Tuzlanski gradonačelnik Zijad Lugavić je tokom gostovanja u programu RTV 7 30. januara 2025. godine govorio o visokom mjestu Tuzle na Lokalnom indeksu otvorenosti, uvođenju participativnog budžetiranja, ozelenjavanju grada, poboljšanju kvalitete zgrada, završetku vodovodne mreže i izgradnji skejt-parka.
![](https://istinomjer.ba/app/uploads/2025/02/zijad-lugavic-e1738938644285.jpg)
Indeks otvorenosti
Projekt Lokalni indeks otvorenosti, koji provodi Udruženje građana i građanki “Zašto ne”, mjeri otvorenost svih jedinica lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini prema građanima/kama kroz oko 80 indikatora. Grad Tuzla nalazi se na petom mjestu od 145 lokalnih zajednica u BiH. Govoreći o ovom indeksu, gradonačelnik Lugavić istakao je kako je Gradska uprava unaprijedila otvorenost pokretanjem službene Facebook stranice.
Da se ovo ispitivanje radilo samo 15 dana kasnije, siguran sam da bismo bili pozicionirani možda na drugo mjesto, jer nam je falio jedan segment, a to je komunikacija sa građankama i građanima putem oficijelne Facebook stranice Grada Tuzle, a što smo mi odmah nakon tog istraživanja uradili, i danas komuniciramo sa građankama i građanima grada Tuzle putem oficijelne stranice Grada Tuzle, dakle putem Facebooka, a koja se zove Grad Tuzla.
Zijad Lugavić, 30.1.2025.
Grad Tuzla pokrenuo je službenu Facebook stranicu 16. septembra 2024. godine, od kada redovno putem nje objavljuje informacije o aktivnostima gradske administracije i javnih preduzeća u vlasništvu Grada.
Međutim, aspekt komunikacije s građanima/kama nije jedino područje koje dijeli Gradsku upravu Tuzle od prvog mjesta, jer nedostaju i visoki rezultati po drugim indikatorima, poput profila na društvenoj mreži X, objavljivanja izvještaja Gradskog vijeća ili podataka o imenima, radnim mjestima i kontaktima svih uposlenih službenika/ca.
Participativno budžetiranje
Grad Tuzla je od ove godine uveo projekt participativnog budžetiranja, po kome bi građani i građanke sami mogli predlagati projekte i odlučivati o redoslijedu njihovog provođenja. Govoreći o ovom projektu, gradonačelnik Lugavić iznio je mišljenje kako je Tuzla prva jedinica lokalne samouprave u BiH koja pokreće ovakav projekt.
Mislim da smo prva opština u Bosni i Hercegovini koja koristi ovakav pristup participativnog budžetiranja.
Zijad Lugavić, 30.1.2025.
Iako se radi o pozitivnim promjenama prema učešću građana i građanki u radu lokalne samouprave, Grad Tuzla nije prva jedinica lokalne samouprave u BiH s participativnim budžetiranjem. Uz podršku stranih partnera i Udruženja izbornih zvaničnika u BiH, participativno budžetiranje su od 2017. godine provodile i općine Breza, Foča, Istočna Ilidža, Jablanica, Kiseljak, Kreševo, Trnovo RS i Vareš.
Ozelenjavanje grada
Kao što je Istinomjer već pisao, Lugavić je tokom gostovanja iznio istinitu tvrdnju kako je Grad Tuzla u 2024. godini posadio deset puta više trajnih sadnica nego što je posjekao drveća. Prema podacima iz Izvještaja o održavanju zelenih površina za 2024. godinu, u gradu Tuzla posađene su 3.752 trajne sadnice, dok su posječena 343 stabla.
Smanjenje korištenja uglja
Gradonačelnik Lugavić govorio je i o nastavku provođenja mjera za smanjenje aerozagađenja putem subvencija za utopljavanje objekata te nabavke kotlova na pelet i toplotnih pumpi.
Što se tiče energetske efikasnosti, tu smo potpisali ugovore sa 222 osobe, dakle još smo ugasili 222 ložišta na ugalj, a koja su zamijenjena priključenjem na centralno grijanje, koja su ugradila toplotnu pumpu ili peć na pelet, ili se radilo o utopljavanju objekata.
Zijad Lugavić, 30.1.2025.
Grad Tuzla je 2019. godine uveo subvencije za energetsku efikasnost i smanjenje aerozagađenja, kojima građanima i građankama financira 50% troškova utopljavanja objekata i nabavke vanjske stolarije te 50% troškova nabavke kotlova na pelet ili toplotnih pumpi. Također su uvedene i subvencije građanima i građankama za nabavku toplinskih podstanica za priključak na mrežu gradskog centralnog grijanja, a sve u cilju smanjenja zagađenja zraka koje nastaje korištenjem uglja.
U 2024. godini Grad Tuzla podržao je utopljavanje i zamjenu vanjske stolarije na 68 objekata, nabavku 117 toplotnih pumpi, 17 kotlova na pelet i 20 podstanica za centralno grijanje, što iznosi ukupno 222 subvencije za smanjenje aerozagađenja. Međutim, vlasnici 68 objekata koji su dobili subvencije za utopljavanje i zamjenu stolarije prema javnom pozivu nisu u obavezi prekinuti upotrebu uglja, dok dobitnici 154 subvencije za nabavku toplotnih pumpi, kotlova na pelet i podstanica jesu.
Subvencijama su ugašena minimalno 154 ložišta na ugalj, dok su dobitnici 68 subvencija za utopljavanje objekata i zamjenu stolarije mogli nastaviti koristiti ugalj, smanjiti količinu potrošenog uglja radi smanjenih toplinskih gubitaka ili samostalno zamijeniti način zagrijavanja.
Završetak vodovodne mreže
Govoreći o suradnji s višim organima vlasti, gradonačelnik Lugavić najavio je početak izgradnje vodovoda za preostala naselja bez priključka na gradski vodovod u 2025. godini.
Dakle, razgovaramo sa svim akterima i pokušavamo da u što kraćem roku obezbijedimo što veća sredstva, jer imamo gotov glavni projekat i već smo započeli aktivnosti, odnosno u ovoj godini ćemo započeti aktivnosti sa izgradnjom pet rezervoara, odnosno pumpnih postrojenja, gdje ćemo prepumpavati vodu iz jednog u drugi rezervoar kako bismo došli do ovih visinskih zona, a sve u skladu sa glavnim projektom, koji je već završen.
Zijad Lugavić, 30.1.2025.
Ruralna naselja u sjevernom dijelu administrativnog područja Tuzle koja se nalaze u visinskim zonama nikada nisu priključena na gradski vodovod. Stanovnici/e naselja Dokanj, Kosci, Tetima, Srednja Lipnica, Gornja Lipnica, Donja Dragunja, Srednja Dragunja, Gornja Dragunja, Donja Obodnica, Gornja Obodnica i Breške ovisni/e su o snabdijevanju vodom iz bunara, lokalnih izvora i cisterni JP Vodovod i kanalizacija, koji u ljetnim mjesecima dopremaju vodu. Nedostatak vode posebno predstavlja problem u ljetnim mjesecima mještanima i mještankama koji se bave poljoprivredom.
Prema tvrdnjama direktora JP Vodovod i kanalizacije Aida Berbića, kako bi ova naselja dobila priključak na gradski vodovod, potrebno je izgraditi pet rezervorara, 15 pumpnih stanica i oko 100 kilometara vodovodne mreže.
JP Vodovod i kanalizacija završilo je glavni projekt za sva spomenuta naselja te idejni projekt za Srednju Lipnicu početkom 2024. godine, nakon čega je uslijedilo izdavanje potrebnih dozvola, te bi svi dijelovi Tuzle trebali dobiti vodosnabdijevanje do 2030. godine. Prema najavama gradonačelnika Lugavića, izgradnja ovog vodovoda trebala bi započeti 2025. godine.
Skejt-park
Kao što je Istinomjer već pisao, gradonačelnik Lugavić najavio je i iznalaženje lokacije i sredstava za izgradnju skejt-parka u Tuzli, što je višegodišnji zahtjev grupe mladih okupljenih u Klub ekstremnih sportova SALT skatebording. Ukoliko obećanje gradonačelnika Lugavića bude ispunjeno, mladi bi u Tuzli trebali dobiti profesionalni poligon za skejtanje.
Grad Tuzla ostvaruje značajan napredak u oblastima otvorenosti javne administracije, participacije građana i građanki u lokalnom budžetu i inicijativa usmjerenih na poboljšanje kvalitete zraka. Ipak, tvrdnje o tome kako je Tuzla prva u BiH uvela participativno budžetiranje i tvrdnje o broju ugašenih ložišta na ugalj iznesene tokom gostovanja gradonačelnika Lugavića nisu u potpunosti točne.
Kada je riječ o ozelenjavanju, podaci o broju posađenih trajnih sadnica potvrđuju navode gradonačelnika Lugavića, koji je također najavio izgradnju vodovodne mreže do preostalih rubnih naselja bez gradskog vodovoda te izgradnju skejt-parka po zahtjevu mladih skejtera iz Tuzle.
(Istinomjer.ba)