Poluistina

Aktuelni saziv Vijeća ministara BiH nije “najbrže ikad formiran”

Budžeti institucija BiH u protekle dvije godine jesu usvajani u rekordnim iznosima, no aktuelni saziv Vijeća ministara BiH nije “najbrže ikad izabran”, kako je to ustvrdio ministar vanjskih poslova BiH.

Izvor: Facebook/Elmedin Konaković

Komentarišući rad Vijeća ministara BiH u programu Federalne televizije sredinom januara, ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković iznio je tvrdnje o dinamici formiranja državne vlasti, ali i o iznosu budžeta na ovom nivou.

Danas tvrdim, i evo, imate obilje dokaza da je tako. To je najbrže ikad izabrano Vijeće ministara. Ta dva budžeta su rekordna budžeta u istoriji Bosne i Hercegovine, i prvi i drugi.

Elmedin Konaković, 16.1.2025.

Imenovanje prethodnih saziva Vijeća ministara BiH

Aktuelni saziv Vijeća ministara BiH potvrdio je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH (PD PSBiH) 25. januara 2023. godine, 134 dana nakon Općih izbora 2022. godine. No, suprotno Konakovićevoj tvrdnji, dva saziva VMBiH u prošlosti su imenovana ranije.

Prvi saziv Vijeća ministara BiH, nakon prvih poslijeratnih izbora u BiH, imenovan je 3. januara 1997. godine, 111 dana nakon izbora.

I u mandatu 2002–2006. Vijeće ministara BiH imenovano je prije aktuelnog saziva, kada je 23. decembra 2002. godine potvrđeno imenovanje Adnana Terzića za predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH. Ostatak ovog saziva, s izuzetkom ministra pravde, imenovan je 13. januara 2003. godine, 100 dana nakon Općih izbora 2002. godine.

O tvrdnjama nekoliko zvaničnika/ca čije stranke sudjeluju u radu Vijeća ministara BiH da je aktuelni saziv imenovan u rekordnom roku Istinomjer je već pisao u analizi “Novi saziv Vijeća ministara BiH formiran u rekordnom vremenu ili ipak ne”.

Budžeti institucija Bosne i Hercegovine

Budžet institucija Bosne i Hercegovine je u 2022. godini, uključujući i međunarodne obaveze BiH, iznosio 1,89 milijardi KM. Prijedlog budžeta institucija BiH za 2023. godinu iznosio je 2,56 milijardi KM, uključujući i servisiranje međunarodnih obaveza BiH, dok je za 2024. godinu iznosio 2,70 milijardi KM.

Bez otplate međunarodnih obaveza, budžet BiH narastao je s oko milijardu i 73 miliona u 2022. godini na nešto više od milijardu i 270 miliona u 2024. godini.

Napominjemo da su oba budžeta, i za 2023. i za 2024. godinu, usvojeni mimo zakonom predviđenog roka. Prema Zakonu o finansiranju institucija BiH, Vijeće ministara obavezno je Predsjedništvu BiH podnijeti nacrt budžeta za narednu godinu najkasnije do 15. oktobra tekuće godine. U članu 10. nalaže se da budžet za narednu godinu treba biti usvojen do 31. decembra tekuće godine.

Shodno činjenici da aktuelni saziv Vijeća ministara BiH nije formiran u rekordnom roku, ali da budžeti institucija BiH protekle dvije godine jesu rasli, Istinomjer tvrdnju Elmedina Konakovića ocjenjuje poluistinitom.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!