Nedosljedno

Bijedić se vratio politici, ali ne u SDP

Enver Bijedić izjavio je 2023. godine da bi se, ukoliko nastavi političko djelovanje, aktivirao isključivo u SDP-u. Tri godine kasnije pristupio je Savezu za bolju budućnost.

Foto: SBB

Krajem septembra 2023. godine Enver Bijedić govorio je za portal Faktor o svojoj političkoj budućnosti. Tada je rekao da, zbog negativnih iskustava, nije siguran hoće li se uopće nastaviti baviti politikom. Ipak, ustvrdio je da bi se, u slučaju ponovnog političkog angažmana, aktivirao isključivo u Socijaldemokratskoj partiji Bosne i Hercegovine (SDP BiH).

Ne znam da li ću se više uopće baviti politikom, s obzirom na negativna iskustva. Ukoliko neko misli da mogu pomoći, jedino bih se aktivirao u SDP-u i nigdje drugo

Enver Bijedić, 29.9.2023.

Bijedić je ovaj intervju za Faktor dao u trenutku kada je odlučio napustiti Socijaldemokrate Bosne i Hercegovine, stranku u kojoj je obnašao funkciju predsjednika i koju je osnovao nakon što je 2019. godine isključen iz SDP-a.

Kao razlog njegovog isključenja tada je navedeno iniciranje i učestvovanje u pregovorima o formiranju vlasti u Tuzlanskom kantonu sa Strankom demokratske akcije (SDA). Takvo djelovanje bilo je protivno odlukama SDP-a o nekoaliranju s nacionalnim strankama.

Ipak, u junu 2026. godine, Enver Bijedić pristupio je Savezu za bolju budućnost.

S obzirom na to da se Enver Bijedić politički aktivirao u drugoj stranci, iako je tvrdio da bi to učinio isključivo u SDP-u, Istinomjer njegov potez ocjenjuje nedosljednim.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!