Ispunjeno većim dijelom

Implementacija mjera energetske efikasnosti na javnim objektima

Partije: Vlada Kantona Sarajevo (NS, NiP, SDP) | Oblasti: Ekonomija

Kontinuirana implementacija mjera energetske efikasnosti na javnim objektima; sprovedba Modela EE – realizacija mjera energetske efikasnosti na objektima individualnog i kolektivnog stanovanja prema javnom pozivu iz 2019. godine; implementacija mjera energetske efikasnosti na objektima koja koriste lica u stanju socijalne potrebe s akcentom na izmjenu sistema zagrijavanja ako se energija proizvodi iz fosilnih goriva i goriva koja pogoršavaju stanje kvaliteta zraka;

Obrazloženje

Obećanje je tokom mandata Vlade KS ispunjeno većim dijelom.

Izvor: Principi i mjere djelovanja Vlade Kantona Sarajevo 2021-2022.

Projekat “Energijska efikasnost u javnim zgradama Kantona Sarajevo” predvidio je implementaciju mjera energijske efikasnosti na 40 javnih zgrada koje su evidentirane studijom izvodljivosti koju je finansirao UNDP još 2017. godine.

Foto: Vlada KS

Kako je saopćeno na zvaničnoj stranici Vlade KS, “mjere energijske efikasnosti podrazumijevaju provođenje niza intervencija, prevashodno na vanjskoj ovojnici zgrada, kao što su zamjena dotrajale vanjske stolarije, termoizolacija fasada, zamjena rasvjetnih tijela, ugradnja termostatskih ventila i sl”.

U toku 2021. godine završeni su detaljni energijski auditi, idejni i glavni projekti i revidovana tehnička dokumentacija za 30 objekata. Trenutno je u toku izrada audita za preostalih 10 objekata. Odabran je konsultant za projekt, tj. za podršku i nadzor nad radovima. Sa ovim aktivnostima stečeni su uslovi za pokretanje procedure izbora izvođača radova za prvih 15 objekata. Pozivam domaće kompanije da se prijave na javni poziv za nabavku izvođača radova i tako iskažu svoj interes za implementaciju ovog projekta.

Enver Hadžiahmetović, 7.10.2021.

Također, u saopćenju je navedeno da je finansiranje projekta obezbijeđeno iz kreditnih sredstava Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od osam miliona eura, dok je Evropska unija, putem Regionalnog programa energijske efikasnosti, osigurala nepovratna sredstva u iznosu od dva miliona eura. U svrhu tehničke pomoći provedbe projekta, EBRD je mobilizirao dodatna bespovratna sredstva, i to od Vlade Austrije grant sredstva u iznosu od 492.240 eura i grant sredstva EBRD-ovog Posebnog akcionog fonda (Shareholder Special Fund) u iznosu od 600.000 eura. Ugovor s EBRD-om potpisan je u junu 2021. godine.

Prvi javni poziv za izvođača radova objavljen je u oktobru 2021. na internet-stranici EBRD-a, dok je drugi, putem iste stranice, objavljen početkom marta 2022. godine.

Prilikom potpisivanja ugovora između Ministarstva komunalne privrede i kompanije EKO TEH, koja je posao dobila putem prvog javnog poziva, saopćeno je da će u narednom periodu biti utopljeno 15 javnih objekata: studentski domovi u Nedžarićima i na Bjelavama – konkretno Blok 1 i Paviljon 7, Dom zdravlja Ilidža, vrtići “Labudovi”, “Kekec”, “Ribica”, osnovne škole “Zajko Delić”, Stari Ilijaš – Područna škola Malešići, Vrhbosna, Grbavica I, “Ćamil Sijarić” i “Hilmi ef. Šarić”- Područna škola Korča, Druga gimnazija i Srednjoškolski centar “Nedžad Ibrišimović” Ilijaš.

Početkom 2021. godine otvoren je Javni poziv za subvencioniranje zamjene peći/kotlova na ugalj i ostala čvrsta goriva certificiranim pećima/kotlovima i toplotnim pumpama u domaćinstvima u Kantonu Sarajevo, a kao jedan od najbitnijih ciljeva ovog projekta navodi se smanjenje zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo, posebno u dijelovima kantona gdje je kvaliteta zraka III kategorije, kao i stvaranje preduslova za uspostavljanje održivog modela za podršku zamjene necertificiranih kotlova i peći u budućnosti. Pored poboljšanja kvaliteta zraka, kao drugi ciljevi navode se: smanjenje potrošnje uglja i ogrjevnog drveta za grijanje domaćinstava, povećanje efikasnosti proizvodnje toplinske energije za grijanje, smanjenje troškova za grijanje domaćinstava, promocija dobre prakse za grijanje domaćinstava i stvaranje preduslova za uspostavljanje održivog modela za podršku zamjene necertificiranih kotlova i peći, razvoj tržišta certificiranog peleta te razvoj tržišta certificiranih kotlova.

U spomenutom javnom pozivu saopćeno je da će se prelazak na korištenje peći/kotlova na pelet subvencionirati iznosom do 70% od iznosa ukupnih troškova ili maksimalnim iznosom do 5.000 KM po korisniku/ci, dok će se prelazak na grijanje pomoću toplotnih pumpi subvencionirati iznosom do 40% od iznosa ukupnih troškova ili maksimalnim iznosom do 7.000 KM po korisniku/ci.

Nakon što je javni poziv okončan, iz nadležnog ministarstva saopćeno je da je interes građana/ki za učešće u ovom projektu bio velik te da je podneseno 2.610 aplikacija.

U aprilu 2021. godine saopćeno je da je 817 aplikanata/kinja ispunilo uslove javnog poziva, a da je, uzevši u obzir raspoloživa sredstva za subvencioniranje, za 77 aplikanata/kinja odobrena subvencija za zamjenu peći/kotla na čvrsto gorivo s certificiranom peći/kotlom na pelet.

U septembru 2021. godine saopćeno je da, uslijed velike zainteresiranosti građana/ki za subvencioniranje zamjene peći, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i Vlada Švedske u jednakim omjerima ukupno izdvajaju 2,9 miliona KM za zamjenu peći na ugalj i ostala čvrsta goriva, a sve s ciljem smanjenja zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo, posebno u naseljima gdje su dominantni izvori zagađivanja kućna ložišta na čvrsta goriva.

Iz Vlade Kantona Sarajevo također je saopćeno da, prema informacijama kojima se trenutno raspolaže, oko 30.000 domaćinstava u Kantonu Sarajevo koristi ugalj i druga čvrsta goriva za grijanje, a najveći broj individualnih ložišta nalazi se na području općina Novi Grad, Ilidža i Ilijaš.

Preuzeto sa zvanične web stranice Vlade Kantona Sarajevo

Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo Enver Hadžiahmetović istakao je kako je Vlada KS, zbog velikog interesovanja i oko 2.500 aplikanata/kinja za učešće u ovom projektu, odlučila zatražiti partnere za sufinansiranje njegove proširene realizacije. Hadžiahmetović je dodao i da je oko 800 aplikanata/kinja ispunilo tražene uvjete iz ranije provedenog javnog poziva, a navedenim osiguranim sredstvima moglo bi biti obuhvaćeno oko 500 aplikanata/kinja.

Tokom marta 2022. godine započeli su radovi na utopljavanju objekta Druge gimnazije u Sarajevu, a Istinomjer je zabilježio tok radova.

Također u martu, započeli su i radovi na utopljavanju objekta Srednjoškolskog centra “Nedžad Ibrišimović” u Ilijašu, o čemu su iz ove škole javnost obavijestili i putem svoje zvanične stranice na društvenoj mreži Facebook.

Početkom juna 2022. godine iz Vlade KS saopćeno je da su okončani radovi na poboljšanju energijske efikasnosti u objektu Blok 1 Studentski dom Bjelave. Kako je prilikom obilaska ovog objekta 9. juna izjavio premijer KS Edin Forto, radovi na Bloku 1 koštali su 475.000 maraka, a kako je rekao, radilo se o prvoj fazi utopljavanja Studentskog doma Bjelave.

Želimo uraditi i ostale paviljone, želimo zamijeniti kotlovnicu, suštinski napraviti da dom bude mjesto ugodnog življenja za studente, to je najvažnije. Ovo je sastavni dio renovacije 40 javnih objekata od kojih nismo radili ništa za administraciju, uglavnom je to za učenike, vrtiće, škole, studentske domove, te domove zdravlje. Mislim da nema boljeg projekta u državi od ovog.

Edin Forto, 9.6.2022.

Inače, u budžetu KS za 2021. godinu, u kapitalnim izdacima Ministarstva zdravstva KS za projekat “Energetska efikasnost-dodatno finansiranje”, planiran je iznos od 2.528.400,23 KM, a kroz kapitalne transfere neprofitnim organizacijama u budžetu KS, Ministarstvo komunalne privrede planiralo je dodatnih 1.905.700 KM za projekat “Energijska efikasnost”. U budžetu KS za 2022. godinu Ministarstvo komunalne privrede planiralo je sredstva od 3.719.500 KM za isti projekat.

Ministarstvo, u partnerstvu sa Sarajevskom regionalnom razvojnom agencijom SERDA, implementira i projekat “Model poboljšanja energetske efikasnosti (Model EE)”, putem kojeg građani/ke pod povoljnijim uslovima mogu utopliti svoje objekte.

Kako je navedeno u javnom pozivu objavljenom početkom marta 2022. godine, zainteresovani vlasnici individualnih stambenih objekata i etažni vlasnici u zgradama kolektivnog stanovanja (putem svojih predstavnika) mogu aplicirati na projekat poboljšanja energetske efikasnosti u zgradarstvu na području općina Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža, Vogošća i Hadžići. Javni poziv bio je otvoren do 22. aprila 2021. godine.

Trenutno se radovi poboljšanja energijske efikasnosti izvode na sljedećim objektima: JU „Studentski centar“ Sarajevo – Dom Nedžarići i Studentsko naselje Bjelave „Paviljon 7“ i JU OŠ “Zajko Delić” Vogošća, dok se pripremni radovi izvode na Osnovnoj školi “Grbavica” u Novom Sarajevu, objektu Područne škola “Korča” pri OŠ Hilmi ef. Šarić u Hadžićima, te OŠ “Ćamil Sijarić” u Novom Gradu.

Iz resornog ministarstva Vlade KS krajem jula 2022. godine naveli su da su u toku godine okončani  radovi na objektima: PU Vrtić “Labudovi”, JU “Studentski centar” Sarajevo – Studentsko naselje Bjelave “Blok 1”, Druga gimnazija Sarajevo, Područna škola „Malešići“ Ilijaš i JU Srednjoškolski centar „Nedžad Ibrišimović“ Ilijaš, dok će u narednom periodu biti finalizirani radovi i na objektima JU „Studentski centar“ Sarajevo – Dom Nedžarići i Studentsko naselje Bjelave „Paviljon 7“ i JU OŠ “Zajko Delić” Vogošća, dok se pripremni radovi izvode na Osnovnoj školi “Grbavica” u Novom Sarajevu, objektu Područne škola “Korča” pri OŠ Hilmi ef. Šarić u Hadžićima, te OŠ “Ćamil Sijarić” u Novom Gradu.

 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!