Online dostupnost svih javnih dokumenta koji su od značaja i posebnog interesa za građane, poput prijedloga zakona, urbanističkih i regulacionih planova i sl., uz postojanje konsultacijskog procesa za sve zainteresovane građane, a ne samo one kojima obaveze dopuštaju fizičko prisustvo javnim raspravama.
Online dostupnost svih javnih dokumenta koji su od značaja za građane
Partije: Narod i Pravda | Oblasti: Državno uređenje
Obrazloženje
Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program Narod i pravda
Na 8. sjednici, održanoj 5.4.2023. godine, Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva pravde o provođenju Pravila za konsultacije u izradi pravnih propisa za 2022. godinu uz dopunu zaključaka na sjednici.
Na platformi eKonsultacije moguće je izvršiti uvid u dokumente o kojima se vode konsultacije, broju provedenih konsultacija u izradi pravnih propisa i drugih pravnih akata te broju izvještaja o provedenim konsultacijama.
Vijeće ministara BiH na 9. sjednici, održanoj 12.4.2023. godine, jednoglasno je utvrdilo Prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija Bosne i Hercegovine s oznakom EI kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti s propisima Evropske unije u ovoj oblasti.
Uz slobodu pristupa informacijama na osnovu podnesenog zahtjeva za pristup koji je definiran i aktuelnim Zakonom o slobodi pristupa informacijama u BiH, novina u predloženom zakonu je elektronsko podnošenje zahtjeva i uvođenje potpuno novog modela proaktivne objave određenih informacija važnih za rad, organizaciju, odlučivanje i finansiranje institucija BiH.
“Također, značajan iskorak u jačanju transparentnosti institucija BiH je uspostava centralnog portala javnih informacija kao javno dostupnog alata na internetu, koji korisnicima omogućuje jednakost i trajni pristup informacijama pohranjenim u bazi elektronskih dokumenata i/ili fizičkim zbirkama dokumenata. Istovremeno se osigurava efektivna i efikasna zaštita podnositelja zahtjeva u drugostepenom postupku po žalbi i u konačnici pred sudom pokretanjem upravnog spora,” navedeno je u saopštenju Vijeća ministara BiH.
Kako je Prijedlogom navedeno, način vođenja Centralnog portala javnih informacija propisuje se pravilnikom, a koje donosi Vijeće ministara BiH u roku od devet mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija BiH usvojen je u Predstavničkom domu PSBiH na 10. redovnoj sjednici 22.8.2023. godine, a u Domu naroda PSBiH je usvojen na 8. redovnoj sjednici 30.8.2023. godine. Objavljen je u “Službenom glasniku BiH”, 61/23.
Na sjednici održanoj 4.4.2024. godine Vijeće ministara BiH je na prijedlog Ministarstva pravde donijelo Vodič za pristup informacijama. Inistitucije se obavezuju da na svojim internet stranicama objave Vodič za pristup informacijama zajedno s odgovarajućim obrascima, i to: Zahtjevom za pristup informacijama, Zahtjevom za ponovnu upotrebu dokumenata i Zahtjevom za dopunu ili ispravak informacije, čime se ujednačava dosadašnja različita praksa i osigurava jednak pristup informacijama.
Na istoj sjednici Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva pravde o provedbi Pravila za konsultacije u izradi pravnih propisa za 2023. godinu. Na web platformi eKonsultacije u 2023. godini provedeno je 569 konsultacija u izradi pravnih propisa i drugih akata, a objavljena su 484 izvještaja o provedenim konsultacijama. Od 275 prijavljenih učesnika u javnim konsultacijama, njih 108 je učestvovalo. Pristiglo je ukupno 434 prijedloga od kojih su institucije potpuno ili djelimično prihvatile njih 45.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.