Prema važećim zakonima u Bosni i Hercegovini, krivičnim djelom smatra se služenje vojnog roka državljana BiH u drugim zemljama iako oni posjeduju dvojno državljanstvo.

Gostujući u emisiji na Televiziji Hayat, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović (SDA) komentarisao je ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka u susjednim zemljama Srbiji i Hrvatskoj.
Oni su smislili da kroz dvojno državljanstvo, ustvari se vrši obuka mladića s područja Bosne i Hercegovine. Međutim, moraju znati da je teško krivično djelo, da dvojno državljanstvo ne može dati nikome takvu vrstu ovog prava, jer dvojni državljani služe vojni rok i plaćaju porez prema mjestu prebivališta, svugdje je to u svijetu tako. Tako je i kada je u pitanju Bosna i Hercegovina. Druga stvar: naši državljani, državljani Bosne i Hercegovine, krivično su odgovorni ukoliko služe bez odobrenja državnih organa Bosne i Hercegovine u bilo kojoj stranoj vojnoj ili paravojnoj formaciji, i to je teško krivično djelo.
Šefik Džaferović, 25.6.2025.
Priča o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka u Srbiji započela je još početkom 2024. godine. U Srbiji je 2011. godine suspendovano služenje obaveznog vojnog roka u cilju veće profesionalizacije vojske. U septembru 2024. godine predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potpisao je saglasnost za obavezno služenje vojnog roka u trajanju od 75 dana. U javnom prostoru u Srbiji trenutno je aktuelno stupanje na snagu ove odluke, koja bi označila obavezno služenje vojnog roka za sva muška punoljetna lica do 30. navršene godine života koja su državljani Srbije.
Kada je u pitanju susjedna Hrvatska, tema uvođenja obaveznog vojnog roka aktuelizovana je izmjenama i dopunama Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama. Očekuje se usvajanje ovih izmjena i dopuna u hrvatskom Saboru najkasnije do oktobra 2025. godine. U Hrvatskoj je u aprilu najavljeno da će prva obuka regruta biti krajem ove ili početkom sljedeće godine. Vojni rok u Hrvatskoj trajat će dva mjeseca za muškarce od 19. do navršene 29. godine života.
U nekoliko zakona u Bosni i Hercegovini definisana je materija služenja vojnog roka u vojnim ili paravojnim formacijama drugih država.
Zakonom o državljanstvu Bosne i Hercegovine i članom 23. definisani su slučajevi oduzimanja državljanstva. U drugoj stavci navedeno je da će državljanstvo biti oduzeto u slučaju kada državljanin Bosne i Hercegovine vrši dobrovoljnu službu u stranim vojnim snagama uprkos pravnoj zabrani takve službe.
Pravna zabrana ove službe definisana je članom 50. Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine. Ona podrazumijeva da oficirima s bilo kojim činom nije dozvoljeno da služe u Oružanim snagama ili da budu zaposleni u Ministarstvu odbrane nakon službe u oružanim snagama druge države, s izuzetkom za oficire koji su služili u entitetskim vojskama do stupanja na snagu ovog zakona.
Također, pripadnici Oružanih snaga ne mogu pripadati oružanim snagama drugih država ni svim ostalim vojnim i paravojnim snagama, i ne mogu ih regrutovati druge države.
U članu 51. istog zakona jasno se definiše zabrana služenja vojnog roka u drugim vojnim formacijama stranih država. Državljanima Bosne i Hercegovine čije je prebivalište na području Bosne i Hercegovine, uključujući i one s dvojnim državljanstvom, zabranjeno je služiti vojni rok i obučavati se u svojstvu regruta u oružanim snagama drugih država.
U Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine ispisane su odredbe u kojim će se slučajevima smatrati krivičnim djelom radnje koje su usmjerene protiv integriteta BiH. U članu 162. b) definisana je kazna zatvora u trajanju od najmanje tri mjeseca do deset godina za različita krivična djela iz oblasti protuzakonitog formiranja i pridruživanja stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama. Primjera radi, kaznom zatvora u trajanju od najmanje tri godine kaznit će se onaj ko se na bilo koji način pridruži stranoj vojnoj, stranoj paravojnoj ili stranoj parapolicijskoj formaciji obučenoj, opremljenoj ili mobilisanoj u smislu protivnom Zakonu o obrani BiH i Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH.
S obzirom na činjenicu da se prema postojećim zakonima u Bosni i Hercegovini služenje vojnog roka u drugoj zemlji i istovremeno posjedovanje državljanstva Bosne i Hercegovine definiše krivičnim djelom, i da je takva vrsta službe strogo zabranjena, Istinomjer izjavu Šefika Džaferovića ocjenjuje istinitom.
(Istinomjer.ba)