Ispunjeno manjim dijelom

Modernizacija poljoprivrede

Partije: SNSD | Oblasti: Ekonomija

Politiku razvoja poljoprivrede fokusirati na povećanje produktivnosti i efikasnosti poljoprivredne proizvodnje i dostizanje nivoa razvijenih zemalja.Razvoj poljoprivrede zasnivati na sledećim principima:

Intenziviranje i modernizacija poljoprivrede kao osnov razvoja konkurentnosti u sektoru;

Obrazloženje

U aktuelnom mandatu Vlade zabilježene su određene aktivnosti na ispunjavanju ovog obećanja, ali ne i najavljeni rezultati.

Prema Strateškom planu razvoja poljoprivrede i ruralnih područja RS 2016–2020, osnovna mjera za realizaciju politike restruktuiranja poljoprivrede je putem povećanja nivoa investicija i povećanje stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivrednih proizvoda, koja nije realizovana. Prema nacrtu strateškog plana, ukupne subvencije za 2015 trebale su biti 258.3 miliona KM,  od čega je iz budžeta trebalo biti izdvojeno 91.548.000 KM. Izdvajanja su prema planu i petgodišnjem budžetu trebala rasti i dostići iznos od 6% entitetskog budžeta, što se nije desilo ni u jednoj godini mandata.

U Programu ekonomskih reformi RS 2017-2020 definisane su mjere za unapređivanje poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, za koje je već u Programu ekonomskih reformi Republike Srpske za period 2018-2020. navedeno da nisu nisu u potpunosti realizovane. Među mjerama važnim za restrukturiranje poljoprivrede je komercijalizacija poljoprivredne proizvodnje. U programu 2017-2020, navedeno je da je u Registru poljoprivrednih gazdinstava Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede registrovano oko 35.000 poljoprivrednih gazdinstava, od čega su oko 5.000 komercijalna, a oko 30.000 nekomercijalna gazdinstva. U programu za 2018-2020 navedeno je da je broj poljoprivrednih gazdinstava 38.000, pri čemu se broj komercijalnih smanjio na 4.000, a broj nekomercijalnih povećao na 34.000, što je u suprotnosti sa ciljevima ovog obećanja. Isti rizici i izazovi se javljaju u svim programima reformi iz godine u godinu, ukazujući da nije došlo ni do kakvog značajnog restrukturiranja proizvodnje: izvori i obim finansiranja sektora poljoprivrede, ukupan obim i struktura poljoprivredne proizvodnje, tehnološki nivo i produktivnost poljoprivredne proizvodnje, struktura poljoprivrednih gazdinstava (dominantno učešće malih gazdinstava, uređenost spoljnotrgovinskog poslovanja, nisko učešće tržišno orijentisanih proizvođača), spoljnotrgovinski deficit poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, imovinska i pravna pitanja koja se odnose na poljoprivredno zemljište, usklađivanje sa zajedničkom agrarnom politikom EU, nemogućnost korišćenja bespovratnih novčanih sredstava iz pretpristupnih fondova EU, te klimatske promjene i sve učestalije prirodne katastrofe (poplave, suše, grad, oluja i sl.).

Do značajne promjene došlo je samo u odnosu na ostvarivanje mogućnosti za korištenje IPA sredstava, no Vlada RS  u tom procesu nije imala konstruktivnu ulogu (vidjeti obećanje o aktiviranju EU fondova u poljoprivredi).

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!