Neistina

Turska s Evropskom unijom ne pregovara 40 godina

Zastupnik u Predstavničkom domu federalnog Parlamenta Dennis Gratz komentarisao je aktuelnu političku situaciju u Federaciji BiH i radu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Osvrnuvši se na evropske integracije Bosne i Hercegovine, Gratz je iznio jednu neistinitu tvrdnju vezano za dužinu pristupnih pregovora Republike Turske s Evropskom unijom.

Izvor: Facebook / Dennis Gratz

Komentarišući u programu FTV-a posjetu predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, premijera Hrvatske Andreja Plenkovića te premijera Holandije Marka Ruttea, Gratz je ustvrdio da Turska već 40 godina ima otvorene pristupne pregovore s EU.

Vi imate zemlje koje su, evo Republika Turska, 40 godina već prošlo otkako je otvorila pristupne pregovore, pa još nije članica EU.

Dennis Gratz, 23.1.2024.

Republika Turska, kako je navedeno na službenoj internet-stranici Vijeća Evropske unije i Evropskog vijeća, zahtjev za pridruživanje tadašnjoj Evropskoj ekonomskoj zajednici podnijela je 1987. godine.

Vijeće EU odlučilo je 2004. godine da je Turska ispunila kriterije za otvaranje pregovora o pristupanju, koji su pokrenuti u oktobru 2005. godine, na međuvladinoj konferenciji EU i Turske.

Vijeće EU je u februaru 2008. godine usvojilo revidirano Pristupno partnerstvo s Turskom, kojim se pruža osnova kako bi se Turskoj pomoglo da se pripremi za moguće članstvo u EU navođenjem ključnih prioritetnih područja i služi kao mjerilo za praćenje napretka u pogledu reformi.

Evropsko vijeće je u junu 2018. godine prvi put napomenulo da se Turska udaljava od EU, da su pregovori o pristupanju Turske zapravo zastali te da se ne može razmatrati ni otvaranje ni zatvaranje dodatnih poglavlja. Turska s EU ima otvorenih 16 od ukupno 35 poglavlja, a samo je jedno, o nauci i istraživanjima, privremeno zatvoreno.

U posljednjem godišnjem zaključku o proširenju i procesu stabilizacije i pridruživanja iz decembra 2023. godine, u kojem se razmatra napredak koji su zemlje kandidatkinje za članstvo u EU i partneri postigli na evropskom putu, izražena je zabrinutost zbog daljnjeg i zabrinjavajućeg nazadovanja u području demokratije, vladavine prava i temeljnih prava.

Trenutno devet zemalja ima kandidatski status za članstvo u EU: Albanija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Turska i Ukrajina. Kosovo se službeno smatra potencijalnim kandidatom za ulazak u Evropsku uniju.

Istinomjer je ranije neistinitom ocijenio sličnu izjavu Milorada Dodika.

Shodno činjenici da je od otvaranja pristupnih pregovora Republike Turske s Evropskom unijom prošlo 19, a ne 40 godina, Istinomjer navedenu tvrdnju Dennisa Gratza ocjenjuje neistinitom.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!