Neispunjeno

Veći podsticaji u poljoprivredi

Partije: SDA | Oblasti: Ekonomija

Opredjeljeni smo za odlučan pristup rješavanju problema u poljoprivredi (…) /Radi ostvarivanja navedenih ciljeva podržat ćemo:• povećanje izdvajanja za podsticaje namjenjene poljoprivrednoj proizvodnji,

Obrazloženje

U prve dvije godine rada Vlade FBiH nisu zabilježene aktivnosti na ispunjavanju ovog obećanja.

Ukupan iznos poticaja za poljoprivredu u 2015. godini isti je kao i u 2014. godini. U Budžetu Federacije BiH za 2016. godinu planirani su isti iznosi za subvencije u poljoprivredi i veterinarstvu kao i u 2015. godini (65.800.000 KM), iako je Srednjoročnom strategijom razvoja poljoprivrednog sektora u FBiH 2015-2019, koja je usvojena u maju 2015. godine, planirano da se iznos poticaja u 2016. podigne na 77.800.000 KM.

 

Na 13. sjednici Vlade FBiH, 02.07.2015, usvojena je Odluka kojom je usvojen Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele sredstava “Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima – Poticaj za poljoprivredu” utvrđene Budžetom Federacije BiH za 2015. godinu Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u iznosu od 65.800.000 KM; te Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele sredstava “Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima – Poticaj za veterinarstvo”, utvrđen Budžetom FBiH za 2015. godinu u iznosu od 2.500.000 KM.

Najavljeno je da će nadležni poljoprivredni kantonalni inspektori, odnosno ovlašteni službenici kantonalnih ministarstava, ovlašteni službenici Federalnog ministarstva i federalna poljoprivredna inspekcija, u cilju namjenskog utroška sredstava vršiti kontrolu programa poticaja za poljoprivredu u fazi proizvodnje na terenu potencijalnih korisnika, kao i u toku prikupljanja i obrade dokumentacije vezano za proizvodnju, a prije dostavljanja aplikacije Federalnom ministarstvu; kontrolu proizvodnji i realizacije ostalih mjera, uključujući i kontrolu izdate dokumentacije koju dostavlja korisnik, vršit će ovlašteni službenici Federalnog ministarstva i Federalna poljoprivredna inspekcija.

U saopštenju sa sjednice navedeno je da će realizacija programa poticaja za veterinarstvo, koji obuhvata sredstva predviđena za otkrivanje, suzbijanje i iskorjenjivanje zaraznih bolesti životinja i sredstva namijenjena za kontrolu zdravstvene ispravnosti namirnica animalnog porijekla, biti vršena u zavisnosti od ostvarenih prihoda u Budžetu FBiH.

U maju 2015. godine, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva usvojilo je Srednjoročnu strategiju razvoja poljoprivrednog sektora u FBiH 2015-2019. u kojoj je navedeno da je potrebno uspostaviti stabilnost novčane podrške; te da se unaprijed zna koji je obim sredstava predviđen podrškom, kakva im je namjena i ko su budući potencijalni korisnici. Vlada FBiH je, međutim, usvojila Izmjene i dopune Odluke o usvajanju Programa utroška s kriterijima raspodjele sredstava “Subvencije privatnim preduzećima i preduzetnicima – Poticaj za poljoprivredu”, na 33. sjednici, 10.12.2015. Program je izmijenjen na način da je iznos od 12.300.000 konvertibilnih maraka za biljnu proizvodnju umanjen na 10.700.000 KM, dok je predviđenih 3.400.000 KM za ostale podrške umanjeno na 1.840.000 KM. Sredstva za animalnu proizvodnju povećana su za 3.160.000 KM.

 

Izmjenama programa utvrđeno je da fizička osoba ne može ostvariti novčanu podršku veću od 6.000 KM godišnje, te da prerađivači mlijeka imaju obavezu otkupljivati mlijeko koje je proizvedeno u skladu s Pravilnikom o sirovom mlijeku. Naveden je broj i vrsta uslovnih grla za ostvarivanje novčane podrške proizvodnji silažnog kukuruza, te je propisana minimalno poticana količina teladi iz domaćeg uzgoja (tri), odnosno iz uvoza (deset). Precizirano je da će tov junadi od teladi iz uvoza biti potican do 1.1.2016. godine.

Ukinuta je realizacija Programa novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju u okviru modela ostalih podrški, kao i podrške za proizvodnju orijentisanu ka izvozu, te za stvaranje ambijenta za izvoz domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda otkupljenih od domaćih proizvođača. U okviru istog modela, umanjenja su izvršena kod sufinansiranja premije osiguranja od mogućih šteta u poljoprivrednoj proizvodnji (s 90 hiljada na 60 hiljada KM), kod sufinansiranja izlaganja na privrednim manifestacijama od značaja za poljoprivredni sektor (sa 70 hiljada na 40 hiljada KM), za sufinansiranje uvođenja i certifikacije standarda u poljoprivredi i prehrambenoj industriji (sa 70 na 60 hiljada KM).

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!