Neistina

Da li je Trump bio jedini američki predsjednik koji nije započeo rat?

Dok političari iz Republike Srpske tvrde da je Donald Trump bio jedini američki predsjednik koji nije započeo nijedan novi rat, analiza pokazuje da to nije tačno.

Izvor: Banjaluka danas
Izvor: Banjaluka danas

Prilikom gostovanja u programu RTRS-a 5. augusta 2024. godine poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Mladen Ilić izjavio je da Donald Trump nije pokrenuo nijedan rat u svijetu dok je bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država.

Smatram da je politika koju je gospodin Trump vodio i dok je bio predsjednik Amerike i sve ono što smo imali priliku da čujemo od njega sada dok vodi kampanju za predsjedničke izbore nešto što je sasvim normalno i racionalno. Jedini je predsjednik koji nije pokrenuo apsolutno nijedan rat u svijetu, a znamo koji je to broj i trenutnog i svih onih prethodnih predsjednika u Americi.

Mladen Ilić, 5.8.2024.

Tvrdnju da Trump nije počeo nijedan novi rat također je iznio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u programu RTRS-a 15. jula 2024. godine komentirajući pokušaj atentata na Trumpa.

Trump i ratovi

U završnom obraćanju prilikom odlaska iz Bijele kuće Donald Trump je izjavio kako je on prvi predsjednik u nekoliko decenija koji nije pokrenuo nijedan novi rat. Na skupu u Iowi, Trump je 10. januara 2024. godine također tvrdio kako je on jedini predsjednik SAD-a u 72 godine koji nije pokrenuo nijedan rat. Ipak, to je samo dio istine.

Prema istraživanju američkog portala za provjeru činjenica Snopes, po Ustavu SAD-a, rat može objaviti samo Kongres, koji je to uradio 11 puta u svojoj povijesti, posljednji put 1942. godine usred Drugog svjetskog rata.

Međutim, ukoliko se kao ratovi računaju i drugi sukobi u kojima su SAD učestvovale, poput ratova u Koreji, Vijetnamu, Iraku i Afganistanu, uz Trumpa još devet predsjednika u posljednje 72 godine nije pokretalo nove ratove. Lista je još kraća i spada na predsjednika Geralda Forda, Jamesa Cartera, Donalda Trumpa i Josepha Bidena ukoliko se kao “ratni predsjednici” računaju i oni koji su slali trupe u sukobe u inozemstvo.

Ako se uzme u obzir svako korištenje američkih snaga u inozemstvu, onda je svaki predsjednik u posljednje 72 godine učestovao u ratu, uključujući i Trumpa, koji je odobrio bombardiranje Sirije.

Kako je magazin Foreign Policy analizirao, iako nije započeo nove ratove, Donald Trump je rasplamsao postojeće ratove te je bio jako blizu započinjanja novih ratova. U Afganistanu je pojačao zračne udare na talibane, što je dovelo do povećanja broja stradalih civila za 330%. Također je eskalirao američke operacije u Jemenu i podržao saudijsku intervenciju u ovoj državi.

Prema istraživanju Biroa za istraživačko novinarstvo iz Velike Britanije, u prve dvije godine mandata Donalda Trumpa SAD su izvele 2.243 napada dronovima, što je više napada nego za osam godina mandata Baracka Obame, kada je izvedeno 1.878 napada dronovima.

Trump je prema analizi Foreign Policy magazina također naredio izradu novih ratnih planova za napad na Sjevernu Koreju te prijetio ratom ovoj državi, koja posjeduje nuklearno oružje. Također je povukao SAD iz Sporazuma o kontroli nuklearnih postrojenja s Iranom, što je dovelo do eskalacije iranskih provokacija na Bliskom istoku. Trump je također premjestio američku ambasadu u Izraelu iz Tel Aviva u Jeruzalem, što je dovelo do protesta Palestinaca, sukoba s izraelskim snagama i smrti najmanje 60 ljudi.

Do dodatne eskalacije sukoba SAD-a s Iranom došlo je nakon što su SAD ubile iranskog generala Kasima Sulejmanija. Poslije atentata, Trump je hvalio ovaj napad i prijetio Iranu američkom vojnom silom. Strahujući od eskalacije sukoba, američki Senat je u februaru 2020. godine uz podršku demokrata i dijela republikanaca donio neuobičajenu rezoluciju kojom je zabranio predsjedniku Trumpu da koristi vojnu silu protiv Irana bez odobrenja Senata.

Iako Donald Trump zaista nije započeo nijedan novi rat tokom svog mandata, nije bio jedini predsjednik u posljednje 72 godine koji je izbjegao pokretanje novih sukoba. Njegovi prethodnici, uključujući i trenutnog predsjednika Josepha Bidena, nisu formalno objavljivali ni započinjali nove ratove, a Trumpov doprinos eskalaciji postojećih sukoba i prijetnje novim ratovima pokazuju da njegov pristup nije bio nužno antiratni. Bez obzira na njegovu antiratnu reputaciju među dijelom bh. političara, tvrdnje o Trumpovoj jedinstvenosti u izbjegavanju ratova svakako treba sagledati u širem kontekstu američke vanjske politike i vođenja sukoba.

S obzirom na sve navedeno, Istinomjer tvrdnju Mladena Ilića da je Donald Trump bio jedini američki predsjednik koji nije započeo novi rat ocjenjuje neistinitom.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!