Reforma policije kroz njeno reorganiziranje u kontekstu bolje zastupljenosti struke, transparentnog obnavljanja kadra i pravednijeg procesa napredovanja; modernizacija, edukacija i razvoj sistema cyber sigurnosti, uz jačanje državne koordinacije policije na cijelom teritoriju BiH i poboljšanje rezultata državnih sigurnosnih agencija u ključnim oblastima.
Reforma policije kroz njeno reorganiziranje u kontekstu bolje zastupljenosti struke
Partije: Narod i Pravda | Oblasti: Pravna država
Obrazloženje
Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program Narod i pravda
Na 3. sjednici održanoj 23.2.2023. godine Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa, donijelo je dvije odluke o usvajanju više smjernica kojima se želi poboljšati informatička sigurnost u institucijama BiH. Riječ je Odluci o usvajanju Smjernica o kontroli pristupa i bilježenju događaja, Smjernica o fizičkoj zaštiti informacija i Smjernica o korištenju prijenosnih uređaja u institucijama BiH te o Odluci o usvajanju Smjernica o upravljanju sigurnosnim zakrpama, Smjernica o klasifikaciji informacijskih resursa, Smjernica o informatičkoj sigurnosti radnog mjesta i Smjernica o upravljanju sigurnosnim incidentima.
Prijedlogom Ministarstva komunikacija i prometa donesena je i Odluka o izmjeni i dopuni Odluke o usvajanju dokumenta o tehničko-tehnološkom i softverskom standardu za radnu postaju u institucijama BiH.
Vijeće ministara BiH uputilo je u parlamentarnu proceduru u PD PSBiH Prijedlog zakona o graničnoj kontroli. Prijedlog je skinut sa dnevnog reda 5. i 6. redovne sjednice. Na 7. redovnoj sjednici održanoj 7.6.2023.godine raspravljalo se o navedenom Prijedlogu, međutim isti je odbijen. Izrada ovog zakona planirana je i Programom rada Ministarstva sigurnosti BiH za 2020. godinu te je jedan od prioriteta nametnutih Strategijom integriranog upravljanja granicom (i Akcionim planom za provođenje ove strategije) u BiH za period 2019. – 2023. godina. Prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH našao se na dnevnom redu 15. hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Predlagač ističe da ovaj prijedlog zakona predstavlja ispunjenje jednog od strateških ciljeva utvrđenih ranije usvojenom Strategijom integriranog upravljanja granicom u BiH. Novi zakon uređuje ključna pitanja upravljanja granicom i usklađuje ih s pravom EU.
Granična policija BiH je krajem 2023. godine raspisala javni oglas za prijem 150 kadeta u činu “mlađi inspektor” (25) i u činu “policajac” (125), ali u oglasu, ni u opštim, ni u posebnim uvjetima za prijem, nije navedeno da prednost imaju kandidati sa završenom posebnom strukom za ove pozicije (iz oblasti kriminalistike, sigurnosnih studija, kriminologije…). Međutim, u 2024. godini 300 službenika GP steći će pravo na penziju, a kako se navodi u nekim medijima, u oktobru 2023. godine GP-u je nedostajalo 620 policijskih službenika.
Prema podacima Centra za sigurnosne studije BiH objavljenim 14. januara 2025. godine, policijskim agencijama u BiH nedostaje veliki broj službenika: SIPA ima manjak od 140, Federalna uprava policije gotovo 250, a MUP Tuzlanskog kantona nedostaje skoro 440 policajaca. Najkritičnija situacija je u Graničnoj policiji BiH, kojoj nedostaje oko 600 pripadnika, a taj broj bi mogao porasti na 900. Dodatni problem predstavlja donošenje pravilnika, poput onog o zdravstvenim pregledima, koji ima visoke kriterije i zbog kojeg su mnogi radno sposobni policajci završili na bolovanju, što dodatno smanjuje broj operativnih snaga.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.