Neutemeljeno

Zašto Bakir Izetbegović nije kažnjen zbog govora mržnje

Kandidat za načelnika Opštine Kalinovik Vlade Sladoje nije kažnjen zbog preuranjene kampanje, nego zbog govora mržnje. S druge strane, Bakir Izetbegović nije kažnjen za sličan prekršaj zbog drugačijih zakonskih odredbi koje su važile ranije.

Izvor: Dejan Božić/RAS Srbija

Generalni sekretar PDP-a Nenad Vuković komentarisao je 30. septembra 2024. godine sjednicu Centralne izborne komisije BiH (CIK BiH) na kojoj je kažnjen kandidat za načelnika Kalinovika Vlade Sladoje, uporedivši slučaj Sladoja s izjavom predsjednika SDA Bakira Izetbegovića od prije dvije godine.

Podržavam da CIK uređuje stvari vezane za preuranjenu predizbornu kampanju i sprovođenje zakona i podzakonskih akata. Međutim, ovo što se dešava vezano za visinu finansijske kazne je zaista neprimjereno i pretjerano u svakom smislu. Podsjetiću da je Bakir Izetbegović 2022. godine najavio formiranje paravojnih jedinica, regrutovanja lovaca i mladih ljudi sa instruktorima za dronove, što CIK nije kaznio.

Nenad Vuković, 30.9.2024.

Na sjednici CIK-a održanoj 27. septembra 2024. godine jednoglasno je usvojena odluka da se kandidat PDP-a za načelnika Opštine Kalinovik Vlade Sladoje kazni s 20.000 KM zbog širenja govora mržnje i veličanja osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića tokom predizborne kampanje.

“Ovo je jedna od najviših sankcija koje smo izrekli kandidatu jer prizivanje ratnih dešavanja u kontekstu BiH i veličanje ratnih zločinaca ima posebnu težinu”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a BiH.

Podsjećamo, Sladoje je početkom predizborne kampanje na Facebook profilu objavio plakat na kojem se slikao u vojnoj uniformi vojske uz poziv građanima/kama Kalinovika na “mobilizaciju”. Osim toga, nazvao je Kalinovik “Mladićevo”, referišući se na osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.

Suprotno tvrdnji Nenada Vukovića, Sladoje nije kažnjen zbog preuranjene kampanje, nego zbog kršenja odredbe člana 7.3 stav (1) tačka 7) Izbornog zakona BiH, koji reguliše pravila ponašanja u izbornom periodu i navodi da kandidatima/kinjama nije dozvoljeno “koristiti se govorom mržnje, i/ili objaviti ili upotrijebiti slike, simbole, audio i video zapise, SMS poruke, internet komunikacije, društvene mreže i mobilne aplikacije ili druge materijale koji mogu tako djelovati”.

Kako su pojasnili iz CIK-a, zabrane iz člana 7.3 stava (1) Izbornog zakona ranije su se odnosile samo na period izborne kampanje, a sada se odnose na “izborni period”, u skladu s izmjenama Izbornog zakona koje je donio visoki predstavnik u martu 2024. godine.

Prema Pravilniku o medijskom predstavljanju i javnom oglašavanju političkih subjekata u izbornom periodu, koji je CIK usvojio 3. maja 2024. godine, “izborni period” podrazumijeva period od dana raspisivanja izbora do dana potvrđivanja izbornih rezultata.

Shodno navedenom, izjava predsjednika SDA Bakira Izetbegovića iz jula 2022. godine, kada je na skupu SDA u općini Hadžići govorio o vojnoj snazi, nije mogla biti predmet sankcija CIK-a jer su se tada zabrane iz člana 7. Izbornog zakona odnosile samo na period predizborne kampanje, koja je u slučaju Općih izbora 2022. godine počela mjesec nakon izjave Bakira Izetbegovića, odnosno 1. septembra 2022. godine

Budući da CIK BiH Vlada Sladoja nije kaznio zbog preuranjene kampanje, nego zbog govora mržnje, kao i da CIK za isti prekršaj nije mogao kazniti Bakira Izetbegovića 2022. godine, tvrdnju Nenada Vukovića Istinomjer ocjenjuje neutemeljenom.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!