Djelimično ispunjeno

Osmisliti program za podizanje ekološke svijesti

Partije: Vlada Kantona Sarajevo (NS, NiP, SDP) | Oblasti: Ekonomija

Podizanje ekološke svijesti kroz resorna ministarstva obrazovanja, prostornog uređenja, kulture i sporta i kantonalne televizije tako što će se zajednički pomoći i osmisliti program, animirajući i pozivajući umjetnice i umjetnike Sarajeva iz svih branši da honorarno učestvuju u njemu.

Obrazloženje

Tokom mandata Vlade KS zabilježene su značajnije aktivnosti kada je u pitanju realizacija datog obećanja.

Izvor: Principi i mjere djelovanja Vlade Kantona Sarajevo 2021-2022., Ekspoze premijera

U oktobru 2021. godine, u KS je započela velika akcija pošumljavanja. Akciju je Vlada KS usvojila na inicijativu Ministarstva privrede KS, a realizacija je planirana u dvije faze, odnosno akcije tokom jeseni i prljeća. Za realizaciju i nadzor projekta zaduženo je KJP “Sarajevo-šume”. Ministar privrede KS Adnan Delić istakao je kako akcija ima i edukativni karakter, te je dodao da je plan uključivanje i obrazovnih institucija s idejom da se učenici i studenti izvedu na teren da sade drveće s ciljem razvijanja njihove svijesti o važnosti funkcija šuma.

U organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS, krajem 2021. godine potpisani su ugovori s udruženjima koja su aplicirala na Javni poziv za dodjelu sredstava za finansiranje/sufinansiranje projekata iz oblasti zaštite okoliša i podizanja ekološke svijesti djece i mladih do 19. godine u školskoj 2021/2022. godini iz Budžeta KS za 2021. godinu. Kako je istakla ministrica Naida Hota-Muminović, Ministarstvo je raspisalo ovaj javni poziv kako bi se senzibilizirale školske, a i šira društvena zajednica za teme iz oblasti podizanja ekološke svijesti i zaštite okoliša. Na javni poziv je apliciralo osam udruženja koja su dobila namjenska sredstva u ukupnom iznosu od 61.000 KM. 

Očuvanje kapaciteta prirodnih resursa i izgradnja ekološke svijesti su izazovi koji se postavljaju pred svako društvo, državu i čovječanstvo u cjelini. Ako se svi samo malo potrudimo i promijenimo loše svakodnevne navike možemo znatno doprinijeti ekološkom boljitku i očuvanju naše životne sredine.

Naida Hota-Muminović, 24.12.2021.

U aprilu 2022. godine, u Kantonu Sarajevo započela je proljetna akcija čišćenja “Očisti – recikliraj”. Akciju su organizovali Vlada Kantona Sarajevo i Ministarstvo komunalne privrede, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo u saradnji sa komunalnim preduzećima RAD i Park, te ostalim partnerima na projektu – ZEOS eko-sistem, Ekopak i NVO Prljavi grad Sarajevo. 

Kako se navodi u saopćenju Vlade, planirano je da se za svaku općinu u KS izdvoji sedam dana. Također, pored redovnih aktivnosti najavljeno je i organiziranje edukacije stanovništva o pravilnom odlaganju reciklažnih sirovina te elektronskog i električnog otpada. Vlada je putem saopćenja pozvala sve građane da daju doprinos i aktivno učestvuju u akciji. 

KJKP PARK u sklopu ovog projekta pored redovnih aktivnosti na uređenju zelenih površina, vršiti će i uređenje školskih dvorišta u dvije osnovne ili srednje škole po općini. Preduzeće RAD će prema rasporedu koji je utvrđen za općine, sa partnerima Ekopak i Zeos, postaviti zelene zvonaste kontejnere na četiri lokacije, gdje će građani moći odlagati ambalažno staklo, odnosno educirati se o pravilnom odlaganju otpada, te prikupljati elektronski i električni otpad pomoću mobilnog reciklažnog dvorišta.

Vlada KS, 8.4.2022.

U okviru pomenuta akcije, 11.4.2022. godine počelo je hortikulturno uređenje uređenje osnovnih škola i edukacija učenika o pravilnom odlaganju otpada. 

Biće izvršeno mašinsko čišćenje saobraćajnice koja se nalazi u neposrednoj blizini škole, te edukacija učenika o adekvatnom postupanju sa otpadom, te izdvajanju reciklažih sirovina u posude namijenjene za ovu vrstu otpada. Učenici su imali priliku da izvrše odlaganje elektronskog i električnog otpada, te da dobiju više informacija o ovom otpadu koji se svrstava u opasan.

Mirza Ramić, portparol KJKP Rad, 11.4.2022.

Minsitarstvo privrede KS započelo je krajem jula 2022. godine akciju uklanjanja divljih deponija na području KS s ciljem očuvanja ekosistema šuma i šumskog zemljišta. Nakon prve faze sanacije divljih deponija koja podrazumijeva utvrđivanje vrsta i razvrstavanje postojećeg otpada, te njegovo sortiranje za kompost ili odlaganje na legalne deponije, slijedi faza odvoza nerazgradivog, odnosno zatrpavanje organskog otpada, te na kraju ravnanje zemljišta. U posljednjoj fazi planirano je ambijentalno uređenje, odnosno postavljanje nadstrešnica sa stolom i klupama. Vrijednost projekta je 60.000 KM, a sredstva je osiguralo Ministarstvo privrede KS.

Na ovim lokacijama postavit ćemo i drvene panoe s ekološkim porukama i kante za smeće, a duž saobraćajnice postavit ćemo 15 drvenih panoa sa ekološkim porukama s ciljem podizanja svijesti kod ljudi o značaju čiste životne sredine, te dodatne kante za smeće na mjestima prikladnim za to. Postavit ćemo i zaštitne ograde u dužini oko 200 metara.

Samir Omerović, direktor “Sarajevo-šuma”, 27.7.2022.

Krajem jula 2022. godine, KJP „Sarajevo-šume“ započeto je i uređenje Josipove staze, jedne od najstarijih planinarskih staza na Bjelašnici. Kako se navodi u saopćenju Vlade KS, u ovoj fazi radi se ručno čišćenje i uređenje, nakon čega slijedi potpuna sanacija, odnosno sanitarna sječa izvaljenih, oštećenih i zdravstveno narušenih stabala, uređenje saobraćajnica i vlaka, kao i sve ostale aktivnosti neophodne za zaštitu ukupnog biodeverziteta ovog područja. U sljedećoj fazi uređenja bit će postavljeni putokazi, informativni panoi, hladnjaci na mjestima s imenima Josipa, petorice planinara po kojima staza i nosi ime. Na kraju će biti postavljene i klupe i stolovi za odmor planinara na potezu od kružnog toka glavne saobraćajnice do Bivka. Ukupna vrijednost projekta je 32.000 KM, a u cijelosti ga finansira Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo.

U radove na dijelu finog, ručnog uređenja staze bit će uključeni i učenici Srednje škole za okoliš i drvni dizajn, koji će u okviru praktične nastave, osim završnih radova na uređenju staze, biti zaduženi i za održavanje vlaka i saobraćanica koje se nalaze neposredno uz stazu. Učenici će, također, pratiti zdravstveno stanje šuma, zapisivati sve uočene promjene zdravstvenog stanja, kao i stanje i promjene biodiverziteta, te će pratiti klimatske i meteorološke promjene u ovom dijelu šume. Predviđena je i obuka za realizaciju projekata iz oblasti šumarstva, kao i praktična, stručna edukacija. Projektom je planirano i da učenici sa profesorima osmisle i izrade kartu sa legendom šumskih odjela 109, 110 i 111, gdje bi ključna tačka karte bila Josipova staza.

Vlada KS, 26.7.2022.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!