Neistina

Cvijanović neistinito o trajanju pristupnih pregovora za EU

Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovina Željka Cvijanović (SNSD) bila je gošća u emisiji “Telering”. Tokom gostovanja Cvijanović je govorila o aktuelnim političkim temama te se dotakla i teme politike EU prema BiH. Tom prilikom Cvijanović je iznijela neistinitu tvrdnju.

Izvor: Facebook/SNSD

Govoreći o eventualnom otvaranju pristupnih pregovora između Bosne i Evropske unije, Cvijanović je ustvrdila da pregovori “nikada nisu trajali duže od četiri godine”

Evropska unija, sad, ovog dana, uzmete i riješite sve što imate što su sad propisali, stavili tamo u onih 14 prioriteta, i sutra daju datum za pregovore, i počnete pregovore, i oni traju kraće nego i kod koga, najkraće su trajali četiri godine, eto nek kod nas traju tri i po godine.

Željka Cvijanović, 17.5.2023.

Kako se navodi na web stranici Evropske komisije, organizacija koju danas poznajemo kao Evropsku uniju osnovana je 1957. godine (Evropska ekonomska zajednica), a zemlje osnivačice su Belgija, Francuska, Njemačka, Italija, Luksemburg i Nizozemska. Navedene zemlje su nekoliko godina ranije (1951) formirale Evropsku zajednicu za ugalj i čelik.

Hrvatska je posljednja zemlja koja se pridružila Evropskoj uniji, 2013. godine. Prema podacima s web stranice Evropske komisije, Hrvatska je aplicirala za članstvo u EU 2003. godine, a pristupni pregovori trajali su od 2005. do 2011. godine. U decembru 2011. godine Hrvatska je potpisala Ugovor o pristupanja Evropskoj uniji, a zemlja je postala članica 1. jula 2013. godine.

Prethodno su se EU pridružile Bugarska i Rumunija, 2007. godine. Ove dvije zemlje aplicirale su za članstvo 1995. godine, a obje države započele su pregovore u februaru 2000. godine. Bugarska i Rumunija zaključile su pregovore s EU u decembru 2004. godine, a Ugovor o pristupanju potpisan je u aprilu 2005. godine.

Do najvećeg proširenja, kada je riječ o broju članica, došlo je 2004. godine, kada se Evropskoj uniji pridružilo deset zemalja: Češka Republika, Estonija, Kipar, Latvija, Litvanija, Mađarska, Malta, Poljska, Slovačka i Slovenija. Navedene zemlje potpisale su polovinom aprila 2003. godine Ugovor o pristupu u Evropsku uniju, nakon što su pristupni pregovori zatvoreni u decembru 2002. godine.

Od navedenih zemalja, Malta, Latvija, Litvanija i Slovačka započele su pristupne pregovore u februaru 2000. godine, što znači da su pristupni pregovori ovih zemalja s EU trajali nešto manje od tri godine.

Austrija, Finska i Švedska pridružile su se EU početkom 1995. godine, a pregovore su započele u februaru 1992. godine.

S obzirom na to da su pristupni pregovori EU s pojedinim državama trajali manje od četiri godine, Istinomjer tvrdnju Željke Cvijanović da su “pristupni pregovori najkraće trajali četiri godine” ocjenjuje neistinitom.

(Istinomjer.ba)

Napomena 22.5.2023: Ispravljena je greška iz prvobitno objavljenog članka da su Malta, Latvija, Litvanija i Slovačka, umjesto 2000. godine, pristupne pregovore započele 2002. godine.

Pitajte Istinomjer!