kako se navodi u članu 2. Nacrta, djelimično se preuzima Direktiva Evropskog parlamenta i Vijeća Evrope od 11. marta 2024. godine o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Evropske unije.

Zakon navodi da “svaka osoba ima pravo prijaviti bilo koji oblik kršenja zakona ili propisa u javnom ili privatnom sektoru za koji sazna na neposredan ili posredan način” te definiše u kojim slučajevima zviždač ima pravo na zaštitu. Između ostalog, pravo na zaštitu imaju osobe koje interno ili eksterno prijave nepravilnosti ili javno razotkriju informaciju o nepravilnosti, anonimni prijavilac, kao i osobe pogrešno označene kao prijavioci nepravilnosti ili pogrešno označene kao osobe povezane s prijaviocem nepravilnosti.

Zakonom je definisano prijavljivanje nepravilnosti, među kojima je i sadržan član o zaštiti ličnih podataka prijavilaca nepravilnosti. Propisane su kaznene odredbe za pravna i fizička lica, kao i za fizičke osobe koje prijavljuju ili javno razotkrivaju lažne informacije.

Kako je navedeno u obrazloženju Vlade FBiH, koja je predlagač ovog zakona, razlozi za njegovo donošenje ogledaju se u činjenici da u FBiH ne postoje pravni ni institucionalni mehanizmi kojim bi se osigurala efikasna zaštita prijavilaca nepravilnosti. Ovakvi zakoni postoje na nivou Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko distrikta, dok je jedino na nivou FBiH ova materija ostala u cijelosti neuređena.

Suština ovakvog zakona, pojašnjava delegatkinja u Domu naroda Parlamenta FBiH Miomirka Melank, jeste borba protiv kriminala i korupcije, jer su zviždači “svjedoci korupcije od kojih se očekuje da o tome svjedoče kredibilnim dokazima”.

Prijave zviždača su najefikasniji način da se korupcija uoči, procesuira i spriječi, zbog čega je potrebno da institucije i zakonodavna tijela u FBiH hitno pokrenu proceduru donošenja zakona koji sadrže mjere podrške zviždačima, licima koja ukazuju na zloupotrebu, pružajući im svu moguću zaštitu od odmazde, diskriminacije i nepravednog postupanja.

Miomirka Melank, 14.8.2023.

Prijedlog zakona o zaštiti prijavilaca korupcije u FBiH, čiji je cilj suzbijanje korupcije i osiguranje efikasnog sistema zaštite prijavilaca od bilo kojeg oblika ugrožavanja ili povrede njihovih prava koja bi mogła biti u vezi s prijavom korupcije, odlukom novog saziva Vlade FBiH povučen je iz parlamentarne procedure u maju 2023. godine.

Nakon što je Vlada FBiH povukla iz parlamentarne procedure brojne zakone koji nisu usvojeni u prethodnom mandatu, a između ostalog, i Prijedlog zakona o zaštiti prijavilaca korupcije u FBiH, Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH) uputio je dopis Vladi FBiH.

Ovakva odluka dodatno će usporiti provođenje antikorupcijskih reformi jer su neki od zakona već prošli određene procedure i usaglašavanja, a njihovo povlačenje suprotno je i deklarativnoj posvećenosti vlasti ispunjavanju 14 prioriteta koje je pred bh. vlasti postavila Evropska unija.

Transparency International BiH, 19.5.2023.

TIBiH je zatim u oktobru iste godine Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, ali i Kabinetu premijera FBiH Nermina Nikšića, uputio zvaničnu inicijativu za donošenje novog zakona o sprečavanju sukoba interesa, kao i zakona o zaštiti prijavilaca korupcije.

Prethodno je, u augustu 2022. godine, prošli saziv Vlade FBiH utvrdio prijedlog ovog zakona nakon što je na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u januaru 2021. godine odbijen Nacrt zakona o zaštiti uzbunjivača, koji je u parlamentarnu proceduru uputila Sabina Ćudić, tadašnja zastupnica Naše stranke u ovom domu.

Zakon koji je odbijen nudi zaštitu osobama koje prijavljuju kršenje ljudskih prava, korupciju, generalno nezakonite radnje, kakve su i zlostavljanje štićenika u Zavodu u Pazariću, seksualno zlostavljanje i uznemiravanje, o kojem se ovih dana intenzivno govori, mobing i diskriminaciju.

Sabina Ćudić, 26.1.2021.

Ćudić je tada istakla da je izgovor Vlade FBiH bio taj da nema potrebe za nacrtom zakona koji je ona predložila jer je Zakon o zaštiti prijavitelja korupcije 2018. godine usvojen u vidu nacrta. Taj zakon, istakla je tada, nikada nije usvojen.

Od predizbornih obećanja aktuelne Vlade FBiH, Istinomjer prati obećanja “Implementacija seta antikorupcijskih zakona u Federaciji BiH” i “Donošenje mehanizma zaštite zviždača na federalnom nivou”.

Na platformi Javna rasprava možete pročitati detaljniju analizu ovog zakona, glasati za ili protiv rješenja koja nudi te postaviti pitanja i dati prijedloge parlamentarcima i parlamentarkama o ovom i drugim zakonima.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!