Racionalizacija funkcija javne uprave kroz koordinirano prenošenje pogodnih funkcija i ovlasti tamo gdje je to opravdano, gdje je moguće i gdje doprinosi proklamovanim ciljevima – uvažavajući političke kompleksnosti i uspostavljene ustavne i zakonske okvire – a s ciljem nepodvajanja funkcija, povećanja efikasnosti i ostvarivanja organizacijskih ušteda.
Racionalizacija funkcija javne uprave
Partije: Narod i Pravda | Oblasti: Državno uređenje
Obrazloženje
Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program Narod i pravda
Tokom prve godine mandata Vijeća ministara BiH radilo se na aktivnostima koje se tiču reforme javne uprave, a koja je jedan i od strateških ciljeva navedena u Programu rada Vijeća minstara za 2023. godinu.
Saziv Vijeća ministara BiH imenovan je 25.1.2023. godine. Na sjednici Vijeća ministara BiH održanoj 9.2.2023. godine, usvojena je Informacija о održavanju šestog sastanka Posebne grupe zа reformu javne uprave između EU i BiH, planiranog za 2.3.2023. godine putem videokonferencije i uživo.
Na petoj održanoj sjednici Vijeća ministara BiH 10.3.2023. godine usvojen je Program rada Vijeća ministara za 2023. godinu, koji, između ostalog, kao jedan od strateških ciljeva navodi i reformu javne uprave.
Vijeće ministara BiH je na sjednici 26.6.2023. godine dalo saglasnost predsjedavajućoj Borjani Krišto za potpisivanje Zajedničke platforme o načelima i načinu implementacije reforme javne uprave u Bosni i Hercegovini uz dopunu na sjednici. Prethodno je usvojena informacija Ureda koordinatora za reformu javne uprave o pripremi ove platforme s ciljem ubrzanja reforme javne uprave u BiH.
Na sjednici održanoj 13.7.2023. godine Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za evropske integracije o rezultatima istraživanja javnog mnijenja “Stavovi građana o članstvu u Evropskoj uniji i procesu integracija u Evropsku uniju”, provedenog u maju i junu 2023. godine na uzorku od 1.200 ispitanika na nivou cijele BiH. Na pitanje koja je reforma potrebna za unapređenje svakodnevnog života bh. građana, njih 4,9 posto navelo je reformu javne uprave kao potrebnu.
Vijeće ministara BiH je na prijedlog Ureda koordinatora za reformu javne uprave, usvojilo je polugodišnji Izvještaj o napretku januar – juni 2023. godine na sjednici održanoj 4.3.2024. godine. Navedeno se odnosi na provedbu Akcijskog plana Strateškog okvira za reformu javne uprave u BiH. Polugodišnje mjerenje ostvarenog napretka u provedbi Akcijskog plana reforme javne uprave pokazalo je da je do početka jula 2023. godine provedeno 14,31 posto aktivnosti, što je za 0,31 posto više nego na kraju 2022. godine. Djelomično je provedeno 5,39 posto aktivnosti, dok je povećan procenat aktivnosti koje nisu provedene i sada iznosi 80,30 posto. Posmatrajući ispunjenje indikatora za cijelu BiH, ukupno je ispunjeno 6,61 posto aktivnosti, dok je djelomično ispunjeno 8,09 posto.
Na istoj sjednici usvojena je Informacija Ureda koordinatora za reformu javne uprave o petom provedenom online istraživanju o primjeni Politike i Standarda proaktivne transparentnosti. Istraživanje je provedeno među 65 institucija BiH u periodu od 8. aprila do 18. maja 2023. godine i pokazalo je da prosječna ispunjenost standarda proaktivne transparentnosti iznosi 72,27 posto, dok je u odnosu na 2022. godinu ispunjenost standardna bila 68,23 posto.
Početkom jula 2023. godine koordinator za reformu javne uprave Dragan Ćuzulan izjavio je da je činjenica kako pojedine institucije stagniraju po pitanju transparentnosti objava 38 vrsta informacija, među kojima su finansijske, organizacijske, strategijske i operativne informacije, javne nabavke, javne konsultacije i sloboda pristupa informacijama. Dodao je da, gledajući po godinama, kada su 2019. proveli prvo istraživanje pa do jula 2023. godine, mnoge institucije počele su objavljivati podatke koje korisnici nisu ranije mogli naći na njihovim web stranicama. Iako te institucije nisu ispunile 100 posto standarde, posljednjih pet godina rade na unapređenju vlastite transparentnosti. Kada je riječ o reformi javne uprave, Ćuzulan je rekao da se BiH još uvijek nalazi u ranoj fazi reforme i da posebno kaska u segmentu digitalizacije. Navodi da još uvijek ne postoji registar zaposlenih u institucijama BiH. Na registru, kaže Ćuzulan, dugo se radilo, ali nisu osigurane sve neophodne zakonske pretpostavke za njihovo puno funkcionisanje u entitetima.
Članovi nadzornih timova za reformu javne uprave su na radionici održanoj 19. i 20. juna 2024. godine na Vlašiću nastavili raditi na usaglašavanju teksta nacrta revidiranog Akcionog plana za provedbu Strateškog okvira za reformu javne uprave do 2027. godine. Na radionici održanoj 17. i 18. jula 2024. godine u Sarajevu u većem dijelu je usaglašen tekst nacrta revidiranog Akcionog plana za provedbu Strateškog okvira za reformu javne uprave do 2027. godine.
Ured koordinatora za reformu javne uprave u saradnji sa dugogodišnjim partnerom – SIGMA-om i novim projektom tehničke podrške „EU za PAR“ 21.12.2023. godine u Sarajevu održao je radionicu za PAR koordinatore te članove i zamjenike nadzornih timova radi prikupljanja podataka za prioritizaciju i reviziju Akcionog plana Strateškog okvira za reformu javne uprave 2018 – 2022 (2027). Prema riječima Dragana Ćuzulana na šestom sastanku PAR Specijalne grupe dobili su zadatak da revidiraju Akcioni plan do kraja 2023. godine, a BiH taj posao tek započinje.
Zajednička platforma o principima i načinu implementacije reforme javne uprave u Bosni i Hercegovini strateški je dokument koji utvrđuje principe, načine i mehanizme implementacije mjera Strateškog okvira za reformu javne uprave u Bosni i Hercegovini i pratećih akcionih planova te predstavlja politički i pravni okvir i osnovu za saradnju organa uprave svih nivoa vlasti.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.