„Kada je u pitanju policija, vidjeli ste i sami, takvo je uređenje u BiH da se jednostavno ne zna, nema nikakve koordinacije, subordinacije, da se vrlo teško ostvaruje lanac naredbodavni i to bi bilo bitno za policijske strukture i očekujemo da i to svakako bude jedna od reformi u narednom periodu.“
Nermin Nikšić, premijer Vlade FBiH
„Tvrdnje ministra sigurnosti kako Ministarstvo sigurnosti nema nadležnosti da djeluje u situaciji kada se pali zgrada Predsjedništva BiH, zgrada Vlade Kantona Sarajevo, Opštine Centar, zgrade vlada Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Hercegovačko-neretvanskog kantona, Opštine Tuzla, te niz drugih javnih i privatnih objekata, kada je ugrožen život stotina pripadnika policijskih snaga, hiljada građana, ljudski su nedostojanstvene i bezobrazne, a politički neodgovorne i nedržavničke. Podsjećam ministra Radončića da je Ministarstvo sigurnosti, prema članu 14. Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH nadležno i za „Organizaciju i usaglašavanje aktivnosti entitetskih ministarstava unutrašnjih poslova i Brčko Distrikta BiH u ostvarivanju sigurnosnih zadataka u interesu Bosne i Hercegovine”. Ministre sigurnosti, zašto onda niste organizovali i rukovodili koordinacijom rada ministarstava unutrašnjih poslova i agencija za provođenje zakona na zaštiti institucija Bosne i Hercegovine jer su ova nedjela prema stavu Tužilaštva BiH okvalifikovana kao krivično djelo terorizma izvršeno napadom na te institucije (Predsjedništvo BiH, Ustavni sud BiH i Arhiv BiH)?! Stoga, ili radite svoj posao ili dajte ostavku.“
(Otvoreno pismo Nermina Nikšića, 11.02.2014.)
Komentar:
Nakon protesta koji su se dogodili u Sarajevu 7. februara, premijer Federacije BiH, Nermin Nikšić, poslao je otvoreno pismo ministru sigurnosti BiH, Fahrudinu Radončiću, u kom ga je pozvao da podnese ostavku zbog protesta na kojima su zapaljene zgrade nekoliko institucija u Sarajevu i drugim gradovima u BiH, smatrajući ga direktno odgovornim za nesprječavanje nereda. Sa druge strane, premijer FBiH Nermin Nikšić i ministar unutrašnjih poslova FBiH, Predrag Kurteš, već 06. februara, dakle jedan dan prije izbijanja većih nereda u Sarajevu, izdali su naređenje o formiranju Štaba za koordinaciju sigurnosnih aktivnosti na prostoru FBiH, što pokazuje da je koordiniranje rada kantonalne i federalne policije bilo u toku neovisno od državnog ministra sigurnosti, koji nad ovim aktivnostima i nije imao nadležnosti.
U svom otvorenom pismu Nikšić je, između ostalog, ocjenio i kako su Radončićeve izjave o tome da nema nadležnost nad policijom, ali i da nije imao informacije o dešavanjima tog dana, “neodgovorne i bezobrazne”. Podsjećamo, Fahrudin Radončić je zaista rekao da, prema postojećim zakonima, on nije mogao biti obavješten o dešavanjima 07. februara , što je Istinomjera ocijenio kao neistinito, ali je također ukazivao i na nedostatke u zakonskim rješenjima u oblasti bezbjednosti, koja je nazvao “suludim”.
Par dana kasnije, prilikom gostovanja na uvodnoj sesiji Kruga 99, Nermin Nikšić je, međutim, i sam aludirao na neprecizna zakonska rješenja u pogledu koordinacije policijskih tijela u BiH, te je rekao kako je za poboljšanje situacije u zemlji, pored drugih reformi, neophodna i nova reforma policije u BiH gdje bi se precizirale nadležnosti. Svakako, vrlo teško je očekivati da će do reforme policije uskoro doći, s obzirom da su iz RS već poručili kako je to proces koji je završen i u kome predstavnici iz RS ne namjeravaju učestvovati.
S obzirom da je u prvi mah optužio Radončića za odsustvo koordinacije policije tokom nereda, a da je kasnije i sam ustvrdio da je neophodno provesti reformu policije kako bi se preciznije utvrdile nadležnosti, Nikšićeve izjave možemo ocijeniti kao nedosljedne stavovima koje je iznio u otvorenom pismu Fahrudinu Radončiću, u kom se pozivao na iste te mehanizme koordinacije policijskih tijela u BiH, optuživši ministra sigurnosti BiH da ih nije iskoristio da “zavede red” u državi.
(Istinomjer.ba)