Digitalni novčanik za građane i građanke u Bosni i Hercegovini neće postati dostupan u 2024. godini. U toku je implementacija pilot-projekta čiji je cilj uspostavljanje ove usluge, ali ovaj projekat implementirat će se u više faza, a sama upotreba zavisit će i od drugih faktora, kao što su odgovarajući zakonski i podzakonski propisi.
Direktor Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) Almir Badnjević najavio je na BHT1 da će BiH među prvim državama u Evropi omogućiti građanima i građankama korištenje elektronskog novčanika.
Da ćemo do Nove godine, u saradnji sa delegacijom Evropske unije i GIZ-om, implementirati među prvim zemljama u Evropi digitalni novčanik, koji će biti u skladu sa postojećim zakonom, u koji će biti, ustvari, implementirane i sve ove nove stvari koje upravo sačinjava taj digitalni, odnosno ta eIDAS 2.0, tzv. ta regulativa.
Almir Badnjević, 28.5.2024.
Elektronski novčanik treba da omogući građanima/kama BiH dijeljenje dokumenata i vršenje provjere identiteta drugih građana/ki i kompanija, uz visok nivo privatnosti i kibernetičke sigurnosti.
Korištenjem elektronskog novčanika, građani/ke bi trebalo da ostvare lakši pristup državnim službama, lakše otvore račun u banci, registruju SIM kartice, pristupe vozačkoj dozvoli, potpisivanju dokumenata, plaćanju itd. Prema ovoj najavi, BiH će biti među prvim državama koje će u praksi implementirati uredbe Evropske unije.
Na upit Istinomjera, iz IDDEEA-a BiH odgovorili su da su njemački GIZ i delegacija EU u Bosni i Hercegovini finansijeri prve i druge faze pilot-projekta uspostavljanja digitalnog novčanika.
Prva faza je već okončana, ali kako su naveli, finansijeri su odlučili da će drugu fazu, umjesto u septembru 2024.godine, pokrenuti u martu 2025. godine.
Iz IDEEAA-a su također istakli da upotreba digitalnog novčanika zavisi i od drugih faktora, kao što su odgovarajući zakonski i podzakonski propisi, regulisanje plaćanja taksi putem online plaćanja i slično.
S obzirom na navedeno, Istinomjer obećanje Almira Badnjevića da će do kraja 2024. godine BiH biti među prvim zemljama u Evropi čiji će građani i građanke moći koristiti digitalni novčanik ocjenjuje neispunjenim.
(Istinomjer.ba)