Tokom prošle sedmice Istinomjer je tri obećanja ocijenio neispunjenim, dok je jedno ispunjeno. Zabilježili smo i tri neutemeljene izjave, a analizirali smo i komunikaciju najviših pravosudnih institucija i policijskih agencija povodom događaja koji su uslijedili nakon izricanja prvostepene presude Miloradu Dodiku pred Sudom BiH.
Foto: Istinomjer
Predsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva Jasmin Ademović početkom marta za Oslobođenje je najavio izbor novog gradonačelnika do kraja marta. Ipak do danas novi gradonačelnik Sarajeva nije izabran, a nije konstituisano ni novo Gradsko vijeće.
Zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu PSBiH Predrag Kojović najavio je da će novi koalicioni sporazum između vladajućih stranka iz FBiH s opozicijom u RS biti potpisan 2. aprila. Istovremeno je najavio da će predsjedavajuća Vijeća ministara BiH (VMBiH) Borjana Krišto do tada poslati zahtjev za sigurnosnu provjeru nadležnim organima kako bi Nebojša Vukanović iz stranke Za pravdu i red mogao biti izabran za ministra sigurnosti BiH. Niti jedno od datih obećanja nije ispunjeno u najavljenom roku.
Nije ispunjeno ni obećanje zamjenika ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkića o otvaranju pregovora s EU u martu 2025. godine.
Protekle sedmice zabilježili smo i jedno ispunjeno obećanje. U novembru 2024. godine ministrica finansija Zora Vidović najavila je da će stanovništvo dobiti priliku da kupuje narodne obveznice na proljeće 2025. godine. Vlada RS je na posebnoj sjednici 17. marta 2025. godine donijela Odluku o prvoj emisiji obveznica RS primarno namijenjenih stanovništvu, a tri dana kasnije, Ministarstvo finansija RS objavilo je javni poziv za upis i uplatu prve emisije štednih obveznica svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim licima.
Zastupnik u Predstavničkom domu federalnog Parlamenta Mirsad Čamdžić govorio je o pravu na govor, pozivajući se na poznatu rečenicu: “Ne slažem se ni sa jednom vašom rečenicom, ali daću sve od sebe da imate pravo u demokratskom društvu da to izgovorite”. Čamdžić je ovu rečenicu pripisao Winston Churchillu što nije tačno. Autorica ove izjave je biografkinja francuskog filozofa Voltairea Evelyn Beatrice Hall što je potvrdila i Dr. Birgit Mikus iz Fondacije Voltaire pri Univerzitetu u Oxfordu.
Neutemljenom je ocijenjena i tvrdnja zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Dunović koji je rekao da u Ustavu BiH ne postoji “hrvatski član predsjedništva”, nego da se ta funkcija zove “član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda”.
Istu ocjenu dobila je tvrdnja delegata u Domu naroda PSBiH Radovana Kovačevića koji je rekao da je Venecijanska komisija dala jasan stav da ne postoji ustavni osnov za postojanje Tužilaštva i Suda BiH. Ipak prema mišljenju Venecijanske komisije iz 1998. godine, BiH je obavezna osnovati pravosudne organe na državom nivou, a 2012. godine ista komisija navela je da su Sud i Tužilaštvo BiH osnovani u skladu s općim pravilima Ustava BiH.
U analizi “Da li je garant ustavnosti institucije njeno postojanje u tekstu ustava jedne države?” istražili smo kakav je položaj SIPA-e u odnosu na Ustav BiH. Istinomjer je pregledom ustavnih tekstova susjednih zemalja ustanovio da se u njima takođe ne spominju policijske agencije koje imaju istu ili sličnu funkciju kao SIPA u BiH.
Analizirali smo i komunikaciju najviših pravosudnih institucija i policijskih agencija povodom događaja koji su uslijedili nakon izricanja prvostepene presude Miloradu Dodiku pred Sudom BiH. Manjak zvaničnih informacija otvorio je prostor za brojne spinove i dezinformacije, a predstavnici medija i stručne javnosti slažu se da loše komuniciranje institucija, osim što otežava objektivno izvještavanje o temama od velikog javnog interesa, može dovesti i do širenja panike i straha među građanima/kama.
(Istinomjer.ba)