Neistina

Protiv ministra Košarca podnesene su krivične prijave za nasilje

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PD PSBiH) razmatrao je na sjednici održanoj 28. augusta 2023. godine Prijedlog rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH, a za riječ se tokom diskusije javila i zastupnica Sanja Vulić (SNSD), koja je komentarisala optužbe iznijete protiv ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staše Košarca (SNSD) o njegovom nasilničkom ponašanju.

Izvor: F.Z./N1

Naime, nakon što je zastupnik Mladen Bosić (SDS) predočio dio svjedočenja Sanje Stanković o nasilju pretrpljenom od bivšeg supruga Staše Košarca, iznesenog na sjednici Privremene istražne komisije PD PSBiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH 28.7.2022. godine, za ispravku krivog navoda javila se zastupnica Sanja Vulić, navodeći sljedeće:

Prvo mislim da je zaista dosta više da slušamo o tim starim temama nasilja koje su itekako instruisane i napravljene u kuhinji baš pojedinih aktera o kojima je govorio gospodin Bosić, kod njegovih članova. Interesantno je da na toj komisiji o kojoj je govorio i citirao određene članove nismo imali ništa sem nekog svjedočenja, nikakve dokaze, nikakve prijave nadležnim institucijama, nikakve ljekarske nalaze, imali smo samo plač i žalopoljku jedne žene. Uvijek se postavlja pitanje šta je razlog za taj plač i suze. Uz sve to, apsolutno ne podržavam nasilje nad ženama, ali isto tako ne podržavam ni nasilje nad muškarcima. (…) Isto tako, ja postavljam pitanje, da li je jedna žena postavila pitanje, ako je živjela sa nasilnikom, kao što to tvrdi, bez ijednog dokaza, da se nikad nije obratila Ministarstvu unutrašnjih poslova, da nikad nije donijela nalaz bilo koje nadležne bolnice, doma zdravlja, znači apsolutno nikakav dokaz o batinjanju navodnom.

Sanja Vulić, 28.8.2023.

Na 36. sjednici Privremene istražne komisije PD PSBiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH, u okviru četvrte tačke dnevnog reda pred Komisijom su svjedočili građanke i građani koji su tražili da lično obrazlože svoje predstavke: Sanja Stanković, Nina Ratkušić, Vera Marković, Enisa Pazalja i njena advokatica Inja Pašalić, te Zoran Lujić.

Kako je navedeno u zapisniku sjednice, po pitanju svjedočenja Sanje Stanković, Nine Ratkušić i Zorana Lujića, Privremena istražna komisija zatražila je od Visokog sudskog tužilačkog vijeća i Ureda disciplinskog tužioca detaljne informacije i stav o iznesenim navodima, te o aktivnostima koje su već preduzete ili će biti preduzete, a u vezi sa svim iznesenim navodima.

Bivša supruga ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Sanja Stanković pred Privremenom istražnom komisijom svjedočila je da je Košarac vršio nasilje prema njoj i njihovom sinu “davljenjem djeteta”, “prijetnjama da će vas progutati mrak”, “udarcima zatvorenom pesnicom u potiljak, lomljenjem zuba i tako dalje”. Stanković je tom prilikom istakla da je krivična prijava koju je podnijela odbijena zbog “nepostojanja osnova za vođenje krivičnog postupka”.

Zastupnica Sanja Vulić je, uprkos ovakvom svjedočenju Sanje Stanković, izjavila da su se na sjednici mogli čuti samo “plač i žalopoljka”, odnosno da Stanković nije iznijela “nikakve dokaze, nikakve prijave nadležnim institucijama, nikakve ljekarske nalaze”, odnosno “da se nikad nije obratila Ministarstvu unutrašnjih poslova, da nikad nije donijela nalaz bilo koje nadležne bolnice, doma zdravlja”.

Povodom tvrdnji Sanje Vulić, Istinomjer je kontaktirao Sanju Stanković, koja je na naš upit da pošalje eventualne dokumente koji svjedoče da je poduzela pravne mjere u slučaju pretrpljenog nasilja, odgovorila da se “bori dokazima, a ne suzama”, te ustupila fotografije niza dokumenata koji demantuju tvrdnje Sanje Vulić.

Kako se može uvidjeti iz fotografija koje je Stanković poslala redakciji Istinomjera 30.8.2023. godine, ona je Okružnom tužilaštvu Istočno Sarajevo 28.12.2020. godine podnijela krivičnu prijavu protiv Staše Košarca, kao i NN odgovornih lica zaposlenih u JU Centar za socijalni rad Istočno Novo Sarajevo. U krivičnoj prijavi navedeno je da je “krajem 2018. godine Staša počeo intenzivno psihički da zlostavlja oštećenu Sanju, da bi to psihičko zlostavljanje, uz fizičko, kulminiralo tokom proljeća 2019. godine”.

Stanković je u međuvremenu, u dopisu Privremenoj istražnoj komisiji navela da je krivična prijava koju je podnijela Okružnom tužilaštvu Istočno Sarajevo “već godinu i po dana bez epiloga”, a da je njena izjava u Policijskoj stanici Istočno Sarajevo “uzeta tek nakon pola godine od prijave slučaja”, te da je njen petnaestogodišnji sin “saslušan 14 mjeseci nakon podnošenja prijave”.

Fotografije dokumenata koje je Stanković predočila Istinomjeru svjedoče da se obraćala i Ministastvu unutrašnjih poslova Republike Srpske, Instituciji ombudsmena za ljudska prava BiH, kojoj je izrazila nezadovoljstvo postupanjem Okružnog tužilaštva u Istočnom Sarajevu, kao i Zajedničkoj komisiji za ljudska prava PSBiH, iz koje su naveli da se u konkretnom predmetu vodi postupak pred Okružnim tužilaštvo Istočno Sarajevo zbog čega ova komisija “nije u stanju postupati”.

Nakon što su iz Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo naveli da je “iz prijave i pratećih spisa očigledno da prijavljeno djelo nije krivično djelo”, Stanković se u augustu 2022. godine sa pritužbom obratila i Republičkom tužilaštvu Republike Srpske.

Redakciji Istinomjera Stanković je dostavila i fotografije ljekarskih nalaza napravljenih 6.12.2018. i 8.2.2022. godine koji su također predati pravosudnim organima.

Uzešvi u obzir navedeno, tvrdnje Sanje Vulić da protiv Staše Košarca nisu podnesene prijave nadležnim institucijama Istinomjer ocjenjuje neistinitim.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!