Poluistina

Od Soluna do danas, koje su zemlje postale članicama EU?

Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH Josip Brkić (HDZ BiH), gostujući 25.10.2023. godine u emisiji BHT-a “Jutro za sve”, u kontekstu proširenja Evropske unije (EU) podsjetio je na Samit u Solunu održan 2003. godine. Tom prilikom Brkić je iznio i dvije tvrdnje o zemljama koje su u posljednjih 20 godina postale članice EU.

Screenshot: BHRT

Izjavivši da je vrijeme da BiH i sve zemlje jugoistočne Evrope naprave nove iskorake ka punopravnom članstvu u EU, Brkić je podsjetio na zaključke Samita u Solunu, odnosno tadašnji stav EU spram njene politike proširenja.

Zbog toga je vrijeme, ne samo za BiH nego za sve zemlje jugoistoka Evrope da naprave iskorak ka konačnom cilju, to je članstvo u EU koje je nama obećano prije 20 godina na solunskom samitu, kada su sve zemlje jugoistoka Evrope dobile političko obećanje EU da će jednom kada ispune uvjete, biti članice EU. Podsjetiću, od tada je samo Republika Hrvatska postala punopravna članica, a to je bilo prije 10 godina.

Josip Brkić, 25.10.2023.

U nastavku, Brkić je rekao da je agresija Rusije na Ukrajinu oživjela proces proširenja EU, ustvrdivši da je u posljednjih dvadesetak godina samo Hrvatska postala njena punopravna članica.

Ono što se događalo nakon nastavka ruske agresije na Ukrajinu otvorilo je oči unutar EU da se proces proširenja mora oživjeti. Nije tajna da proces proširenja EU nije bila tema o kojoj se rado raspravljalo u glavnim gradovima EU. Kao što rekoh, zadnjih dvadesetak godina imamo samo jednu zemlju članicu koja je uspjela postati punopravna, a to je susjedna Republika Hrvatska. Spletom okolnosti i onoga što se dogodilo u Ukrajini, u prvom redu, i Moldovi kada su dobile kandidatski status u šestom mjesecu prošle godine, a onda isto tako i BiH u 12. mjesecu prošle godine, govori upravo o tom novom geostrateškom pristupu EU da se proširenje na kontinent i na zemlje koje su nesporno europske po povijesnom, kulturnom, socijalnom, društvenom, religijskom backgroundu, kako god želite; trebamo samo postati dio političke Evrope odnosno dio EU.

Josip Brkić, 25.10.2023.

Samit Evropska unija – Zapadni Balkan održan je u Solunu 21.6.2003. godine, a na njemu su, pored lidera zemalja članica EU, prisustvovali i lideri Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije (kako je tada glasio naziv ove države) i tadašnje Srbije i Crne Gore. Na Samitu je usvojena Deklaracija kojom je, pored ostalog, potvrđena evropska perspektiva za sve zemlje Zapadnog Balkana.

Kada se radi o zemljama jugoistočne Evrope, Brkićeva tvrdnja da je od Samita u Solunu do danas samo Republika Hrvatska postala članicom EU je tačna. Podsjećamo, Hrvatska je postala punopravnom članicom EU 1.6.2013. godine. Trenutno, kako se navodi na zvaničnoj stranici Evropske komisije, kada je riječ o Zapadnom Balkanu, zemlje kandidatkinje i potencijalne zemlje kandidatkinje su Albanija, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Crna Gora i Srbija.

S druge strane, tvrdnja zamjenika ministra vanjskih poslova BiH da je, kada je proširenje EU u pitanju, u posljednjih dvadeset godina samo Hrvatska postala članicom nije istinita.

Naime, uz činjenicu da su 1.5.2004. godine Kipar, Češka, Estonija, Litvanija, Latvija, Mađarska, Malta, Poljska, Slovačka i Slovenija postale članicama EU, 1.1.2007. godine Evropskoj uniji pristupile su i Rumunija i Bugarska.

S obzirom na to da je tvrdnja Josipa Brkića u kojoj kaže je Hrvatska jedina zemlja jugoistočne Evrope koja je od solunskog samita do danas postala članicom EU tačna, ali da nije jedina u zadnjih 20 godina kada je u pitanju proširenje na području čitave Evrope, Istinomjer njegove tvrdnje u tom smislu ocjenjuje poluistinitim.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!